Świat

Duel in the Pool 2013: Wielkie starcie w Glasgow

Szymon Gagatek 2013-09-23 01:49

To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy 2013 roku. Duel in the Pool, a więc pojedynek najlepszych zawodników ze Stanów Zjednoczonych z ekipą gwiazd europejskiego pływania, wraca do Wielkiej Brytanii. Zawody odbędą się od 20 do 21 grudnia na nowo otwartym obiekcie w Glasgow. Znamy już pierwsze nazwiska uczestników tego mitingu.

Ogłaszanie kolejnych członków drużyny ze Starego Kontynentu odbywa się na razie stopniowo. Pełny skład (22 mężczyzn i 22 kobiety) ma zostać podany do publicznej wiadomości w listopadzie. Do tej pory poznaliśmy nazwiska trzech pływaków. W ekipie Europy na zawody Duel in the Pool na pewno wystąpią:

Michael Jamieson (Wielka Brytania)
Pal Joensen (Wyspy Owcze)
Yannick Agnel (Francja)

Wiele wskazuje na to, że Francuz, który niedawno przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, odpuści tegoroczne Mistrzostwa Europy na krótkim basenie w Herning i do Europy przyleci dopiero na zawody Duel in the Pool. W samolocie do Glasgow nie będzie leciał sam, a towarzyszem podróży reprezentanta Trójkolorowych będzie Conor Dwyer, który trenuje z Agnelem pod okiem Boba Bowmana w Baltimore i jest na razie jedynym Amerykaninem, który już ogłosił, że przyjmie zaproszenie na miting w Szkocji.

My możemy liczyć na to, że wśród reprezentantów Europy znajdą się również Polacy. Dwa lata temu w Atlancie wystartowało aż trzech naszych pływaków: Paweł Korzeniowski, Konrad Czerniak i Radosław Kawęcki. Szansę na powtórkę w tym roku są spore, głównie dzięki udanym dla naszych największych gwiazd mistrzostwom świata w Barcelonie.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można też założyć, że wśród zawodniczek z Europy w Glasgow popłyną Francesca Halsall z Wielkiej Brytanii, Dunka Jeanette Ottesen i Ranomi Kromowidjojo, reprezentująca Holandię. Taki wniosek można wysnuć po obserwacji krótkiej wymiany zdań pomiędzy pierwszymi dwiema za pośrednictwem Twittera (oryginalna treść wpisu zamieszczonego przez Halsall: "Hope I get to swim a realy with @OttesenJeanette and @ranomikromo again at duel in the pool #wesmashedit #unofficialworldrecord"), w której obie wyraziły chęć startu wraz z Kromowidjojo w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Dwa lata temu w Atlancie, wraz z Aliaksandrą Herasimenią, ustanowiły w tej konkurencji nieoficjalny (wynik ten nie jest uwzględniany w tabeli najlepszych czasów w historii ze względu na to, że został osiągnięty przez zawodniczki z różnych krajów) rekord świata (3:27.53) i zapewne chciałyby tak świetny występ powtórzyć.

Zawody zostaną przeprowadzone na 25-metrowym basenie na obiekcie w Glasgow, który został przygotowany specjalnie na przyszłoroczne Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej. Na tej samej pływalni w 2015 roku odbędą się Mistrzostwa Świata osób niepełnosprawnych. Grudniowe zmagania będą zatem również próbą generalną przed wielkimi wydarzeniami, które czekają nas w przyszłości.

Aktualne informacje dotyczące ewentualnych kolejnych pływaków, którzy potwierdzą swój udział na zawodach w Glasgow będziecie mogli znaleźć na naszym profilu na Facebooku. Już wkrótce na news.omegatiming.pl będziecie mogli przeczytać również krótką historię dotychczasowych pojedynków Duel in the Pool.