Przez Baku do Singapuru [1]

Szymon Gagatek 2015-06-23 20:21

Igrzyska Europejskie to nie tylko walka o medale i jak najwyższe lokaty. Dla polskich zawodników rywalizacja w Baku jest również doskonałą okazją do wywalczenia kwalifikacji na mistrzostwa świata juniorów, które odbędą się pod koniec sierpnia w Singapurze. Już podczas pierwszego dnia pływackich wyścigów w Baku Aquatics Centre minimum na czempionat globu uzyskało pięcioro naszych zawodników!

Jako pierwszy start w Singapurze zapewnił sobie Michał Chudy, który świetnie popłynął w półfinałach 50 m stylem motylkowym, uzyskując czas 23.98 s. Następnie niespodziankę sprawił Jacek Arentewicz na dystansie 200 m stylem klasycznym. Zawodnik, który do Baku pojechał bez wypełnionego indywidualnie minimum, mając być wsparciem sztafety 4x100 m stylem zmiennym, awansował do finału rywalizacji żabkarzy z czwartym czasem, omal nie poprawiając rekordu Polski 18-latków! Jego wynik (2:13.62) okazał się lepszy o niemal dwie i pół sekundy od kryterium wyznaczonego przez Polski Związek Pływacki na mistrzostwa świata juniorów!

Chwilę później do tej dwójki dołączył Jakub Skierka, ustanawiając nowy najlepszy wynik w historii naszego kraju wśród 17-latków na dystansie 100 m stylem grzbietowym (55.47 s), a czwartym juniorem, który zagwarantował sobie wyjazd do Singapuru został nasz dzisiejszy srebrny medalista w sprincie stylem motylkowym, Paweł Sendyk. W gronie zawodników z minimami znalazła się też jedna dziewczyna. Została nią oczywiście Paulina Piechota, która zajęła piąte miejsce na dystansie 800 m stylem dowolnym (8:47.20).

Zawodnicy, którzy wypełnili minima na MŚJ w Singapurze:
*Paulina Piechota (800 m stylem dowolnym)
*Jacek Arentewicz (200 m stylem klasycznym)
*Michał Chudy (50 m stylem motylkowym)
*Paweł Sendyk (50 m stylem motylkowym)
*Jakub Skierka (100 m stylem grzbietowym)