Polska

Grand Prix w Warszawie: Szybki Juraszek

Joanna Kwatera 2019-04-06 11:53

W pierwszym bloku zawodów z cyklu Grand Prix Polski, które rozpoczęły się dziś na pływalni Uniwersytetu Medycznego w Warszawie solidnym rezultatem popisał się Paweł Juraszek, który jako jedyny uzyskał wynik ponad ośmiuset punktowy. W mocno okrojonej obsadzie zawodów do głosu doszli juniorzy, którzy mieli okazję pościgać się o najwyższe lokaty.

W sprincie stylem dowolnym prym wiedli zawodnicy Dziewiątki Dzierżoniów. Najpierw najlepszy rezultat wśród kobiet zanotowała Karolina Jurczyk 26.42, wyprzedzając Martynę Jabłońską o osiemnaście setnych sekundy, a w kolejnym wyścigu młodszym kolegom z G-8 Bielany Warszawa złudzeń nie pozostawił Juraszek, który pokonał jedną długość basenu w 22.10. Nikt poza nim nie złamał już w sobotę granicy dwudziestu trzech sekund, a najlepszym z podopiecznych stołecznego klubu okazał się Filip Orlicz, który uzyskał drugi najlepszy wynik w karierze 23.34.

Wczoraj walczyli w Akademickich Mistrzostwach Polski, a dziś już zameldowali się w Warszawie, by wziąć udział w zmaganiach Grand Prix Polski i tak jak w Lublinie tak w stolicy w stylu grzbietowym lepszy od Tomasza Polewki okazał się Rafał Bugdol. Wicemistrz kraju zaledwie o pięć setnych sekundy wpadł na metę przed swoim klubowym kolegą, notując czas 26.13. Poniżej dwudziestu siedmiu sekund 50m stylem grzbietowym pokonało jeszcze pięciu zawodników G-8 Bielany Warszawa.

W piątek zwyciężyła w Lublinie na 100m stylem klasycznym, dziś była zdecydowanie najlepsza na dystansie dwa razy dłuższym w Warszawie. Angelika Wikieł triumfowała wśród żabkarek z czasem 2:34.99, wyprzedzając Agnieszkę Rutkowską i Olgę Przybysz. Wśród mężczyzn zwyciężył Maciej Rębacz (2:25.10).

Dwukrotnie najlepsze lokaty w bloku porannym zajmował Adrian Jaśkiewicz. Pływak G-8 Bielany Warszawa rozpoczął od zwycięstwa w pierwszej konkurencji dnia na 400m stylem zmiennym (4:41.26), a godzinę później rozprawił się z konkurencją na 100m stylem motylkowym (55.55).

Niezły występ zaliczyła czternasta zawodniczka mistrzostw Europy w Londynie Paula Żukowska, która również nie miała zbyt wiele czasu na regenerację po wczorajszych startach podczas AMP w Lublinie, a dziś rywalizację rozpoczęła właśnie od dystansu 400m stylem zmiennym. Zawodniczka UMCSu Lublin osiągnęła czas 4:55.33 i ze sporym zapasem dotarła do mety przed Wiktorią Guść. Podopiecznej Bartosz Olejarczyka z kolei nie udało się jeszcze złamać granicy pięciu minut, ale wynik 5:00.94 to i tak znacznie poprawiony rekord życiowy.

Pod nieobecność przebywającej na zgrupowaniu Alicji Tchórz, 50m stylem grzbietowym na pierwszym miejscu z rekordem życiowym ukończyła Zuzanna Herasimowicz, notując wynik 30.12, a drugie miejsce wywalczyła Aleksandra Juc (30.46). Wśród długodystansowców 800m stylem dowolnym najszybciej pokonał Kacper Klich, który o niemal dwanaście sekund wyprzedził na mecie Amadeusza Kiełczewskiego (8:24.00 – 8:31.96).