Twój wyścig, twoja bajka

Joanna Budzis 2018-03-08 21:03

Przygotowując się do kolejnych startów w sezonie, warto zastanowić się na czym koncentrujemy uwagę tuż przed startem. To czego dotyczą nasze myśli przed ważnym wyścigiem, a nawet podczas treningu, może skutecznie przeszkodzić w osiągnieciu zadowalających rezultatów. Nawet najbardziej świadomi i doświadczeni zawodnicy, wpadają w pułapkę obsesyjnego myślenia o wyniku, miejscach, rywalizacji z innym zawodnikiem lub późniejszych konsekwencjach ich wyścigu.  Jedno jest pewne, nie da się tak po prostu nie myśleć. Co zatem zrobić?

Podstawowym błędem zawodników jest zapominanie o stworzeniu jasnych instrukcji do wykonania danego wyścigu. Za każdym razem kiedy myślisz o rzeczach, nad którymi nie masz kontroli, pojawia się lęk. Lęk pojawia się dlatego, że zwyczajnie nie wiesz czego możesz się wtedy spodziewać. Co się dzieje kiedy zaczynasz się bać? Wyobraź sobie sytuację, gdy jesteś sam w ciemnym lesie. Jak się wtedy czujesz? Jak się zachowuje twoje ciało? Czy twoje ciało jest napięte? O czym wtedy myślisz? Czego się boisz? Być może myślisz o tym, że coś ci grozi i nie czujesz się bezpiecznie? Najprawdopodobniej myślisz o tym, że jakiś zwierzak albo potwór może cię zaraz zaatakować. Zwróć uwagę, że w tym momencie koncentrujesz całą swoją uwagę na tym, czego w żaden sposób nie możesz kontrolować. Po pierwsze, twoje myśli wybiegają w przyszłość i zastanawiasz się nad tym co może się za chwilę stać. Po drugie, myślisz o rzeczach, które leżą całkowicie poza twoją kontrolą, bo przecież nie możesz kontrolować zachowania innych ludzi i dzikich zwierząt czyhających w krzakach. Lęk, pojawia się wtedy, kiedy nie wiesz, czego masz się spodziewać i oddalasz się myślami od tego co się dzieje tu i teraz i tego co masz robić.

Przełóżmy tę sytuację na zawody. Bardzo wielu zawodników przygotuje się do wyścigów myśląc o tym jaki mają osiągnąć wynik, jakie zdobędą miejsce, czy wygrają z innym zawodnikiem, jaka będzie reakcja trenera, czy zakwalifikują się do kadry itp. Wszystkie z wyżej wymienionych myśli, podobnie jak w leśnej historii, dotyczą rzeczy, nad którymi zawodnik nie ma kontroli stojąc przed słupkiem. Im bardziej zawodnik wybiega myślami w przyszłość, im bardziej oddala się on od tego co mam robić tu i teraz, tym większy jest lęk przed niewiadomym, tym bardziej zmniejsza swoją szansę na osiągniecie dobrego wyniku. Nie mamy kontroli nad innymi zawodnikami, nie mamy kontroli nad tym jak szybko popłyną, jakie osiągną czasy, ani tym bardziej nie mamy kontroli nad opiniami innych. Aby skutecznie uciec od presji wyniku i lęku przed niewiadomym, należy myśleć o tym co mam zrobić w swoim wyścigu i jak moje ciało ma wykonać wszystkie elementy składowe wyścigu. Pomogą nam w tym jasne instrukcje. Zawodnik ma znać odpowiedź na pytanie co i jak ma zrobić w swoim wyścigu. Można wykorzystać do tego metafory.  

Wszyscy miłośnicy dobrej książki potwierdzą, że zdarzyło im się kiedyś kompletnie zatracić się podczas czytania ulubionej lektury. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nie tylko ciekawej historii, ale przede wszystkim obszernych opisów, które pobudzają wyobraźnię czytelnika i sprawiają, że przenosi się do innego świata. Szczegółowe opisy scen, przedmiotów i postaci pobudzają nas emocjonalnie, a liczne metafory powodują, że łatwiej jest nam to sobie wyobrazić. Przenieśmy to znowu na zawody. Celem zawodnika jest pełna koncentracja na sobie i na swoim wyścigu, a co za tym idzie, poczucie pełnej kontroli nad sytuacją i efektywne działanie. Wizualizacja, jako narzędzie treningu mentalnego, pomaga osiągnąć taki właśnie stan. Im bardziej absorbujące są wizje tego jak zawodnik wykonuje wcześniej zaplanowany wyścig, tym łatwiej będzie mu utrzymać pełną koncentrację i tym łatwiej będzie mógł ignorować negatywne myśli i bodźce zewnętrzne. Jak to zrobić?

Zawodniku, wyznacz sobie 3-4 najważniejsze punkty/elementy twojego wyścigu. Uzgodnij je z trenerem. Opisz dokładnie jak wykonać każdy z tych elementów, tak jakbyś chciał to komuś wytłumaczyć. Uwzględnij wszystkie detale. Znajdź swoje metafory dotyczące tych właśnie elementów. Do czego możesz porównać na przykład szybki nawrót? Możesz sobie wyobrazić, że ściana nawrotowa jest cała w ogniu i parzy. Możesz sobie wyobrazić, że jesteś postacią z bajki „Gdzie jest Nemo?” i niezwykle szybko przemieszczasz się z prądem pod wodą. Możesz nawet porównać swoje dłonie do wioseł w kajaku i wyobrazić to sobie jako scenę z innego filmu. Możesz stworzyć swoją historię, swoje metafory i swoją bajkę, która obrazuje twój doskonały wyścig, gdzie ty jesteś głównym bohaterem.

CISZA NA PLANIE…

UWAGA.

AKCJA!

 

 

Joanna Budzis

STREAMLINE Leadership Academy