Polska

MP 16-latków: Daszkiewicz poprawia kolejny rekord!

Joanna Kwatera 2019-07-11 20:04

Kolejny dzień z rzędu kibice i trenerzy oświęcimskiej Unii mieli wielkie powody do zadowolenia z poczynań swoich podopiecznych, którzy ze sporymi sukcesami rywalizują w Mistrzostwach Polski Juniorów 16-letnich w Lublinie. Kolejny rekord w tej kategorii wiekowej poprawił Michał Daszkiewicz, a dwóch setnych do pełni szczęścia zabrakło drużynie dziewcząt Polonii Warszawa.

Daszkiewicz rozpoczął ściganie w znakomitym tempie i wyszedł na prowadzenie już po pierwszych 50m, a następnie rozpędzał się z każdą kolejną długością basenu. Niemal wszystkie przepłynął poniżej trzydziestu sekund, a kończył ten wyścig po sprintersku, docierając do mety z czasem 3:56.29, a więc o osiemnaście setnych sekundy lepszym od rekordu kraju, należącego od 2015 roku do Antoniego Kałużyńskiego.

Złoty medal dla Unii Oświęcim wywalczyła też niecałą godzinę później Zuzanna Famulok, która rywalizowała w konkurencji 200m stylem zmiennym. Zawodniczka małopolskiego klubu prowadziła po dwóch stylach, ale na odcinku w stylu klasycznym na prowadzenie wysforowała się Maria Murawska, która jak torpeda ruszyła na ostatnie 50m kraulem. Famulok jednak zebrała jeszcze siły i dogoniła rywalkę na ostatnich metrach, wpadając na finisz ponad pół sekundy przed Murawską (2:22.63 – 2:23.24)

Zaledwie dwóch setnych sekundy zabrakło młodym pływaczkom Polonii Warszawa, by poprawić swój własny rekord Polski na dystansie 4x100m stylem dowolnym, ustanowiony podczas seniorskiego czempionatu w Olsztynie w maju tego roku. Zawodniczki ze stolicy w składzie Kornelia Buszka, Aleksandra Gradek,  Julia Wróbel i Wiktoria Dąbrowska ukończyły ściganie z czasem 3:56.79, docierając do mety z ogromną przewagą nad konkurentkami z Warty Poznań i Śląska Wrocław.

Znacznie więcej do najlepszego wyniku w historii krajowych startów 16-latków brakło  reprezentantom G-8 Bielany Warszawa, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługuje występ Pawła Uryniuka. Dzięki znakomicie przepłyniętemu drugiemu odcinkowi dystansu 4x100m stylem dowolnym stołeczny klub wyszedł na spore prowadzenie w wyścigu i utrzymał je aż do końca, a na szyi Uryniuka zawisł trzeci już dziś złoty krążek. Wraz z kolegami: Jakubem Karpińskim, Stanisławem Żołądziem i Wiktorem Ćwiekiem, zanotował rezultat 3:34.73, a za nimi uplasowali się pływacy Śląska Wrocław i Unii Oświęcim. Wcześniej Uryniuk triumfował w konkurencjach 50m stylem motylkowym i 200m stylem zmiennym. W Pierwszej z nich zrewanżował się za przegraną we wczorajszym wyścigu na dystansie sprinterskim w stylu dowolnym Mateuszowi Chowańcowi, pokonując go o trzy setne sekundy (24.96 – 24.99), w drugiej natomiast był zdecydowanie najlepszy, notując trzeci wynik w karierze 2:09.82.

Znakomicie taktycznie swoje wyścigi rozegrali żabkarze na dystansie 200m. Wśród chłopców Norbert Zacharzyński prowadził niemal od startu do mety, utrzymując przez cały wyścig mocne tempo i z czasem 2:19.58 wyprzedził o ponad dwie sekundy Bartosza Skórę. Wśród dziewcząt drugą porażkę w tej imprezie musiała przełknąć Alicja Wojtkowiak, choć rozpoczęła ten wyścig z wielkim animuszem. Więcej sił na drugą część dystansu zostawiła sobie jednak Nadia Kertyńska i to ona cieszyła się ze zwycięstwa, osiągając 2:38.15.

Kolejny medal z najcenniejszego kruszcu w stylu grzbietowym wywalczyła dziś Martyna Piesko. Tym razem pływaczka UKS Olimpijczyk 23 triumfowała na najkrótszym dystansie, poprawiając znacznie swój rekord życiowy, choć granicy trzydziestu sekund nie udało jej się jeszcze złamać. Zwycięstwo dał jej czas 30.09.

Do grona złotych medalistów dołączyli w Aqua Lublin dziś jeszcze: Martyna Jabłońska (50m stylem motylkowym), Grzegorz Wanat (50m stylem grzbietowym) i Maja Nowak (400m stylem dowolnym).