Wielomecz Sofia: Dziewieć medali na dobry początek!

Joanna Kwatera 2016-04-03 01:07

Ten weekend stoi pod znakiem wielu imprez pływackich, w których uczestniczą młodzi pływacy z całego świata. W stolicy Bułgarii trwają zmagania zawodników w wielomeczu pływackim, a udział biorą w nim reprezentacje: Bułgarii, Cypru, Czech, Grecji, Izraela, Polski, Szwajcarii, Turcji, Brazylii, Ukrainy, Austrii i Słowenii. Do rywalizacji przystąpiły zawodniczki w wieku 16-17 lat i zawodnicy 17-18letni. Polskę reprezentuje 20 osobowa drużyna pływaków, która już pierwszego dnia zdobyła 9 medali.

Dzisiejsze zmagania polska reprezentacja rozpoczęła od srebrnego medalu Julii Adamczyk, która już w pierwszej konkurencji zawodów – 400m stylem zmiennym, ustanowiła swój drugi czas w karierze na tym dystansie i z czasem 5:00.30 uplasowała się na drugiej lokacie, przegrywając jedynie z Greczynką Ilektra Varvara Lebl (4:56.97). Wśród mężczyzn Marcel Wągrowski zajął 6 miejsce (4:36.76).

W rywalizacji kraulistów na dystansie 100m Bartosz Piszczorowicz pobił swój rekord życiowy, dwie długości basenu pokonując w czasie 52.42. Wynik ten pozwolił mu zająć 5 lokatę. Świetny rezultat i nowy rekord wielomeczu uzyskał zwycięzca tej konkurencji Ukrainiec Sergii Shevtsov, notując czas 50.15 (818 pkt). Wśród kobiet Patrycja Rzońca uplasowała się lokatę wyżej od Piszczorowicza, kończąc wyścig z nowym rekordem życiowym - 58.27. Nowy rekord wielomeczu ustanowiła Czeszka Barbora Seemanova (56.79).

Kolejny srebrny medal dla polskiej ekipy wywalczył na dystansie 200m stylem grzbietowym Jakub Skierka (2:03.31). Polak dał się wyprzedzić na mecie jedynie Czechowi Tomasowi Francie (2:02.29), który co ciekawe poprawił o 0,46 sekundy rekord wielomeczu, należący od zeszłego roku właśnie do Skierki. Tuż za podium uplasowała się wśród kobiet Gabriela Bernat, uzyskując czas 2:19.66. O nowy rekord wielomeczu pokusiła się Ukrainka – Maryna Kolesnykova, notując wynik 2:15.20.

Nie zawiódł również Kacper Stokowski, który w rywalizacji na dystansie 50m stylem motylkowym złamał pierwszy raz w karierze granicę 25 sekund, a czas jaki uzyskał (24.84) pozwolił mu stanąć na najniższym stopniu podium w Sofii. Czwarte miejsce wśród kobiet wypływała sobie Natalia Fryckowska, która jedną długość basenu tym stylem pokonała w czasie 28.83. Zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet padały nowe rekordy wielomeczu – najpierw najlepsze dotąd osiągnięcie Pawła Sendyka z zeszłego roku poprawił Ukrainiec Andrii Khloptsov, notując czas 24.07 (809 pkt), a później Austriaczka Caroline Pilhatsch wymazała z tabel jeden z najstarszych rekordów wielomeczu - z 2003 roku, należący jeszcze do Aleksandry Urbańczyk, uzyskując rezultat 27.74.

Bardzo dobrze w konkurencji 4x100m stylem zmiennym spisały się polskie sztafety. Kolejny srebrny krążek dla kraju wywalczyła drużyna kobiet w składzie: Weronika Górecka, Aleksandra Iwanowska, Katarzyna Kołodziej i Patrycja Rzońca (4.17:66), która została pokonana tylko przez zawodniczki z Brazylii (nowy rekord wielomeczu 4:17.23). Męski zespół w składzie: Jakub Skierka, Robert Kusto, Kacper Stokowski i Bartosz Piszczorowicz odnotował trzeci czas wyścigu (3:47.04) i na szyjach zawodników zawisły brązowe medale.

Od mocnego akcentu rozpoczął popołudniowe starty Damian Chrzanowski. Polak uzyskał znakomity czas na dystansie 200m stylem motylkowym, osiągając rezultat 1:59.48 (812 pkt), który jest jego nowym rekordem życiowym oraz jest lepszy od dotychczasowego rekordu wielomeczu. Jednak jeszcze szybciej od niego na mecie zameldował się Bułgar Antani Ivanov, który wyprzedził polskiego zawodnika o 0,08 sekundy i to on od dziś dzierży nowe najlepsze osiągnięcie wielomeczu, a wynosi ono: 1:59.40. Tym samym Chrzanowski dorzucił kolejny srebrny medal do kolekcji polskiej ekipy dzisiejszego dnia. Szóstą lokatę wśród kobiet zajęła Dominika Janiszewska (2:22.77), ustanawiając swój nowy rekord życiowy na długim basenie.

Rekordy wielomeczu padały także w wyścigach w konkurencji 100m stylem grzbietowym. Kolejny rekord ustanowił wśród mężczyzn Czech Tomas Franta (56.02), a wśród kobiet znów Maryna Kolesnykova z Ukrainy (1:02.44). Polacy zajmowali miejsca poza podium: Weronika Górecka była szósta (1:05.18), a Kacper Stokowski piąty (57.24).

Brązowy medal zdobył dziś także żabkarz Rafał Kusto. Na dystansie 200m stylem klasycznym otarł się on o rekord życiowy, uzyskując czas 2:16.85 (799pkt). W tej samej konkurencji wśród kobiet Wiktoria Samuła zajęła 7 lokatę (2:39.53).

W wyścigach sprinterskich w stylu dowolnym zarówno Natalia Fryckowska (26.94) jak i Juliusz Gosieniecki (24.05 – rek. życ.) wywalczyli 4 miejsca.

Mówi się, że cierpliwość popłaca i ta właśnie maksyma sprawdziła się dziś doskonale – w ostatniej konkurencji dzisiejszych zmagań na pływalni w Sofii sztafeta w składzie: Mateusz Arndt, Kacper Stokowski, Damian Chrzanowski i Bartosz Piszczorowicz wygrała rywalizację na dystansie 4x200m stylem dowolnym i stanęła w końcu na najwyższym stopniu podium! Polacy na mecie zdecydowanie wyprzedzili Szwajcarów i Brazylijczyków, notując rezultat 7:33.99. Do dorobku medalowego dzisiejszego dnia brązowe krążki dorzuciły jeszcze pływaczki ze sztafety 4x200m stylem dowolnym w składzie: Aleksandra Polańska, Julia Adamczyk, Dominika Janiszewska i Patrycja Rzońca, pokonując dystans w czasie 8:35.94 i plasując się za reprezentacjami Brazylii i Grecji.

Po pierwszym dniu zawodów prowadzi drużyna Brazylii (243 pkt) przed zespołami z Polski (229 pkt) i Ukrainy ( 216 pkt).