Helsinki 2018: Srebro okraszone rekordem Polski

Dagmara Macner 2018-07-05 22:21

Drugi dzień Mistrzostw Europy Juniorów przeszedł już do historii. Ustanowiono trzy nowe rekordy Mistrzostw, a także przyznano dwa złote medale ex aequo na 100 grzbietowym mężczyzn. Mieliśmy również polski akcent. Na podium konkurencji 200 metrów stylem klasycznym wskoczył Jan Kałusowski.

Srebro dla Polski

Jan Kałusowski w finale 200 metrów stylem klasycznym sięgnął po srebrny medal Mistrzostw Europy Juniorów. Zawodnik Trójki Łódź rozpoczął finałowy wyścig najszybciej z całej stawki (29.94). Na półmetku zajmował czwartą lokatę. Bardzo dobra druga część dystansu sprawiła, że Polak przesunął się w klasyfikacji w górę i ostatecznie zakończył zmagania na drugiej pozycji. Do zwycięzcy, Rosjanina Aleksandra Zhigalov’a polski żabkarz stracił niespełna sekundę (2:12.47 – 2.13.45). Swoim wynikiem Kałusowski wywalczył nie tylko medal, ale także ustanowił nowy rekord Polski 18 – latków. Brązowy krążek z rezultatem 2:14.13 wywalczył Holender Caspar James Corbeau.

Kraska w jutrzejszym finale „królewskiej setki”

W finale 100 m stylem dowolnym zobaczymy Jakuba Kraskę, który awansował do finału z czwartym rezultatem (49.64). Najszybszy w półfinałach okazał się reprezentant Izraela Tomer Frankel (49.28). Ósemka, która w czwartek wywalczyła kwalifikację, zmierzy się w piątkowym finale zaplanowanym na godzinę 16.46 czasu polskiego.

Zaskakujący finał

Takiego przebiegu finałowego wyścigu 100 metrów stylem grzbietowym chyba nikt w Mäkelänrinne Swimming Centre się nie spodziewał. Wyścigi eliminacyjne z najlepszym czasem zakończył Daniel – Cristian Martin. W półfinałach lepszy był Kliment Kolesnikov. A więc mieliśmy jeden do jednego pomiędzy zawodnikami. Czwartkowy popołudniowy wyścig miał wyłonić najlepszego europejskiego juniora w tej konkurencji. Finałowe rezultaty jednak nie przyniosły takiej odpowiedzi bowiem panowie zakończyli wyścig ex aequo w czasie 53.52, a uzyskanym wynikiem poprawili dotychczasowy rekord Mistrzostw. Dla utytułowanego Rosjanina jest to czwarty wynik w karierze, ale dla Rumuna rekord życiowy, który plasuje go na piątym miejscu tegorocznych europejskich tabel. Brąz „rzutem na taśmę” wywalczył Brytyjczyk Nicholas Pyle, finiszując jedną setną sekundy przed Węgrem Kristofem Milak’iem (54.69 – 54.70).

Dzień drugi – trzecie złoto

Swój trzeci indywidualny złoty medal podczas tegorocznych MEJ wywalczyła Ajna Kesely. 17 – letnia pływaczka, po wczorajszych wygranych na 400 m stylem zmiennym i 800 m stylem dowolnym, nie miała sobie równych w finale 400 m stylem dowolnym. Węgierka prowadziła od startu do mety i z każda kolejną długością pływalni powiększała swoją przewagę nad rywalkami. Zwyciężyła bijąc rekord Mistrzostw (4.05.89), uzyskując ponad pięciosekundową przewagę nad drugą na mecie, Niemką Isabel Marie Gose (4:11.01) i trzecią, Austriaczką Marlene Kahler (4:11.62).

Dziewczyny w natarciu

W eliminacjach i półfinale Freya Anderson ocierała się o złamanie bariery 55 sekund na dystansie 100 metrów stylem dowolnym (55.01; 55.07). W finałowym wyścigu, po raz trzeci w karierze popłynęła poniżej tego rezultatu. Szybciej pływała tylko podczas ubiegłorocznych: Mistrzostw Świata w Budapeszcie oraz Mistrzostw Świata Juniorów w Indianapolis. W czwartek popołudniu, w stolicy Finlandii rezultatem 54.65 wywalczyła złoty medal MEJ. Srebrny krążek dla reprezentacji Rosji zdobyła Elizaveta Klevanovich (55.31), a brązowy dla Turcji, Selen Ozbilen (55.69).

Również w finale 200 metrów stylem grzbietowym poznaliśmy w czwartek nową Mistrzynię Europy Juniorów. Anastasia Avdeeva, legitymująca się tegorocznym szóstym wynikiem w Europie na tym dystansie, przepłynęła cztery długości pływalni w czasie 2:09.56, po raz trzeci w karierze łamiąc dwie minuty i dziesięć sekund. Srebro dla Laury Vandy Ilyes (2:10.67), a brązowy medal wywalczyła reprezentantka Mołdawii Tatiana Salcutan (2:11.37).

Przed rokiem, w Netanji Blanka Berecz w finale 200 metrów stylem motylkowym była szósta. W tym roku pokonała obrończynie tytułu, Brytyjkę Ciarę Schlosshan (2:11.18) i sięgnęła po złoto. Węgierka jako jedyna złamała barierę dwóch minut i jedenastu sekund (2:10.06). Na najniższym stopniu podium stanęła, kolejna przedstawicielka Węgrów Dora Hathazi (2:11.54).

Samotny długi dystans

Przed południem Alexander Asla Noergaard wysoko postawił poprzeczkę rywalom startującym wieczorem, w najszybszej serii 1500 metrów stylem dowolnym. Duńczyk poprawił swój rekord życiowy o ponad 15 sekund (15:10.88), ale na ostateczne wyniki przyszło mu poczekać kilka godzin. Wieczorem, tylko jeden zawodnik uzyskał lepszy rezultat. Zrobił to Akos Kalmar, który pokonał najdłuższy kraulowy dystans w czasie 15:04.91, ustanawiając nowy rekord Mistrzostw. Węgier tym samym wymazał z tabel rezultat uzyskany przez Mateusza Sawrymowicza w 2005 roku w Budapeszcie. Na najniższym stopniu podium stanął Włoch, Johannes Calloni (15:11.47).

Mix-owe sztafety

Zaciętą walkę o złoto Mistrzostw Europy Juniorów w rywalizacji sztafetowej na dystansie 4x100 m stylem dowolnym MIX stoczyły zespoły Rosji i Niemiec. Na półmetku minimalnie lepsi byli Rosjanie, ale po trzeciej zmianie to Niemcy wyszli na prowadzenie. Ostatnie dwie długości pływalni lepiej pokonała Elizaveta Klemanovich i to rosyjscy pływacy mogli cieszyć się ze złota. Srebrne medale, ze stratą 23 setnych sekundy do triumfatorów, wywalczyli nasi zachodni sąsiedzi (3:28.74 – 3:28.97). Medale brązowe wywalczyła ekipa z Węgier (3:30.91). Polska sztafeta w składzie: Kacper Piotrowski, Jakub Kraska, Kornelia Fiedkiewicz i Dominika Kossakowska została sklasyfikowana na piątej pozycji z czasem 3:32.39.