Swim Open: Zwycięstwo Czerniaka w Sztokholmie!

Szymon Gagatek 2018-04-05 22:02

Dwa krążki polskich pływaków podczas pierwszego dnia mistrzostw Szwecji! W czwartek na zawodach Swim Open w Sztokholmie na podium stanęli Konrad Czerniak, który okazał się najlepszy na 50 m stylem motylkowym oraz Alicja Tchórz, która została sklasyfikowana na trzecim miejscu na tym samym dystansie stylem grzbietowym.

Czerniak do finału delfinistów dostał się dopiero z szóstym wynikiem, ale okazało się, że wszystko co najlepsze zachował na popołudnie. Wyścig o medale zakończył z czasem 23.62, o dwie setne sekundy wyprzedzając Joeriego Verlindena z Holandii. Trzeci był najszybszy w eliminacjach Yahor Dodaleu z Białorusi (23.78). Bardzo dobrze spisał się drugi z biało-czerwonych, Kacper Stokowski, który zajął 7. lokatę (23.95). Tym samym, zawodnik G-8 Bielany Warszawa po raz pierwszy w karierze złamał barierę dwudziestu czterech sekund i mógł cieszyć się z rekordu życiowego. Jako 14. w zestawieniu końcowym uplasował się Michał Chudy (24.45).

W tej samej konkurencji wśród kobiet tuż za podium znalazła się Anna Dowgiert. Pływaczka Warty Poznań w finale jeszcze minimalnie poprawiła swoje osiagnięcie z eliminacji, ale czas 26.52 okazał się niewystarczający do wywalczenia medalu. Trzecia na finiszu Sara Junevik okazała się szybsza o osiemnaście setnych sekundy. Poza zasięgiem konkurentek była oczywiście Sarah Sjoestroem. Gwiazda gospodarzy bez najmniejszych problemów zwyciężyła w zmaganiach z rezultatem 25.11. Na 5. pozycji w finale B do mety dotarła Kornelia Fiedkiewicz, której do życiówki zabrakło tylko dziewięciu setnych sekundy (27.44).

Z drugiego polskiego medalu, tym razem brązowego, cieszyliśmy się natomiast na 50 m stylem grzbietowym. Coraz lepiej radząca sobie na tym dystansie Alicja Tchórz stanęła na wysokości zadania i zanotowała wynik 28.59. Przed nią, tak jak w eliminacjach, uplasowały się jedynie Mimosa Jallow z Finlandii (27.96) oraz Caroline Pilhatsch z Austrii (28.35). Szósta w finale B była Julia Koluch (29.76).

Z kolei w zmaganiach kraulistów na dystansie 400 metrów zaprezentowało się trzech Polaków. W finale A Filip Zaborowski został sklasyfikowany na 6. pozycji, ex aequo z Clemensem Rappem z Niemiec. Obaj panowie uzyskali rezultat 3:52.10. O zwycięstwo w finale B do końca walczył Wojciech Wojdak. Ostatecznie podopieczny Marcina Kacera musiał się zadowolić 10. miejscem, przegrywając z Richardem Nagym (3:55.26 - 3:55.98). Dwunasty w końcowym zestawieniu Marcel Wągrowski poprawił swoją życiówkę (3:58.05).

W finale A 200 m stylem grzbietowym 8. lokatę zajął za to Radosław Kawęcki (2:04.12), natomiast 4. w finale B 200 m stylem klasycznym był Bartłomiej Roguski (2:15.74). Świetnym czasem popisał się zwycięzca żabkarskiej rywalizacji, Anton Czupkow. Rosjanin pokonał cztery długości basenu w 2:08.07, wskakując na 2. miejsce na światowych listach - jedynie za dzisiejszym złotym medalistą Igrzysk Wspólnoty Narodów, Jamesem Wilby'm.