Wojskowe MŚ: Majchrzak i Polewka bezkonkurencyjni!

Szymon Gagatek 2017-12-15 16:04

Trzeci dzień mistrzostw świata wojskowych należał do biało-czerwonych! Polscy pływacy wywalczyli na pływalni w Rio de Janiero aż sześć miejsc na podium, podwajając tym samym swój dorobek medalowy. Mazurka Dąbrowskiego usłyszeli Kacper Majchrzak, najlepszy na 200 m stylem dowolnym i Tomasz Polewka, triumfator 100 m stylem grzbietowym.

Majchrzak awansował do finału z czwartego miejsca, ale w walce o złoto swojej koronnej konkurencji nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń. Dystans czterech długości basenu przepłynął w 1:47.18 i o prawie sekundę pokonał reprezentującego gospodarzy Luiza Altamira. Rezultat zawodnika Warty Poznań to od czwartku rekord świata w pływaniu wojskowych! W eliminacjach wzięli udział również Kacper Klich  (12.; 1:52.34); Jan Hołub (15.; 1:52.78) i Karol Zaczyński (16.; 1:55.35).

Kilkadziesiąt minut po sukcesie Majchrzaka, oglądaliśmy popisowy start Polewki na 100 m stylem grzbietowym. Zawodnik AZS AWF Katowice w finale zanotował czas 54.62, wyprzedzając mocnych przeciwników: Romana Larina z Rosji (54.97) i Leonardo de Deusa z Brazylii (55.05).

Srebrne krążki trafiały do rąk naszych zawodników na 50 m stylem dowolnym. W rywalizacji sprinterek druga była Anna Dowgiert (26.46), a wśród delfinistów równie dobrze poradził sobie Michał Poprawa, który aż dwukrotnie w ciągu całego dnia poprawiał rekord życiowy (23.90 w eliminacjach i 23.77 w finale). Na 10. miejscu zmagania zakończył natomiast Damian Chrzanowski (25.35). Indywidualnie na podium stanęła jeszcze Paula Żukowska.

Kolejna pływaczka reprezentująca AZS AWF Katowice zrezygnowała ze startu w finale 200 m stylem dowolnym, by wszystkie siły rzucić na wyścig na czterokrotnie dłuższym dystansie. Opłacało się. Brąz dał jej wynik 8:55.93. Medalu nie udało się za to zdobyć naszym żabkarzom. Szóstą lokatę na 100 metrów zajął Marcin Stolarski (1:01.55), a w eliminacjach odpadł Mikołaj Machnik (10.; 1:03.59).

Nasza kadra zakończyła dzień w doskonałych humorach za sprawą sztafety 4x100 m stylem dowolnym. Jan Hołub, Michał Poprawa, Kacper Klich i Kacper Majchrzak (który zmienił płynącego w eliminacjach Damiana Chrzanowskiego) wywalczyli srebro. W starciu z Brazylijczykami nie mieli szans, ale na ostatnich metrach okazali się lepsi od Rosjan, z którymi mieli do wyrównania małe rachunki za rywalizację na dwukrotnie dłuższym dystansie.