Polska

Olsztyn 2019: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2019-05-14 17:17

Na miejsca! Gotowi? Najważniejsza impreza pływacka sezonu letniego za 3... 2... 1...! Już w środę startują mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców w Olsztynie. Do Aquasfery zjechała krajowa czołówka, która stoczy walkę o medale i miejsca w kadrze na międzynarodowe zawody - w tym czempionat globu w Gwangju. Tak naprawdę to właśnie teraz rozpoczyna się droga do igrzysk olimpijskich w Tokio.

Olsztyn po raz czwarty

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego zorganizuje mistrzostwa kraju na długim basenie po raz czwarty w historii. Poprzednie edycje czempionatu odbyły się w latach 2012-2014. Tym razem zawody będą trwały 5 dni i zgromadzą łącznie prawie 800 pływaków. Na liście zgłoszeń znajduje się obecnie 780 osób (471 mężczyzn i 309 kobiet) ze 136 klubów, a największą ekipę w Aquasferze wystawi G-8 Bielany Warszawa (aż 74 reprezentantów). Eliminacje każdego dnia będą się rozpoczynać o 9:00, natomiast finały w środę, czwartek, piątek i sobotę o 17:00, a w niedzielę o 16:30. Najlepsi powalczą w tym tygodniu o wypełnienie minimów na mistrzostwa świata, Uniwersjadę, mistrzostwa świata i Europy juniorów oraz Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy.

Minima na mistrzostwa świata w Gwangju (21-28 lipca)
Minima na Uniwersjadę w Neapolu (4-10 lipca)
Minima na mistrzostwa Europy juniorów w Kazaniu (3-7 lipca)
Zasady kwalifikacji do EYOF 2019 w Baku (21-27 lipca)
Minima na mistrzostwa świata juniorów w Budapeszcie (20-25 sierpnia)

Opromienieni triumfem w Grand Prix

Na starcie mistrzostw pojawią się największe gwiazdy polskiego pływania, na czele z Radosławem Kawęckim, Kacprem Majchrzakiem, Pawłem Juraszkiem, Filipem Zaborowskim, Dominiką Sztanderą, Anną Dowgiert czy Katarzyną Wasick. Nie zabraknie również triumfatorów klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix Pucharu Polski w sezonie 2018/2019: Alicji Tchórz oraz Wojciecha Wojdaka. Oboje powinni odegrać w Aquasferze bardzo ważne role, będąc kandydatami do wielu złotych medali. Podopieczną Grzegorza Widanki zobaczymy na starcie na 100 m stylem dowolnym, 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 50 m stylem dowolnym lub 100 m stylem motylkowym. Do tego dojdą jej zapewne obowiązki sztafetowe, z których zawsze świetnie się wywiązuje. Z kolei nowy nabytek AZS AWF Warszawa zaprezentuje się na 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym. 

Wielki powrót

Zupełnie niespodziewanie na start w krajowym czempionacie zdecydował się Marcin Cieślak. Nasz znakomity pływak (finalista mistrzostw świata i Europy, olimpijczyk z Londynu) zakończył swoją karierę w 2016 roku. Po nieudanej walce o wyjazd na igrzyska w Rio de Janeiro po raz ostatni wystartował właśnie w Olsztynie. Teraz wraca dokładnie w tym samym miejscu i można się spodziewać, że nie robi tego tylko po to, by kilka razy przepłynąć się na "50-tce". Ciężko powiedzieć na co stać 27-latka z Warszawy, ale jego start kontrolny na mistrzostwach USA Masters, które odbyły się zaledwie trzy tygodnie temu, wypadł bardzo obiecująco. W swojej kategorii wiekowej absolwent Uniwersytetu Florydy wygrał rywalizację na 50 jardow stylem dowolnym (20.24) oraz 50 i 100 jardów stylem motylkowym (20.99 i 46.62). W Aquasferze będzie można go zobaczyć na 50 i 100 metrów delfinem. 

Wzmocnienie sprintu zza oceanu

Informacja o tym, że Marta Cieśla postanowiła od tego sezonu reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej odbiła się szerokim echem w pływackim środowisku w naszym kraju. Wychowanka Mariusza Podkościelnego, studentka Uniwersytetu Południowej Kalifornii i była juniorska mistrzyni USA przyleciała do Olsztyna, by po raz pierwszy wystartować w barwach AZS AWF Katowice - klubu, który kiedyś reprezentowali jej rodzice. Już w środę przystąpi do rywalizacji na 50 m stylem dowolnym. W swojej koronnej konkurencji legitymuje się rekordem życiowym 25.07, gorszym od rekordu Polski tylko o sześć setnych sekundy. To stawia ją w roli jednej z potencjalnych kandydatek nawet do złotego medalu. Czy od razu włączy się do walki o najwyższe laury? Dużo zależy od postawy jej rywalek, które też mają spory apetyt na zajęcie najwyższego stopnia podium: Katarzyny Wasick, Anny Dowgiert czy Kornelii Fiedkiewicz. Bez wątpienia, z taką obsadą sprinterski finał może nam dostarczyć olbrzymich emocji.  

Gotowe na nowe

Wiele wskazuje na to, że dwa lata temu Aleksandra Knop zapoczątkowała proces zmiany warty w polskim kobiecym pływaniu. W jej ślady idą bowiem następne utalentowane zawodniczki. Coraz lepiej w krajowej czołówce odnajduje się o rok młodsza Wiktoria Guść, a w Olsztynie do gry wejdą też bardzo mocne pływaczki z rocznika 2005, które swoją dobrą formę pokazały na początku maja, podczas wielomeczu w Oświęcimiu. Laura Bernat czy Zofia Chrzan już w tym tygodniu mogą się włączyć do walki o miejsca w ścisłej czołówce swoich koronnych konkurencji. Bernat legitymuje się 4. czasem zgłoszenia na 200 m stylem grzbietowym, a Chrzan jest 4. na listach na 50 m stylem klasyczny. Warto też zwrócić uwagę na takie pływaczki jak Paulina Cierpiałowska, Aleksandra Amilkiewicz czy Gabriela Szczudło, także mające za sobą doświadczenie rywalizacji z zawodniczkami z Czech, Słowacji i Węgier.  

Oczywiście to tylko niektóre z wielu ciekawych historii, czekających na nas w olsztyńskiej Aquasferze. O wszystkich opowiemy w naszej transmisji, na którą już teraz serdecznie zapraszamy! Bezpośredni przekaz z Olsztyna rozpoczynamy na naszym kanale na YouTube'ie tuż przed jutrzejszą sesją eliminacyjną o godz. 9:00. Naszym najlepszym pływakom będziemy towarzyszyć przez całe 5 dni!