Długi basen po raz pierwszy w cyklu Arena Grand Prix

Dagmara Macner 2018-03-10 14:18

W lublińskiej pływalni rozpoczęły się zmagania pływaków na basenie 50 – metrowym w cyklu zawodów Arena Grand Prix Puchar Polski. Ponad siedmiuset zawodników reprezentujących 113 klubów stanęło na starcie zawodów w Lublinie. Sprawdźcie sami jak radzą sobie pływacy w tej części sezonu; niespełna dwa i pół miesiąca przed krajowym czempionatem.

Gwiazda i rekordzista Polski

Bez wątpienia gwiazda zimowych Mistrzostw Polski, zawodniczka UKS 190 Łódź Aleksandra Knop pokazała rywalkom, że na długiej pływalni radzi sobie równie dobrze jak na krótkiej. Rywalizację w sobotni poranek zaczęła od wygranej na dystansie 200 metrów stylem dowolnym. Piętnastoletnia Knop przepłynęła cztery długości pływalni w czasie 2:04.01, pokonując drugą na mecie Paulę Żukowską o 20 setnych - 2:04.21. Wśród panów grudniowy rekordzista Polski na dystansie 200 metrów kraulem Kacper Majchrzak zdecydowanie zwyciężył podczas rywalizacji w Lublinie. Zawodnik Warty Poznań wynikiem 1:49.51 przekroczył granicę ośmiuset punktów FINA (807 punktów). Drugi na metę dopłynął Jan Hołub (1:51.40), a trzeci Filip Zaborowski (1.53.00).

Sprint o poranku

Anna Dowgiert i Konrad Czerniak stanęli w sobotni poranek na starcie konkurencji, w której dzierżą miano rekordzistów kraju na długim basenie – 50 metrów stylem motylkowym. Rekordowe osiągniecia obydwoje uzyskali podczas Mistrzostw Świata w Kazaniu w 2015 roku. Wiadomo było, że w Lublinie aż tak szybko nie będzie ale uzyskane przez nich czasy to bardzo dobre wyniki. Nieco ponad 24 sekundy, a dokładniej 24 sekundy i jedenaście setnych potrzebował Czerniak aby pokonać jedną długość pływalni. Finiszował przed Michałem Chudym (24.36) i zawodnikiem z Ukrainy. Anna Dowgiert zdecydowanie wygrała najmocniejszą serię tej konkurencji i uzyskała prawie półtorej sekundy przewagi nad drugą na mecie Kornelią Fiedkiewicz (26.60 – 28.04) i trzecią Zofią Woźniak (28.27).

14 setnych u panów

Roguski kontra Stolarski - tak w skrócie zapowiadała się najmocniejsza seria mężczyzn na 100 metrów stylem klasycznym. Panowie bardzo równo rozpoczęli pierwszą część dystansu. Na półmetku nieznacznie lepszy był Bartłomiej Roguski. Końcówka wyścigu należała jednak do aktualnego mistrza kraju Marcina Stolarskiego i to on finiszował 14 setnych szybciej niż zawodnik z Warszawy. Podopieczny trenera Michała Szymańskiego potrzebował minuty i trzech sekund aby w tej części sezonu pokonać dwie długości długiej pływalni w Lublinie.

Bez niespodzianki u pań

Dla Dominiki Sztandery nie był to pierwszy w tym roku start na długiej pływalni. Zawodniczka Juvenii Wrocław startowała już w tym roku na długim basenie w szwajcarskim Uster początkiem lutego. Najlepsza polska żabkarka rozpoczęła zmagania w Polsce na długim basenie od zwycięstwa na dystansie 100 metrów stylem klasycznym z czasem 1:10.64. Druga na mecie była Weronika Żmuda (1:11.48) i trzecia Weronika Hallmann (1:12.10). Wszystkie panie zobaczymy jeszcze dwukrotnie podczas tych zawodów w rywalizacji stylem klasycznym.

200 metrów grzbietowym w składzie odwrotnym niż w Kozienicach

Bez Radosława Kawęckiego ale z Alicją Tchórz na starcie rozpoczęły się zmagania na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym. Prowadząca od startu do mety i z każdą długością pływalni powiększająca przewagę na rywalkami Tchórz zdecydowanie wygrała na najdłuższym grzbietowym dystansie, uzyskując wynik 2:14.70. Z drugim rezultatem wyścig ukończyła Julia Koluch (2:16.99), a trzecia na metę dopłynęła Weronika Górecka (2:17.51). Wśród panów na tym samym dystansie zwyciężył Jakub Skierka. Podopieczny trenera Jacka Miciula przez cały dystans wypracował sobie ponad 2 sekundy przewagi na drugim Dawidem Szwedzkim 2:06.09 i trzecim Krzysztofem Morawskim (2:06.45) i zatrzymał aparaturę pomiaru czasu na wyniku 2.03.74.

Kobiecy długi dystans: Piechota i Karpisz

Paulina Piechota i Milena Karpisz to panie, które przyzwyczaiły kibiców, że długie dystanse pływają ramię w ramię. Z lepszym czasem zgłoszenia do rywalizacji na 800 metrów kraulem przystąpiła Paulina Piechota. Po 400 metrach różnica pomiędzy paniami wynosiła zaledwie czternaście setnych, a zatem potwierdziły się przypuszczenia, że i tym razem walka o zwycięstwo znów będzie trwać do samego końca. Ostatecznie Karpisz udało się wypracować 42 setne przewagi nad Pauliną Piechotą i zwyciężyła z wynikiem 8.49.51 - 8.49.93. Trzecie miejsce w tym wyścigu zajęła Paula Żukowska 8:56.89.

Niepełnosprawni na starcie

Wśród zawodników startujących w Lublinie na słupkach startowych możemy oglądać także najlepszych pływaków niepełnosprawnych. W rywalizacji pań na 200 metrów stylem dowolnym oglądaliśmy Oliwię Jabłońską (2:13.89) i Julię Chmielewską (2:15.64), a wśród panów startowali Konrad Powroźnik (1:58.18) oraz Artur Pióro (2:02.24). Nasz mistrz igrzysk z Samsun na 200 delfinem – Konrad  Powroźnik wystartował jeszcze w konkurencji 50 metrów stylem motylkowym, uzyskując rezultat 26.74. Wśród pań na tym dystansie oglądaliśmy Julię Chmielewską, która zakończyła zmagania z wynikiem 32.14.