Mare Nostrum: Dziesięć polskich medali!

Joanna Kwatera 2018-06-10 23:35

Dziesięć medali zdobyli polscy reprezentanci podczas mitingu Mare Nostrum, który odbył się w ten weekend w Cannet de Roussillon. Najwięcej, bo aż cztery razy stawał na podium Konrad Czerniak. W stylu grzbietowym z bardzo dobrej strony pokazał się też Kacper Stokowski, który dwukrotnie był drugi.

Zawodnik G-8 Bielany Warszawa od 2018 roku stał się już pływackim seniorem, ale jak na klasowego zawodnika przystało również i w tej rywalizacji swoje występy przypieczętowuje sukcesami, nie tylko na arenie krajowej. Na meetingu we Francji Stokowski dwa razy odbierał srebrne krążki, plasując się na drugiej pozycji w konkurencjach 50 i 100m stylem grzbietowym. Polak ustąpił miejsca tylko Australijczykowi Benowi Treffersowi, który nieznacznie wyprzedził go na obu dystansach.  Na krótszym z nich Stokowski uzyskał trzeci najlepszy wynik w karierze 25.43, a dwie długości pływalni świeżo upieczony współrekordzista Polski pokonał w czasie 55:18. Siódme miejsce wywalczył Radosław Kawęcki.

Jeszcze więcej, bo aż cztery medale wywalczył na francuskiej pływalni Konrad Czerniak. Najwyżej, na drugim miejscu Puławianin ukończył rywalizację w konkurencji 100m stylem motylkowym, notując wynik 52:27. Co więcej obok niego, stopień niżej, na podium stanął drugi z naszych reprezentantów Michał Poprawa, a wynik 52.84 jest jego piątym najlepszych osiągnięciem w życiu. Najszybszy na tym dystansie okazał się Mehdy Metella, który jako jedyny złamał w tej konkurencji granicę pięćdziesięciu dwóch sekund (51.93). W finale B natomiast zwyciężył Michał Chudy (53.59). Na o połowę krótszym dystansie Czerniak również uplasował się na drugiej lokacie (23.59), a tym razem w pokonanym polu zostawił go tylko Andrii Govorov. Ósmy był Chudy, a w finale B piątą lokatę zajął Sendyk. Czerniak zajmował też dwukrotnie trzecie miejsca w zmaganiach kraulistów na 50 i 100m. Na dystansie sprinterskim osiągnął wynik 22.23, a wyprzedzili go tylko pływający poniżej dwudziestu dwóch sekund Bruno Fratus i Michael Andrew. W finale B pokazali się jeszcze Paweł Sendyk i Jan Hołub, zajmując odpowiednio trzecią i szóstą lokatę. W konkurencji 100m tym stylem Czerniak dał się wyprzedzić Japończykowi Katsumi Nakamurze i Francuzowi Metelli, notując wynik 49.39. Trzeci w finale B do mety przypłynął Hołub.

Miłą niespodziankę zajmując drugą pozycję wśród zmiennistów na 400m sprawił Dawid Szwedzki, a czas lepszy niż jego 4:19.68 uzyskał Węgier Gergely Gyurta. Bez medalu nie wróci z Francji także Radosław Kawęcki. Mistrz świata nie dał się zepchnąć z podium swojej koronnej konkurencji 200m stylem grzbietowym, choć tym razem nie udało mu się uzyskać rezultatu poniżej dwóch minut (2:00.05). Jedynymi, którym udała się w sobotę ta sztuka byli Christian Diener i Adam Telegdy. Ostatni brązowy krążek do dorobku medalowego polskiej ekipy dorzucił jeszcze Filip Zaborowski, który na dystansie 400m stylem dowolnym uzyskał czas 3:50.99 i do drugiego na mecie Henrika Christiansena stracił tylko dwadzieścia trzy setne sekundy. Zwyciężył Naito Ehara (3:47.70). Tuż za podium w tej konkurencji uplasował się Wojciech Wojdak.

Obaj nasi długodystansowcy wystartowali też w niedziele na dystansie 1500m stylem dowolnym i znów na czwartym miejscu rywalizację ukończył zawodnik z Brzeska (15:23.87). Zaborowski dopłynął do mety siódmy. Wśród kobiet ósmą lokatę zajęła Paulina Piechota (16:47.23 – czwarty rezultat w karierze).

Na sprinterskim dystansie stylem motylkowym czwarte miejsce wywalczyła Anna Dowgiert , uzyskując rezultat identyczny jak podczas mistrzostw Polski w Łodzi – 26.32. Bezkonkurencyjna dzisiaj była natomiast Japonka Rikako Ikee, która wynikiem 25.11 ustanowiła nowy rekord Azji! W stylu dowolnym finał B wśród sprinterek zwyciężyła Dowgiert, pokonując jedną długość basenu w czasie 25.64. Konkurencję tę wygrała mistrzyni olimpijska Pernille Blume. Nie udało się też Michałowi Poprawie wedrzeć na podium w konkurencji 200m stylem zmiennym, a do pełni szczęścia zabrakło nieco ponad półtorej seklundy. Pływak AZS AWF Katowice ukoczył zmagania na czwartym miejscu (2:03.24). Finał B padł łupem Szwedzkiego.

W finałach B zaprezentowała się jeszcze szóstka naszych rodaków. Na 200m stylem grzbietowym  wśród kobiet szóste miejsce wywalczyła Weronika Górecka (2:18.81). Również szósta na 200m stylem dowolnym była Daniela Georges (2:03.30). Szósty w rywalizacji sprinterów żabkarzy ukończył wyścig Marcin Stolarski (28.60), a trzeci na 200m stylem klasycznym Bartłomiej Roguski (2:14.43). Trzecie miejsce na 100m stylem grzbietowym (1:02.24) i ósme na 50m (29.68) zajęła Agata Naskręt, a trzecią lokatę w sprincie stylem klasycznym Weronika Hallmann (32.14).