Świat

Szansa na sukces - dzień 3.

Szymon Gagatek 2015-06-25 13:30

W sesji finałowej trzeciego dnia rywalizacji pływaków na Igrzyskach Europejskich wystąpi jedynie czworo naszych reprezentantów. Nie musi to jednak wcale oznaczać, że będziemy narzekać na brak emocji. Wręcz przeciwnie, każdy z dzisiejszych startów Biało-czerwonych w Baku Aquatics Centre to okazja na naprawdę dobry wynik.

Wiemy już, że po dzisiejszym dniu kadra naszego kraju na mistrzostwa świata juniorów nie ulegnie zmianie. W kwalifikacjach nikomu nie udało się wypełnić minimum, a w sesji finałowej zobaczymy zawodników, którzy start w Singapurze zapewnili sobie w poprzednich dniach. Popołudniowe pływanie rozpocznie się dla nas od ekscytującego finału najbardziej "polskiej" konkurencji ostatnich lat, 200 m stylem motylkowym chłopców. Do najlepszej ósemki dostali się dwaj nasi reprezentanci: Patryk Adamczyk i Damian Chrzanowski.

Już chwilę później, w półfinałach 200 m stylem grzbietowym, do wody wskoczy Jakub Skierka. Rekord Polski 17-latków, należący obecnie do Radosława Kawęckiego (2:00.72) był już delikatnie zagrożony w kwalifikacjach, w których reprezentant UKS Trops Kartuzy uzyskał czas 2:01.13. Czy przetrwa również popołudniowy wyścig? Miejmy nadzieję, że nie - poprawienie go powinno zagwarantować naszemu młodemu pływakowi walkę o medale w jutrzejszym finale, a sam Kawęcki na pewno nie pogniewa się, jeżeli jego rezultat z mistrzostw świata juniorów w Monterrey przejdzie do historii i zostanie zastąpiony lepszym wynikiem.

Na kolejny polski start będziemy musieli poczekać ponad godzinę. Według planu sesji finałowej, około godziny 16:15 powinna się rozpocząc najszybsza seria rywalizacji dziewcząt na 1500 m stylem dowolnym. Kolejną szansę na udany występ będzie miała Paulina Piechota. Piąta zawodniczka Igrzysk Europejskich na 800 m stylem dowolnym legitymuje się w tej konkurencji trzecim czasem zgłoszenia, ale obok siebie będzie miała kilka naprawdę groźnych rywalek, na czele z Mariną Castro Atalayą z Hiszpanii, która zdobyła już w Baku brąz na 800 metrów. Jeżeli zawodniczka UKS 190 Łódź będzie w stanie poprawić swój rekord życiowy (16:50.93), to wtedy na pewno zakończy rywalizację w ścisłej czołówce.

Czego jeszcze możemy spodziewać się po sesji finałowej? Warto zwrócić uwagę na finał 200 m stylem klasycznym dziewcząt. Maria Astashkina z Rosji nie powinna w nim być zagrożona przez swoje rywalki, ale pozostaje pytanie czy na pływalni w Baku padnie pierwszy rekord świata juniorów. W tej konkurencji należy on do Ukrainki Viktorii Solncevej (pływającej obecnie w barwach Turcji pod nazwiskiem Zeynep Gunes) i wynosi 2:23.12. Wczoraj Rosjance zabrakło do tego wyniku siedemdziesięciu sześciu setnych sekundy.

Starty Polaków w sesji finałowej, III dzień:

14:44 - 200 m stylem motylkowym (M) - finał
   (Patryk Adamczyk, Damian Chrzanowski)
15:00 - 200 m stylem grzbietowym (M) - półfinały
   (Jakub Skierka)
16:15 - 1500 m stylem dowolnym (K) - najszybsza seria
   (Paulina Piechota)

-------------------------------------------------

Transmisje (komentują: Grzegorz Jędrzejewski, Jan Wiederek):

Polsat Sport Extra:
14:25 - 15:55   sesja finałowa [NA ŻYWO]
22:10 - 00:20   sesja finałowa [powtórka]

Polsat Sport:
16:00 - 18:00   sesja finałowa [NA ŻYWO]
00:00 - 02:00   sesja finałowa [powtórka]

Według programu opublikowanego na stronie polsatsport.pl, dzisiejsza sesja finałowa w Baku Aquatics Centre będzie dostępna wyjątkowo na dwóch antenach Polsatu. Przekaz na żywo rozpocznie się w Polsacie Sport Extra, a po zakończeniu półfinałowego meczu Igrzysk Europejskich w siatkówce kobiet, w którym Polki zmierzą się z Serbkami, pływacy trafią do Polsatu Sport. Transmisje ze wszystkich sesji kwalifikacyjnych i finałowych można śledzić również za pośrednictwem oficjalnego kanału Igrzysk Europejskich na YouTube'ie, który jest dostępny POD TYM LINKIEM.