Polska

Liga SMS Runda I: Triumf pływaków z Oświęcimia

Joanna Kwatera 2018-12-01 22:39

Szkołą, która zrzesza najlepszych pływaków w Polsce okazał się oświęcimski SMS, który triumfował w pierwszej rundzie Ligi Szkół Mistrzostwa Sportowego wśród 15 zespołów z całego kraju. Wychowankowie z Oświęcimia zgromadzili na swoim koncie 1962 pkt i wyprzedzili w klasyfikacji drużynowej zawodników ze szkoły w Lublinie i z warszawskich Bielan.

W szeregach zwycięzców brylowała autorka najwyżej punktowanego rezultatu wśród kobiet Dominika Kossakowska. Popularna „Kosa” pokonała 200m stylem dowolnym w czasie 1:58.96, łamiąc trzeci raz w karierze granicę dwóch minut w tej konkurencji i wyśrubowała swój rekord życiowy o kolejne pięć setnych sekundy. Najszybciej w życiu Kossakowska przepłynęła także dystans 100m kraulem, osiągając wynik 55.14. Na najwyższym stopniu podium zawodniczka ta stawała jeszcze w ten weekend dwa razy wraz z koleżankami ze sztafety. W piątek pływaczki z Oświęcimia pokonały rywalki na dystansie 4x200m stylem dowolnym, a autorkami sukcesu były poza Kossakowską, Daria Nita, Marta Klimek i Natalia Lewandowska (8:10.86). W sobotę rano z kolei Oświęcimianki w tym samym składzie powtórzyły swój wyczyn na dystansie o połowę krótszym, a „Kosa” popisała się rewelacyjnym międzyczasem na swojej zmianie 54.62. Bardzo wyrównany pojedynek, który dał jej drugą lokatę Kossakowska stoczyła też w rywalizacji sprinterskiej stylem motylkowym, ale i tym razem zakończyła go najlepszym życiowym osiągnięciem 27.71, a na mecie pokonała ją tylko Zofia Woźniak (27.21).

Uczniowie SMSu Oświęcim zdominowali też w Gorzowie Wielkopolskim zmagania żabkarzy, zajmując dwa miejsca na podium w każdej z konkurencji w stylu klasycznym. Na 100 i 200m zwyciężył świetnie dysponowany Matuesz Dubas (1:01.40 i 2:12.26). To jednak nie jedyne sukcesy tego zawodnika w tych zawodach. Pływak z Oświęcimia okazał się również bezkonkurencyjny na 200 i 400m stylem zmiennym (2:01.28 i 4:14.95), a wszystkie uzyskane przez niego rezultaty to jego nowe rekordy życiowe. Obok niego stopień niżej na podium na 200m stylem klasycznym miejsce zajął Oskar Szynawa, a na 100m Kacper Nowak. Na 400m stylem zmiennym Dubas wyprzedził o dwadzieścia trzy setne sekundy Bartłomieja Koziejkę (4:15.18), a zacięta rywalizacja na tym dystansie zaowocowała życiówkami u obu. Trzecia lokatę wywalczył Przemysław Suchański. W zmaganiach sprinterów wśród żabkarzy triumfował Robert Szczeciński (28.23, SMS Warszawa), a kolejne pozycje zajmowali uczniowie z Oświęcimia Kacper Nowak i Andrzej Michalczyk.

Najbardziej wartościowym  rezultatem podczas tej imprezy popisał się Bartłomiej Koziejko. Pływak reprezentujący Szkołę Mistrzostwa Sportowego z Olsztyna prezentował się znakomicie już w bloku porannym gdzie na 400m stylem dowolnym uzyskał pierwszy z ponad ośmiuset punktowych wyników tego dnia, a czas 3:47.23 okazał się drugim najlepszym wynikiem w jego karierze, słabszym tylko o trzynaście setnych sekundy od życiówki. Jeszcze okazalszy występ Koziejko zanotował w ostatniej konkurencji indywidualnej zawodów na 1500m stylem dowolnym. Mistrz Polski zdeklasował w tym wyścigu konkurencję drugi raz w życiu łamiąc barierę piętnastu minut na tym dystansie. Koziejko uzyskał wynik 14:58.09, zwyciężając w tabeli najlepiej punktowanych wyników Ligi SMS w Gorzowie Wielkopolskim (842 pkt).

Niesamowite emocje towarzyszyły także wyścigowi na 100m stylem motylkowym mężczyzn, gdzie o ostateczny triumf walczyli z sobą uczniowie krakowskiego SMSu Jakub Majerski i Marcin Goraj. Znakomitym rezultatem popisał się szczególnie ten pierwszy, wyrównując swój rekord życiowy sprzed trzech tygodni czasem 51.74. Żaden z rywali nie był już w stanie nawet się do niego zbliżyć. Goraj dopłynął do mety drugi (53.30), wyprzedzając jeszcze Michała Miciula. Ten sam skład zawodników stanął również na podium w rywalizacji sprinterskiej tym stylem.

W rywalizacji sztafet 4x100m stylem dowolnym kobiet zawodniczki SMSu Warszawa w składzie Kornelia Buszka, Julia Wróbel, Wiktoria dąbrowska i Laura Dekoninck przepłynęły dystans szybciej od aktualnego klubowego rekordu kraju 16-latek, osiągając wynik 3:51.54. Tradycyjny tort za zwycięstwo w konkurencji 8x50m stylem dowolnym mix zgarnęli natomiast pływacy SMSu Bielany Warszawa, który dla szkoły zdobyli: Sandra Mielczarek, Krzysztof Radziszewski, Zofia Woźniak, Jan Karolczak, Julia Klonowska, Kacper Piotrowski, Natalia Skibczak i Filip Orlicz (3:14.18).