Polska

MP 16-latków: Piekielnie szybka Herasimowicz!

Joanna Kwatera 2018-12-15 02:31

Na jedną z faworytek podczas zimowych mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w konkurencji 200m stylem grzbietowym wyrosła dziś Zuzanna Herasimowicz. Reprezentantka AZS AWF Warszawa fenomenalnie rozegrała wyścig finałowy wśród grzbiecistek, uzyskując najbardziej wartościowy rezultat pierwszego dnia mistrzostw kraju 16-latków, które rozpoczęły się w Gorzowie Wielkopolskim.

Popis Herasimowicz był najjaśniejszym punktem piątkowych zmagań juniorów 16-letnich. Zawodniczka warszawskiego klubu zdeklasowała konkurentki, rozpoczynając zmagania w niesamowitym tempie, które utrzymała do końca wyścigu, notując znakomity czas 2:08.07. To jedyny wynik ponad ośmiuset punktowy dzisiejszej rywalizacji na pływalni w województwie lubuskim. Herasimowicz rezultatem 2:08.07 niemal dogoniła widniejący w tabelach od 2009 roku rekord Polski w tej kategorii wiekowej Klaudii Naziębło jeszcze z czasów strojów poliuretanowych, a brakło jej do niego dokładnie trzydziestu trzech setnych sekundy. Wynik ten jest także piątym najlepszym w tej konkurencji, uzyskanym w ciągu ostatniego sezonu. W poprzednim szybciej od niej pływały tylko wspomniana Naziębło, Alicja Tchórz oraz Gabriela Wójtowicz, a na początku obecnego lepszy rezultat uzyskała jedynie Tchórz. Czas taki, osiągnięty podczas zeszłorocznych zimowych mistrzostw Polski w Łodzi dałby pływaczce warszawskiego zespołu brązowy medal.

Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawał w piątek jeden z największych talentów rocznika 2002 Filip Orlicz. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa rozpoczął swoje starty od zwycięstwa na dystansie, na którym od początku tego sezonu zimowego poczyna sobie znakomicie również w rywalizacji z seniorami - 50m stylem dowolnym. Warszawianin uzyskał czas 22.73, piąty najlepszy w jego karierze i jedyny poniżej dwudziestu trzech sekund w tym wyścigu. Następnie Orlicz przystąpił do rywalizacji na cztery razy dłuższym dystansie, a tam znalazł godnego siebie rywala jedynie w osobie Tomasza Jackowskiego. 200m kraulem reprezentant G-8 Bielany Warszawa pokonał w 1:48.56, a dobrze finiszujący pływak WKS Śląsk Wrocław stracił do niego tylko pięćdziesiąt trzy setne sekundy. Dodatkowo były to dwa najwyżej punktowane rezultaty dnia wśród chłopców. Szkoda jedynie, że nie zobaczyliśmy zawodnika na ceremonii dekoracji odbierającego złoty medal za dystans 200m stylem dowolnym.

Wśród dziewcząt w tej samej konkurencji zwyciężyła Katarzyna Szlęk. Zawodniczka łódzkiego klubu nie miała sobie równych w tej rywalizacji, choć również i jej nie udało się złamać granicy dwóch minut na tym dystansie. Czas, który dawał dziś wygraną na pływalni w Gorzowie Wielkopolskim wynosił 2:00.63. Najlepszą żabkarską sprinterką okazała się z kolei Aleksandra Kramer, która zameldowała się na mecie z rezultatem 31.92.

Ciekawe pojedynki stoczyły też z sobą drużyny sztafetowe w konkurencji 4x200m stylem dowolnym. Po niezwykle zaciętej walce wśród dziewcząt złoto zdołały wywalczyć reprezentantki G-8 Bielany Warszawa: Klara Bujak, Hanna Zawadzka, Julia Zaręba-Paradowska i Barbara Serafin, które były szybsze od pływaczek SMS Galicji Kraków, mających w składzie autorki dwóch najlepszych wyników w tej rywalizacji Katarzynę Peciak i Emilię Kowal. Czas zwyciężczyń to 8:32.07. Wśród chłopców najlepsi okazali się zawodnicy WKS Śląsk Wrocław: Miłosz Mencel, Piotr Zdziebło, Wiktor Purtak i Tomasz Jackowski (7:34.41).