Plebiscyt

Bohaterowie 2017 - Juniorka Roku

Szymon Gagatek 2018-01-28 20:00

Wczoraj odsłoniliśmy karty w głosowaniu na Bohaterów ostatnich dwunastu miesięcy w kategorii Junior Roku, dziś przedstawiamy Najlepszą Juniorkę. Rok 2017 był w wykonaniu naszych dziewcząt przełomowy. Doczekaliśmy się między innymi pierwszego od 6 lat indywidualnego medalu mistrzostw Europy juniorów i pierwszego od 8 lat podium EYOF.

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2017 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Juniorka Roku: Weronika Hallmann - 70 pkt

Walkę o statuetkę za zwycięstwo w kategorii Juniorka Roku wygrała bohaterka mistrzostw Europy juniorów. Weronika Hallmann w Netanji sięgnęła po srebrny medal w rywalizacji na 50 m stylem klasycznym, ale świetnie spisywała się także w pozostałych żabkarskich konkurencjach (była 4. na 100 metrów i 6. na 200 metrów). Do tego dołożyła niespodziewany brąz w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Na mistrzostwach świata juniorów w Indianapolis w swojej koronnej konkurencji uplasowała się na 5. lokacie. Do tego aż siedmiokrotnie stawała na podium mistrzostw Polski seniorów, zdobywając między innymi złoto na 50 m stylem klasycznym na zimowym czempionacie w Łodzi, gdzie w pokonanym polu zostawiła samą Dominikę Sztanderę.

2. miejsce: Aleksandra Knop - 46 pkt

Zawodniczka UKS 190 Łódź ma dopiero 14 lat, ale w polskim pływaniu zdążyła już mocno namieszać. Jej najwiekszym międzynarodowym sukcesem był w tym roku srebrny medal Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. W Gyor wywalczyła jedyny krążek dla naszego kraju, zajmując drugą pozycję na 400 m stylem dowolnym. Blisko podium była też na tym samym dystansie stylem zmiennym. To właśnie w drugiej z tych konkurencji już w maju zdobyła tytuł wicemistrzyni kraju na długim basenie. Prawdziwy popis swoich umiejętności dała jednak w grudniu. Na mistrzostwach Polski w Łodzi cieszyła się z miejsc na podium aż sześciokrotnie (pięć medali wywalczyła indywidualnie - takim dorobkiem nie mógł się pochwalić żaden inny uczestnik MP)!

3. miejsce: Kornelia Fiedkiewicz - 25 pkt

Trzecia pozycja w naszym głosowaniu przypadła jednej z najbardziej utalentowanych polskich sprinterek. Fiedkiewicz już na mistrzostwach Polski w Lublinie zapewniła sobie kwalifikację na dwie najważniejsze juniorskie imprezy 2017 roku. Na mistrzostwach Europy w Netanji przyczyniła się do zdobycia dwóch brązowych medali sztafetowych (4x100 m stylem zmiennym i 4x100 m stylem dowolnym mix), była też 7. na 50 m stylem dowolnym. Z kolei na mistrzostwach świata doszła do półfinału 50 m stylem motylkowym. Aż dziewięciokrotnie stawała na podium krajowego czempionatu. Trzy brązowe krążki wywalczyła indywidualnie, pozostałe medale fetowała wspólnie z innymi członkami sztafet Juvenii Wrocław.

Głosy otrzymały także:
4. Karolina Jurczyk - 23 pkt
5. Aleksandra Polańska - 8 pkt
6. Katarzyna Kołodziej - 2 pkt
7. Julia Koluch - 1 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w walce o tytuł Bohatera pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

Zawodnik Roku: Wojciech Wojdak
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Michał Chudy
Junior Roku: Kacper Stokowski
Juniorka Roku: Weronika Hallmann
Trener Roku: (29 stycznia)
Najlepszy Polak w NCAA: (30 stycznia)
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (31 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (1 lutego)
Trener Roku zawodników niepełnosprawnych: (2 lutego)