Polska

Lublin 2018: Świtkowski triumfuje w Lublinie!

Joanna Kwatera 2018-12-22 20:34

Piąty dzień mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w Lublinie okazał się nie mniej ciekawy niż poprzednie cztery, a kibice na pływalni Aqua Lublin byli świadkami kolejnego rekordowego rezultatu wśród seniorów, a jego autorem był dziś Jan Świtkowski. Ekipa gospodarzy wygrała te fantastyczne zmagania triumfując zarówno w klasyfikacji medalowej jak i punktowej tej imprezy.

Aż pięć dni musieli czekać gospodarze na złoty medal w konkurencji indywidualnej, ale cierpliwość ta im się opłaciła, bo Świtkowski dodatkowo po raz kolejny już w przeciągu dwóch tygodni poprawił swój rekordowy rezultat w konkurencji 200m stylem zmiennym. Mocno zmotywowany pływak AZS UMCS Lublin rozpoczął wyścig bardzo szybko, ale wyraźnie odskoczył rywalom dopiero w stylu grzbietowym, mając nad nimi ponad długość ciała przewagi. Na odcinku w stylu klasycznym również zaliczył najlepszy międzyczas, a w stylu dowolnym niemal identycznie szybko finiszował Kacper Majchrzak, ale przewaga jaką wypracował sobie wcześniej Świtkowski pozwoliła mu na spokojny triumf w tych zmaganiach. Siódmy zawodnik mistrzostw świata w Hangzhou  zanotował wynik lepszy od jego własnego rekordu Polki wynoszący od dziś 1:53.39, a zarazem najbardziej wartościowy rezultat tej imprezy wśród mężczyzn warty 903 pkt. Ponad trzy sekundy stracili do niego drugi na mecie Majchrzak i trzeci Dominik Bujak.

Ponadto ekipa AS UMCS Lublin wywalczyła dziś jeszcze dwa złote krążki w rywalizacji zespołowej, gdyż na zakończenie mistrzostw Polski w Lublinie do boju przystąpiły sztafety w konkurencji  4x100m stylem zmiennym. Znakomitą walkę na pierwszej zmianie w stylu grzbietowym stoczyły z sobą świeżo upieczona mistrzyni kraju na 100m stylem grzbietowym Agata Naskręt i Daniela Georges w ekipie gospodarzy. Do przodu wyrwała reprezentantka teamu z Lublina, ale znakomitym finiszem na czoło stawki wyprowadziła drużynę G-8 Bielany Warszawa Naskręt, która znów jako jedyna dziś uzyskała na tym dystansie wynik poniżej jednej minuty. W stylu klasycznym straty odrobiła Weronika Hallmann i to AZS AWF Warszawa rozpoczął trzeci odcinek zmagań na pozycji liderek. Najszybsza w stylu motylkowym była jednak Julia Adamczyk , a w ekipie gospodarzy na ostatnie 100 metrów ruszyła Wiktoria Czarnecka, która odskoczyła rywalkom przyprowadzając swoją sztafetę do mety na pierwszej pozycji z czasem 4:04.90. Kolejnym niesamowitym występem popisała się na ostatniej zmianie w ekipie z Katowic Katarzyna Wilk, która uzyskała na swoim odcinku imponujący rezultat 52.81! a dzięki jej wspaniałej postawie zespół AZS AWF Katowice wywalczył srebrny medal w tej rywalizacji. Trzecią lokatę zajęły zawodniczki AZS AWF Warszawa.

Chyba żaden inny wyścig w przeciągu pięciu ostatnich dni nie wzbudził na pływalni Aqua Lublin takich emocji jak rywalizacja męskich sztafet 4x100m stylem zmiennym. Mistrzostwa Polski zakończyły się z wielkim przytupem triumfem ekipy gospodarzy, która do końca walczyła o zwycięstwo w klasyfikacji medalowej z zespołem AZS AWF Katowice i musiała wygrać ten wyścig by zwyciężyć w tym rankingu. Droga do sukcesu jednak łatwa nie była. W stylu grzbietowym wypruł do przodu Radosław Kawęcki i on zameldował się pierwszy na mecie po pierwszym odcinku. Następnie do wody wskoczył Bartłomiej Roguski, który obronił w stylu klasycznym pierwszą pozycję przed znakomicie dysponowanym dziś Marcinem Suzinem z AZS AGH Kraków. I w tym momencie za odrabianie strat zabrał się w ekipie gospodarzy Świtkowski, który w niesamowitym tempie połykał kolejnych rywali, notując na swojej zmianie 50.44!(ze startu lotnego) Na ostatnie 100 metrów przed metą rywalizacja wyrównała się , a jedną ławą mknęło do mety aż pięć ekip, oprócz zawodników z Lublina, Warszawy i Krakowa jeszcze WKS Śląsk Wrocław i G-8 Bielany Warszawa. Nie zawiódł w zespole gospodarzy Jan Hołub, który uzyskał w stylu dowolnym najlepszy wynik i wraz z kolegami mógł cieszyć się ze zwycięstwa w tych zmaganiach, ale i w całej rywalizacji na własnym terenie. Czas triumfatorów to 3:32.84. Na drugie miejsce team G-8 Bielany Warszawa znakomitym finiszem wyciągnął Kacper Piotrowski, a stopień niżej na podium stanęli zawodnicy AZS AWF Katowice.

Najlepszymi pływakami tych zawodów wśród seniorów zostali Jan Świtkowski i Alicja Tchórz, a najlepszą ekipą mistrzostw AZS UMCS Lublin. Wśród młodzieżowców triumfowali Dominika Sztandera i Wojciech Wojdak oraz ponownie drużyna AZS UMCS Lublin. Najlepszymi juniorami tej imprezy okazali się Jakub Kraska i Aleksandra Polańska, a w klasyfikacji drużynowej G-8 Bielany Warszawa.

W klasyfikacji medalowej tych znakomitych i trzymających w napięciu do samego końca zimowych mistrzostw Polski, podczas których pływacy ustanowili aż dziewięć seniorskich rekordów kraju, zwyciężyli gospodarze, kolekcjonując aż dwadzieścia krążków, w tym siedem złotych, wywalczonych w większości w konkurencjach sztafetowych.