Polska

Mistrzostwa Szkół Sportowych: Warszawskie liceum triumfuje!

Joanna Kwatera 2019-04-09 00:55

Aż dwadzieścia sześć medali zdobyli uczniowie LXII LO Mistrzostwa Sportowego w Warszawie podczas Mistrzostw Szkół Sportowych w kategorii wiekowej 16-latków. Pływacy tej szkoły na najwyższym podium stawali aż trzynaście razy, a najlepszym rezultatem wśród dziewcząt popisała się Daria Zielińska. Szkoła ta wyprzedziła w rankingu Gimnazjum nr 54 w Bydgoszczy i GMS Racibórz.

Najczęściej bo w sumie aż sześć razy złoto wisiało na szyi Kornelii Buszki. Zawodniczka warszawskiego liceum zwyciężyła w konkurencjach 50 i 100m stylem dowolnym oraz 100 i 200m stylem grzbietowym, a także pomogła drużynie sięgnąć po triumf na dystansach 4x100m stylem dowolnym dziewcząt i 4x50m stylem zmiennym mix. Nie gorzej od swojej koleżanki ze szkoły radził sobie w Raciborzu w ten weekend Jan Zubik. Warszawski pływak okazał się bezkonkurencyjny na 100 i 200m stylem grzbietowym oraz 100m stylem motylkowym. Dodatkowo na krótszym z dystansów stylem grzbietowym ustanowił swój rekord życiowy, wynoszący 57.44. W pozostałym startach uzyskiwał czasy odpowiednio 2:05.98 i 56.23 (drugi najwyżej punktowany wynik wśród chłopców). Zubik wpisał się także na listę złotych medalistów w sztafetach 4x100m stylem dowolnym chłopców i 4x50m stylem zmiennym mix. Jedynym rezultatem ponad siedmiuset punktowym w tych zawodach popisała się w konkurencji 100m stylem motylkowym Daria Zielińska, poprawiając swój rekord życiowy do wyniku 1:01.46. Co ciekawe do tej pory zawodniczka ta legitymowała się lepszą życiówką na tym dystansie na obiekcie o rozmiarach olimpijskich niż na krótkiej pływalni ,aż do niedzieli. Oprócz tego wygrała jeszcze z wyraźną przewagą rywalizację kraulistek na 200m (2:04.87), płynąc zaledwie osiem setnych sekundy słabiej od swojego najlepszego wyniku w karierze w tej konkurencji. Na dystansie 200m stylem zmiennym najlepsza okazała się Weronika Cynarska (2:22.53). Ponadto dla szkoły medale zdobywali jeszcze Piotr Kowalczyk, Bartosz Antczak, Kamil Wlazłowski, Julia Wróbel i Nadia Poznachowska. Warszawskie liceum uzyskało ogółem 572 punkty.

446 „oczek” zgromadzili na swoim koncie natomiast zdobywcy drugiej lokaty w tej klasyfikacji uczniowie Gimnazjum nr 54 z Bydgoszczy. Na listę złotych medalistów w tej szkole dwukrotnie wpisywali się Krzysztof Matuszewski, Mikołaj Dobrindt i Julia Cygan. Pierwszy z nich zwyciężył na dystansach 100 i 200m stylem dowolnym, notując najbardziej wartościowy rezultat wśród chłopców na pierwszym z nich – 1:55.03. Dwukrotnie stawał też na najniższym stopniu podium na 50m stylem dowolnym i 100m stylem motylkowym. Dobrindt okazał się najlepszy wśród żabkarzy, choć zwycięstwa te nie przyszły mu łatwo. Zarówno na 100 jak i na 200m po piętach deptał mu Oskar Grabek, nieznacznie tracąc do rywala. Wśród żabkarek błyszczała Cygan, choć niewiele od niej odstawała zdobywczyni drugich lokat w obu wyścigach Weronika Cynarska.

Gospodarzom udało się natomiast wyrwać trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji, a Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu zdobyło w sumie 387 pkt. Najwięcej punktów dla szkoły wywalczyła Maja Wygnał, która trzy razy zameldowała się na mecie na drugiej lokacie w konkurencjach 200m stylem dowolnym oraz 100 i 200m stylem grzbietowym, a także zdobywając brąz na 100m stylem dowolnym. Medale dla szkoły zdobywali jeszcze Bartosz Burszyk, Oliwia Mosek i zespoły sztafetowe 4x100m stylem dowolnym dziewcząt i 4x50m stylem zmiennym mix. W klasyfikacji medalowej z kolei przed drużyną z Raciborza uplasowały się jeszcze XXIX LO 1 z Lublina i Gimnazjum nr 5 w Poznaniu.