Polska

Grand Prix w Poznaniu: Rekordowe popisy

Joanna Kwatera 2020-11-22 23:50

Rekord Polski 15 i 16-latek Laury Bernat, rekord kraju 14-latków Jana Brzóski, dwadzieścia dziewięć wyników ponad ośmiusetpunktowych oraz powrót tytułów najlepszej zawodniczki i zawodnika do rąk Aleksandry Polańskiej i Kacpra Stokowskiego to skrót najważniejszych wydarzeń, które działy się w weekend na poznańskich Termach Maltańskich, gdzie odbyła się kolejna tegoroczna odsłona cyklu Grand Prix Polski.

MVP zawodów wśród kobiet, po raz kolejny przeszła przez zawody jak burza, prezentując swoje znakomite umiejętności w kilku konkurencjach. Swoją batalię po tytuł najlepszej pływaczki tej imprezy rozpoczęła od ciekawej konfrontacji na dystansie 100m stylem dowolnym, gdzie po zaciętej walce ustąpiła jedynie, będącej w świetnej formie, Kornelii Fiedkiewicz (53.74) oraz Annie Dowgiert. Ale już w kończącej poranne sobotnie zmagania  walce na 400m kraulem, okazała się bezkonkurencyjna, prowadząc niemal od startu do mety, a na finiszu odnotowała wynik 4:07.28. Reprezentantka UKS GOS Raszyn od zwycięstwa rozpoczęła także popołudniowe zmagania, pokonując po naprawdę równej walce na 200m stylem dowolnym Dominikę Kossakowską (1:56.61 – 1:57.94). Tylko tym dwóm zawodniczkom udało się złamać granicę dwóch minut w tym wyścigu, a rezultat ten okazał się najwyżej punktowanym w palecie osiągnięć Polańskiej  podczas tego weekendu, a także całych zawodów wśród kobiet. Popołudniową sobotnią rywalizację utalentowała 20-letnia pływaczka również zakończyła na najwyższym stopniu podium, wygrywając wyścig na 800m stylem dowolnym, w którym zostawiła w tyle konkurencję o niemal 20 sekund (8:29.54).

Już w pierwszym swoim starcie w Poznaniu Stokowski pokazał swoją klasę, triumfując z ogromną przewagą nad rywalami na dystansie 100m stylem grzbietowym, a wynik 51.25 był jego najwyżej punktowanym w ten weekend. Na drugiej lokacie do mety dotarł wielki talent z rocznika 2004 Filip Kosiński. W drugim bloku zmagań zawodnik G-8 Bielany Warszawa zwyciężył jeszcze na 50m stylem motylkowym (23.11), a w niedziele okrasił swój sukces wygraną na 50m stylem grzbietowym (23.96) i mógł po raz kolejny w tym sezonie cieszyć się z tytułu najlepszego zawodnika Grand Prix Polski.

Ciekawą rywalizację, dzięki transmisji internetowej, mogliśmy także oglądać w konkurencjach żabkarzy i żabkarek, gdzie na 50 i 100m w pojedynku Dominika Sztandera vs Weronika Hallmann dwukrotnie lepsza okazała się podopieczna trenera Grzegorza Widanki. Wszystkie konkurencje w stylu klasycznym wśród mężczyzn padły łupem Jana Kałusowskiego , który najlepiej zaprezentował się na dystansie 100m (58.87). Święcił też triumfy na 100 i 200m stylem zmiennym.

Kolejny dobry występ w sprincie kraulowym zaliczył Paweł Juraszek, a czas 21.25 uplasował go na drugim miejscu w tabeli najwyżej punktowanych występów w Poznaniu. W tej konkurencji padł też rekord Polski 14-latków, a ustanowił go Jan Brzóska, rezultatem 23.62! Na dystansie dwa razy dłuższym pływak z Dzierżoniowa natomiast rozpoczął wyścig bardzo mocno, ale lepszym finiszem popisał się Bartosz Piszczorowicz i do mety dotarł dwadzieścia dwie sekundy za kolegą z Warszawy (48.54 – 48.76).

Na 200m stylem motylkowym z dobrym rezultatem triumfował Damian Chrzanowski (1:55.82), zwycięzca również na dystansie 100m. Dobre wrażenie w swojej koronnej konkurencji 50m stylem motylkowym zrobiła Anna Dowgiert, która jako jedyna pokonała dystans poniżej dwudziestu sześciu sekund (25.98).

Świetne widowisko zafundowały kibicom także grzbiecistki w konkurencji 200m. Od początku dystansu liczyły się dwie: piętnastoletnia Laura Bernat i o siedem lat starsza od niej Paulina Peda, Młodsza z nich jednak lepiej rozłożyła siły i gdy wydawało się, że może nie dowieźć zwycięstwa do końca, włączyła jeszcze szósty bieg, wpadając na ścianę finiszową dwanaście setnych sekundy przed konkurentką. Czas jaki ukazał się na tablicy 2:06.47, okazał się nowym rekordem Polski 15 i 16-latek, lepszym od jej własnego osiągnięcia sprzed roku w tym właśnie obiekcie o prawie półtorej sekundy. Znakomicie w ostatnim bloku zawodów na 50m tym stylem powalczyła też Agata Naskręt, wyprzedzając Klaudię Naziębło szesnaście setnych sekundy (27.21 – 27.37). Peda uplasowała się tu na trzeciej lokacie.

W Poznaniu na starcie zabrakło między innymi Radosława Kawęckiego, Kacpra Majchrzaka czy Marcina Cieślaka, którzy triumfowali dziś w rozgrywkach International Swimming League, świętując zwycięstwo z drużyną Cali Condors.