Plebiscyt

Bohaterowie 2013 – Najlepszy zawodnik niepełnosprawny

Szymon Gagatek 2014-01-23 19:41

Do tych ludzi tytuł Bohatera pasuje wyjątkowo. Na co dzień muszą zmagać się z wieloma trudnościami życia, ale nigdy się nie poddali i wciąż są w stanie realizować swoje wielkie pasje i spełniać marzenia. Sport osób niepełnosprawnych zrobił w ostatnich latach olbrzymi krok w przód. Coraz trudniej zdobywać medale na międzynarodowych imprezach, ale na nich zawsze możemy liczyć!

Głosowanie (ankieta na końcu tekstu) będzie trwać do 27 stycznia. Natomiast już w sobotę ogłosimy nominowanych do tytułu "Impreza roku"!

Oto nominowani do tytułu Bohatera 2013 roku w kategorii „Najlepszy zawodnik niepełnosprawny”:

Jacek Czech

Bardzo dobrymi występami zaimponował już w Szczecinie, gdzie wywalczył trzy złote medale mistrzostw kraju (50 i 100 m stylem dowolnym, a także 50 m stylem grzbietowym). Równie pięknie było na czempionacie globu. Podczas zawodów w Montrealu zajął najniższy stopień podium na dystansie 100 m stylem dowolnym (S2), niewiele zabrakło mu również do medalu na najkrótszym dystansie w stylu grzbietowym.

Oliwia Jabłońska

W Szczecinie zdominowała rywalizację aż w pięciu konkurencjach. Była najlepsza na 50, 100 i 400 m stylem dowolnym, 200 m stylem zmiennym i 100 m stylem motylkowym. To właśnie w tej konkurencji zachwyciła wszystkich w Montrealu, kończąc wyścig finałowy na drugiej pozycji i poprawiając o jedną setną sekundy własny rekord Europy!

Krzysztof Paterka

Podczas Mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych w Szczecinie czterokrotnie stawał na podium. Zwyciężył w rywalizacji na 50 i 100 m stylem klasycznym, był drugi na 200 m stylem zmiennym i trzeci na 50 m stylem motylkowym. Wywalczył kwalifikacje na Mistrzostwa Świata i po raz kolejny mógł się tam cieszyć z medalu. W Kanadzie zajął trzecie miejsce w wyścigu na dystansie 100 m stylem klasycznym.

Artur Pióro

W tym roku błyszczał podczas Igrzysk Osób Niesłyszących. W Sofii dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium, zwyciężając na 400 i 1500 m stylem dowolnym. Był również bardzo blisko zajęcia miejsca na podium na dystansie 200 m stylem dowolnym. Ostatecznie zajął czwarte miejsce, z niewielką stratą do brązowego medalisty. We wszystkich tych konkurencjach poprawił swoje rekordy życiowe. Ostatnio pojawiły się plotki, że pływanie osób z wadami słuchu może zagościć w programie Igrzysk Paraolimpijskich już w Tokio w 2020 roku. Pióro będzie miał wtedy 29 lat i na pewno wciąż będzie w stanie walczyć o najwyższe cele. Kto wie, być może wtedy po raz kolejny sprawi nam wiele radości.