Netanja 2015: Poszukiwacz złota!

Szymon Gagatek 2015-12-04 17:50

Misja zrealizowana w stu procentach! Radosław Kawęcki wywalczył w Netanji dwa złote medale mistrzostw Europy na krótkim basenie, dokładając do swojego triumfu na 200 m stylem grzbietowym zwycięstwo na o połowę krótszym dystansie. Powtórzył tym samym swój wyczyn sprzed czterech lat, z czempionatu Starego Kontynentu w Szczecinie.

Kawęcki drugi krążek z najcenniejszego kruszcu wywalczył w fantastycznym stylu, ustanawiając nowy rekord Polski! Dzisiejszy wyścig był kolejnym pokazem siły i dominacji naszego grzbiecisty na Starym Kontynencie. Cztery długości basenu pokonał w 49.64 s, poprawiając o pięć setnych sekundy swój dotychczasowy najlepszy wynik w karierze. Jedynym, który od samego początku rywalizacji w tej konkurencji w Izraelu próbował zbliżyć się do jego tempa, był Stanisław Doniec z Rosji. Rekordzista Europy w finale stracił jednak do naszego reprezentanta aż sześćdziesiąt sześć setnych sekundy. Na trzecim miejscu zmagania zakończył aktualny mistrz Starego Kontynentu na długim basenie, Chris Walker-Hebborn z Wielkiej Brytanii (50.35 s).

Podopieczny Pawła Słomińskiego jest jednym z ośmiu zawodników w dziejach europejskiego pływania i siedemnastu na całym świecie, którzy na dystansie 100 m stylem grzbietowym byli w stanie złamać barierę pięćdziesięciu sekund. Do tej pory nigdy nie dokonał tego jednak w stroju tekstylnym. Jego rekord Polski (49.69 s) pochodził bowiem z mistrzostw Europy w Stambule w 2009 roku.

Już po czempionacie w Szczecinie Kawęcki wpisał się do historii polskiego pływania, będąc jednym z zaledwie pięciorga pływaków z naszego kraju, którzy na jedynych mistrzostwach Europy na krótkim basenie byli w stanie wywalczyć więcej niż jeden złoty krążek. Dziś został jednak pierwszym, który ten wyczyn powtórzył! Dodatkowo wyprzedził Alicję Pęczak pod względem liczby miejsc na najwyższym podium na tej imprezie i został samodzielnym liderem tego zestawienia, z sześcioma krążkami z najcenniejszego kruszcu na koncie!

Polacy, którzy na jednych mistrzostwach Europy na krótkim basenie wywalczyli co najmniej dwa złote medale:
Alicja Pęczak (3) - Sheffield 1998 - 100 i 200 m stylem klasycznym; 200 m stylem zmiennym