Netanja 2015: Tchórz w kolejnym finale

Szymon Gagatek 2015-12-04 10:19

Alicja Tchórz kontynuuje dobrą passę. Po wczorajszym srebrnym medalu na 100 m stylem grzbietowym, dziś na dwukrotnie dłuższym dystansie wywalczyła awans do popołudniowego finału, zajmując w eliminacjach szóstą pozycję. W półfinałach 50 m stylem dowolnym popłyną natomiast Sebastian Szczepański i Konrad Czerniak.

Zawodniczka Juvenii Wrocław zanotowała drugi wynik w karierze (2:05.80), który wystarczył jej do uplasowania się na szóstym miejscu w stawce dwudziestu dziewięciu pływaczek. W wyścigu z udziałem Polki własny rekord świata postanowiła zaatakować Katinka Hosszu. Ostatecznie cały dystans pokonała w 1:59.95, a więc udało jej się po raz drugi w karierze złamać barierę dwóch minut (nikt poza nią nie dokonał jeszcze tej sztuki), ale do najlepszego wyniku w historii zabrakło jej dokładnie siedemdziesięciu dwóch setnych sekundy.

Po południu zobaczymy więc naszych reprezentantów w co najmniej trzech wyścigach finałowych. Być może do Alicji Tchórz, Radosława Kawęckiego i Wojciecha Wojdaka dołączą jeszcze Sebastian Szczepański i Konrad Czerniak. Obaj nasi reprezentanci rano poradzili sobie w eliminacjach 50 m stylem dowolnym. Zawodnik Kornera Zielona Góra zanotował czas 21.52 s i zajął piątą pozycję, natomiast reprezentant AZS AWF Katowice został sklasyfikowany o lokatę niżej, z wynikiem 21.58 s. Najlepszy okazał się niespełna dwudziestoletni Rosjanin, Evgeny Sedov, który dwie długości basenu pokonał w 21.06 s.

W sesji eliminacyjnej swój pierwszy start na mistrzostwach Europy zaliczył Marcin Cieślak. Nasz zawodnik nie zaliczy jednak tego występu do zbyt udanych. Podopieczny Gregga Troy'a zaprezentował się w pierwszej z rozstawionych serii na dystansie 200 m stylem zmiennym i zdołał ją nawet wygrać, ale jego wynik (1:55.81) okazał się niewystarczający, by wywalczyć awans do najlepszej ósemki. W klasyfikacji końcowej wyprzedziło go dziewięciu pływaków, spośród których najszybszy był Niemiec, Philip Heintz (1:53.64).

Rano rozegrano także eliminacje czterech konkurencji bez udziału naszych reprezentantów. Na 100 m stylem klasycznym pań najwyżej uplasowała się mistrzyni Europy na o połowę krótszym dystansie, Jenna Laukkanen z Finlandii (1:05.55), natomiast wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Adam Peaty z Wielkiej Brytanii (57.03 s). Najszybszą delfinistką na dystansie 200 metrów okazała się rano Niemka, Franziska Hentke (2:05.07), a w rywalizacji sztafet 4x50 m stylem dowolnym kobiet z najlepszym czasem do finału awansowały Rosjanki (1:37.27).