Świat

Polacy walczą o minima na Mistrzostwa NCAA!

Szymon Gagatek 2013-02-27 23:38

Mnóstwo Polaków będzie w tym tygodniu walczyć na mistrzostwach swoich konferencji w lidze NCAA o przepustki na kończący sezon czempionat ligi akademickiej. My będziemy mocno trzymać za nich kciuki i opisywać Wam ich poczynania. Oto krótka zapowiedź tego, co czeka nas przez kilka najbliższych dni.

Aż czwórka zawodników z polskimi paszportami wystartuje na Mistrzostwach Konferencji Big East. W rywalizacji mężczyzn zaprezentuje się nam Adam Mączewski. Zawodnik Uniwersytetu w Pittsburghu wystąpi w trzech konkurencjach indywidualnych (50 jardów kraulem, a także 100 i 200 jardów stylem grzbietowym) oraz w sztafetach. Wśród kobiet zobaczymy trzy młode Polki. Pierwsza to niespełna 23-letnia Joanna Budzis z Elbląga. Zawodniczka trenująca na tej samej uczelni co Mączewski wystąpi na obu dystansach w stylu zmiennym, a także na 200 jardów grzbietem. Pozostałe dwie nasze pływaczki są studentkami Uniwersytetu w Cincinnati. Mowa o 21-letniej Weronice Wąsiakowskiej z Przykop, która w Indianapolis, gdzie za miesiąc rozpoczną się Mistrzostwa NCAA, wystąpi na 50, 100 i 200 jardów stylem dowolnym, a także o Aleksandrze Kamińskiej, którą indywidualnie zobaczymy na 100 i 1650 jardów kraulem, a także na 200 i 400 jardów stylem zmiennym.

Startami trójki mężczyzn będziemy się szczególnie interesować podczas Mistrzostw ACC (Atlantic Coast Conference). W zespole Uniwersytetu Virginia zobaczymy Jana Dańca (został zgłoszony na dystansach 200, 500 i 1650 jardów kraulem, a także na 400 jardów stylem zmiennym). W konkurencjach w stylu dowolnym będzie mógł rywalizować z Michałem Szubą z uczelni Virginia Tech. Oprócz tego Szuba znalazł się na listach startowych na 200 jardów stylem motylkowym i w… skokach do wody z platformy 10 m! Trzecim naszym zawodnikiem startującym w Greensboro będzie Matt Kwatyra (200 i 400 jardów stylem zmiennym, a także 200 jardów stylem grzbietowym i klasycznym). Urodzony w Chicago syn Państwa Kwatyrów (Alicji i Kryspina) reprezentuje barwy Uniwersytetu Północnej Karoliny.

Dziś w nocy w Federal Way rozpoczną się natomiast Mistrzostwa Konferencji Pacific-12. Na słupkach startowych zobaczymy oczywiście Katarzynę Wilk (Uniwersytet Południowej Kalifornii), która została zgłoszona do występu na 50, 100 i 200 jardów stylem dowolnym, a także na dystansie 100 jardów stylem motylkowym. Nie ma żadnych wątpliwości, że będzie również ważnym ogniwem sztafet. Obok niej zobaczymy urodzoną już w Stanach Zjednoczonych, córkę Ryszarda i Urszuli Ligięzów, 21-letnią Nicole. Zawodniczka Uniwersytetu w Utah wystąpi indywidualnie na trzech dystansach: 100 i 200 jardów stylem klasycznym, a także na 200 jardów stylem zmiennym.

W Bloomington, w stanie Indiana, rozpoczynają się z kolei Mistrzostwa Konferencji Big Ten. Wystąpi w nich kolejny syn emigrantów z Polski, Aleksander Ratajczyk (Northwestern University). O jego występach również nie zapomnimy wspomnieć. Relacje już od jutra na news.omegatiming.pl!!!