Świat

Biało-czerwoni w Gwangju - 27.07

Szymon Gagatek 2019-07-26 21:24

Mistrzostwa świata w Gwangju nieuchronnie zbliżają się do końca. Przed nami już przedostatnia sesja eliminacyjna, w której na starcie rywalizacji indywidualnej stanie czworo reprezentantów Polski. Do tego zobaczymy naszą sztafetę mieszaną na dystansie 4x100 m stylem dowolnym. Nie jest to konkurencja olimpijska, więc na ewentualne kolejne kwalifikacje na igrzyska będziemy musieli poczekać do niedzieli.

Zmagania w Nambu University Municipal Aquatics Center w wykonaniu biało-czerwonych zainauguruje Katarzyna Wasick, która sprawdzi się na 50 m stylem dowolnym. O tym, że krakowianka potrafi być bardzo szybka we wczesnych godzinach porannych przekonaliśmy się w trakcie mistrzostw Polski. W maju w olsztyńskiej Aquasferze już w eliminacjach poprawiła rekord kraju, zostając pierwszą Polką, której udało się złamać barierę 25 sekund. Powtórzenie czasu 24.73 oznaczałoby w Gwangju raczej pewny awans do półfinałów. Wasick znajduje się na liście startowej z 13. czasem zgłoszenia - trafiła więc do ostatniego wyścigu, razem z medalistkami 100 m stylem dowolnym: Sarą Sjoestroem i Simone Manuel. 

Chwilę później do startu na 50 m stylem grzbietowym przystąpi Tomasz Polewka. Zawodnik AZS AWF Katowice na swój występ w Gwangju musiał czekać najdłużej spośród całej naszej reprezentacji, ale w końcu stanie przed szansą pokazania swoich umiejętności. Trzeba jednak przyznać, że nie będzie miał łatwego zadania. Mistrz Europy z krótkiego basenu z 2015 roku popłynie na torze 0 w przedostatnim wyścigu eliminacyjnym i będzie miał okazję pościgać się między innymi z Robertem Glintą z Rumunii, Włochem Simone Sabbionim czy Michaelem Adrew ze Stanów Zjednoczonych. 

Następnie do walki w swojej koronnej konkurencji ruszy Weronika Hallmann. Na dystansie 50 m stylem klasycznym wicemistrzyni Europy juniorek z 2017 roku ma 22. czas zgłoszenia. Trafiła do ostatniej serii, razem z wielką faworytką, broniącą tytułu Amerykanką Lilly King, a także Alią Atkinson z Jamajki czy Jessicą Hansen z Australii. Po zawodniczce AZS AWF Warszawa do wody wskoczy nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym, mająca 6. wynik na listach startowych, a eliminacje zakończy występ Wojciecha Wojdaka na 1500 m stylem dowolnym. Tym razem klubowy kolega Hallmann miał więcej szczęścia niż na 800 metrów. Popłynie w czwartym wyścigu, znając już wyniki swoich rywali i mogąc się pościgać z najlepszymi: Gregorio Paltrinierim, Florianem Wellbrockiem i doskonale sobie znanym Henrikiem Christiansenem.

Początek sesji eliminacyjnej o 3:00 w nocy. Transmisja w TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl oraz na kanale FINA TV.

Starty Polaków - 27.07 - sesja eliminacyjna:

3:00 - 50 m stylem dowolnym kobiet
   Katarzyna Wasick (seria 11/11, tor 2)

3:23 - 50 m stylem grzbietowym mężczyzn
   Tomasz Polewka (seria 7/8, tor 0)

3:40 - 50 m stylem klasycznym kobiet
   Weronika Hallmann (seria 6/6, tor 8)

3:53 - 4x100 m stylem dowolnym mix
   Polska (seria 3/4, tor 3)

4:17 - 1500 m stylem dowolnym mężczyzn
   Wojciech Wojdak (seria 4/4, tor 9)