Polska

Mistrzostwa Polski Seniorów Olsztyn 2020: Żabkarze w akcji!

Joanna Kwatera 2020-12-18 02:04

Dzień drugi Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów w Olsztynie przyniósł kolejne rekordy i kolejne wielkie emocje, a także kilka znakomitych rezultatów. Miał też swoich nowych bohaterów. W czwartek w Aquasferze królowali specjaliści stylu klasycznego, którzy  w komplecie poprawiali rekordy kraju, a niesamowite wrażenie na wszystkich zrobił szczególnie występ Dominiki Sztandery.

Podopieczna Grzegorz Widanki spokojnie przebrnęła przez eliminacje i wystartowała do rywalizacji finałowej z siódmego toru. Już od startu widać było, że jest piekielnie mocna i ciężko ją będzie dogonić rywalkom. Po pierwszych 50m metrach międzyczas na tablicach wskazywał, że płynie szybciej od rekordu Polski, a dzięki znakomitej technice tylko powiększała jeszcze swoją przewagę. Kiedy wpadła na metę widzom ukazał się wynik 1:04.01,a więc nowy rekord Polski. Sukces to tym większy, że znów będziemy mieli swoją reprezentantkę w stylu klasycznym na Mistrzostwach Europy! Co więcej wcale nie jest tam bez szans, gdyż rezultat dziś uzyskany plasuje ją w rankingach Europejskich na drugiej lokacie, a szybciej od niej pływała w tym roku tylko Benedetta Pilato. Z niemal trzysekundową stratą do zwyciężczyni do mety dopłynęła Weronika Hallman, trzecią lokatę zajęła Barbara Mazurkiewicz.

Chwilę później do wody w tej samej konkurencji wskoczyli Panowie. Już po porannych wyścigach pachniało rekordem Polski i wszyscy z niecierpliwością czekali na wieczorny występ Jana Kałusowskiego. Okazało się, że sprawa dla zawodnika Trójki Łódź nie była wcale taka prosta. Do rywalizacji o złoty medal włączył się w znakomitym stylu Rafał Kusto i właściwie tylko dzięki lepszemu dopłynięciu do ściany to właśnie Łodzianin mógł wznieść ręce do góry w geście triumfu, świętując najlepsze osiągnięcie w historii kraju, wynoszące 58.10. Tylko trzy setne sekundy stracił do niego reprezentant Orki Lubań. Trzeci był Bartłomiej Roguski.

Ciekawe pojedynki stoczyli z sobą również krauliści na dystansie 200m. Najpierw wyśmienitą formą zaimponowała Aleksandra Polańska, która umiejętnie rozłożyła siły i zaatakowała w drugiej części dystansu będącą na prowadzeniu Dominikę Kossakowską. Pływaczka Gos Raszyn osiągnęła drugi najlepszy w historii polskiego pływania wynik w tej konkurencji 1:55.62 (szybciej od niej pływała w naszym kraju tylko Otylia Jędrzejczak) i do minimum na ME brakło jej zaledwie trzynaście setnych sekundy. Nieco ponad pół sekundy za nią do ściany finiszowej dotarła zawodniczka AWS AWF Katowice, natomiast w walce o trzecią pozycję panował niesamowity ścisk, ale ostatecznie wywalczyła ją Kornelia Fiedkiewicz. Wśród mężczyzn na piedestał po roku przerwy powrócił Kacper Majchrzak, który również nie miał łatwego zadania by wywalczyć ten zaszczytny tytuł. Do rywalizacji o pierwszą lokatę włączył się niezwykle mocno Bartosz Piszczorowicz i niewiele zabrakło, by to właśnie on sprawił niemałą niespodziankę w tym wyścigu. Pływak z Poznania włączył jednak na ostatniej długości basenu mocno nogi i dowiózł zwycięstwo do mety, a czas jaki uzyskał 1:43.33, daje mu kolejną już przepustkę do startu na ME w Budapeszcie. Kolejny raz fantastycznie wystrzelił z formą Jakub Majerski. Reprezentujący obecnie AZS AWF Katowice zawodnik wygrał finał B z czasem, który w finale A dał by mu brązowy medal Mistrzostw Polski (1:44.40). Trzecie miejsce na podium w tej konkurencji zajął jednak Jan Hołub.

Kolejnym zawodnikiem, który zapewnił sobie prawo startu w stolicy Węgier został Kacper Stokowski. A właściwie zrobił to już wczoraj na pierwszej zmianie sztafety 4x50m stylem zmiennym, na której uzyskał wynik 23.18. Dziś z aptekarską dokładnością powtórzył to osiągnięcie w starcie indywidualnym na 50m stylem grzbietowym, pokonując znacznie Tomasza Polewkę i trzeciego na finiszu Karola Młynarczyka. Wśród kobiet najszybsza okazała się Klaudia Naziębło (26.87), chociaż kibice nie doczekali się zaciętej rywalizacji koleżanek z drużyny, gdyż Alicja Tchórz postanowiła nie startować w tych mistrzostwach w konkurencjach indywidualnych. Za nią miejsca na podium zajęły juniorki Iga Weckwert i Adela Piskorska.

To nie był jednak jedyny sukces Naziębło czwartkowego wieczoru w Olsztynie. To właśnie ona kończyła sztafetę 4x100m stylem dowolnym, która wywalczyła dziś kolejny rekord Polski. Nie startowała indywidualnie, ale włączyła się do pomocy koleżankom z ekipy Juvenii Wrocław Alicja Tchórz, która po pierwszej zmianie wyprowadziła drużynę na prowadzenie w tym wyścigu (54.37). Po niej do wody wskoczyła najszybsza ze składu Kornelia Fiedkiewicz, uzyskując najlepszy międzyczas ze wszystkich startujących 52.48. Dzieła dopełniła Karolina Jurczyk i Wrocławianki znów mogły cieszyć się historycznym osiągnięciem , które od dziś wynosi 3:35.54. Drugie były reprezentantki AZS UMCS Lublin, a trzecie pływaczki AZS AWF Katowice.

Wyścig sztafetowy wśród mężczyzn także zapowiadał się wybornie, a składy kolejnych ekip lśniły samymi znanymi nazwiskami. Od początku było wiadomo, że walka głównie rozegra się pomiędzy zespołami G-8 Bielany Warszawa, AZS AWF Katowice i AZS UMCS Lublin. Bardzo dobrze wystartował Konrad Czerniak, który przyprowadził Lublinian na prowadzeniu po swojej zmianie, przed Jakubem Majerskim. Po nim „pałeczkę” przejął Jan Świtkowski, który też nie dał się ograć rywalom. Na trzeciej zmianie sporo strat odrobił Stokowski i ekipa z Bielan zbliżyła się mocno do zawodników z Lublina. Na ostatnie 100m do wody wskoczyli Marcin Cieślak i Bartosz Piszczorowicz. Znakomite pływanie pod wodą zaowocowało wygraną tego pierwszego, który uzyskał wynik 46.18, a pływacy z Lublina poprawili rekord kraju niemal o trzy sekundy, notując 3:09.85. Poniżej dotychczasowego rekordu Polski popłynęli też srebrni medaliści drużyna G-8 Bielany Warszawa, a trzecią lokatę uzyskali zawodnicy z Katowic.

Dzisiejsze finały rozpoczynała jednak rywalizacja sztafetowa 4x50m stylem zmiennym mix i tam najlepsi okazali się również zawodnicy AZS UMCS Lublin w składzie: Martyna Piesko, Marcin Cieślak, który fantastycznie zaprezentował się w stylu klasycznym, Wiktoria Czarnecka i Konrad Czerniak, uzyskując czas 1:42.01. Za nimi do mety dotarły dwa zespoły przedstawicieli G-8 Bielany Warszawa. W tej konkurencji także padł rekord Polski, tym razem 17-latków, a wywalczyli go reprezentanci Gim 92 Ursynów Warszawa Gabriela Herbreder, Maciej Konarski, Weronika Woś i Adam Wiśniewski, osiągając czas 1:49.58.