Neapol 2019: Rekord życiowy i finał Piechoty!

Szymon Gagatek 2019-07-06 11:18

Paulina Piechota ustanowiła swój nowy rekord życiowy i weszła do jutrzejszego finału na 1500 m stylem dowolnym podczas trzeciego dnia Uniwersjady w Neapolu! Reprezentantka Polski zajęła w eliminacjach 5. pozycję. Awans do popołudniowych półfinałów wywalczyli dziś z kolei Michał Poprawa na dystansie 200 m stylem motylkowym oraz Agata Naskręt na 100 m stylem grzbietowym.

Debiut Pauliny Piechoty na Uniwersjadzie wypadł naprawdę dobrze. Podopieczna Marcina Młynarczyka po niemal dokładnie trzech latach poprawiła o osiemdziesiąt dwie setne sekundy rekord życiowy na najdłuższym dystansie w stylu dowolnym, notując wynik 16:37.95. Takie osiągnięcie pozwoliło jej na zajęcie 5. pozycji i spokojny awans do wyścigu finałowego, który został zaplanowany na jutrzejsze popołudnie (powinien się rozpocząć o 18:02). Najlepiej w całej stawce poradziły sobie Waka Kobori z Japonii (16:24.85) i Moesha Johnson z Australii (16:26.77), ale już do trzeciej Molly Kowal z USA Piechota straciła zaledwie 1 sekundę i 61 setnych.

Obiecujący występ na 200 m stylem motylkowym zanotował Michał Poprawa. Zawodnik AZS AWF Katowice w swoim pierwszym starcie w Neapolu pokonał cztery długości basenu w 1:58.13 i uplasował się na 4. pozycji. Szybsi od niego byli tylko Aleksandr Kudaszew z Rosji (1:57.30) oraz dwaj Amerykanie: Jack Saunderson (1:57.81) i Trenton Julian (1:57.93). Do półfinałów weszła też Agata Naskręt. Na dystansie 100 m stylem grzbietowym była 10., uzyskując czas 1:02.00. Poza czołową szesnastką uplasowała się Paulina Peda. Wynik 1:03.13 dał jej 21. miejsce. Już w eliminacjach rekord Uniwersjady poprawiła Katharine Berkoff z USA, która jako jedyna złamała barierę jednej minuty (59.57).

Z dalszej rywalizacji odpadli nasi zawodnicy na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Kacper Stokowski został sklasyfikowany na 29. lokacie (26.02), a tegoroczny mistrz Polski Rafał Bugdol był 31. z rezultatem 26.04. Stokowski swój wynik uzyskał dopiero za drugim podejściem, już po zakończeniu wyścigów na 1500 m stylem dowolnym pań. Jeszcze jedną szansę otrzymał, ponieważ wcześniej w trakcie startu spadła mu nakładka. Podobny los spotkał zresztą Ukraińca, Bohdana Kasiana. Najszybszy w stawce okazał się pływak z RPA Zane Wadell. Południowoafrykańczyk zaprezentował znakomitą dyspozycję, pokonując jedną długość basenu w 24.54. Wskoczył na 4. miejsce na światowych listach aktualnego sezonu oraz poprawił rekord Uniwersjady. Zaledwie trzy setne sekundy za nim finiszował Justin Ress z USA, a trzeci był Grigorij Tarasewicz z Rosji (24.91).

Bez Polaków odbyła się rywalizacja na 200 m stylem zmiennym kobiet i 200 m stylem klasycznym mężczyzn. Wśród zmiennistek z najlepszym czasem do półfinałów awansowała Alicia Wilson z Wielkiej Brytanii (2:12.69), a wśród żabkarzy pierwszy był Kirił Prigoda z Rosji, który już rano złamał barierę 2 minut i 10 sekund (2:09.99).