Lublin 2016: Stokowski coraz bliżej Kawęckiego

Szymon Gagatek 2016-03-13 22:32

Aż cztery rezultaty warte ponad 800 punktów FINA padły podczas ostatniego dnia mistrzostw Polski 17- i 18-latków w Lublinie w rywalizacji mężczyzn. W gronie złotych medalistów ponownie wyróżnił się Kacper Stokowski. Młody zawodnik G-8 Bielany Warszawa poprawił kolejny rekord kraju w swojej kategorii wiekowej, tym razem na 100 m stylem grzbietowym.

Po historycznych osiągnięciach Stokowskiego w stylu motylkowym, nadszedł czas na demonstrację siły wśród grzbiecistów. W walce o złoto na dystansie 100 metrów, na którym podczas rocznikowych mistrzostw Polski nie przegrał jeszcze ani razu, uzyskał 52.24 s. Wyśrubował tym samym najlepsze osiągnięcie w historii naszego pływania w kategorii wiekowej 17-latków o 0.21 s. Poprzedni rekord również należał do niego i został ustanowiony na tym samym obiekcie w grudniu ubiegłego roku. Wyższość swojego młodszego kolegi musiał tym razem uznać Jakub Skierka z Trops Kartuzy, który finiszował ze stratą ponad półtorej sekundy (53.78 s). Trzecią lokatę zajął Kamil Kaźmierczak (53.95 s).

Autorem najbardziej wartościowego wyniku ostatniego dnia czempionatu w stolicy województwa lubelskiego został jednak nie Stokowski, a Damian Chrzanowski. W finale 200 m stylem motylkowym pokonał cały dystans w 1:55.69 (826 pkt FINA), dzięki czemu wszedł do elitarnego grona dziesięciu najszybszych Polaków w tej jakże ważnej w dziejach naszego pływania konkurencji. Reprezentant MZOS Płock znalazł się na dziewiątym miejscu na tej liście, wyprzedzając między innymi wicemistrza olimpijskiego z Barcelony, Rafała Szukałę. Pozostali medaliści dzisiejszych zmagań, Michał Cukanow i Tomasz Bocheń, zanotowali rezultaty powyżej dwóch minut.

W stylu klasycznym doszło w niedzielę do kolejnej konfrontacji braci Kusto. Na inaugurację mistrzostw Robert okazał się lepszy w sprinterskiej rywalizacji, dzień później na najdłuższym dystansie w świetnym stylu zrewanżował mu się Rafał. Walka o triumf na 100 metrów zapowiadała się więc niezwykle ciekawie. Okazało się jednak, że kibice w Aqua Lublin wcale nie byli świadkami wyrównanego starcia zawodników Orki Lubań. Wyścig finałowy przebiegł bowiem pod dyktando starszego z rodzeństwa. Robert pokonał cztery długości basenu w czasie 59.71 s, zostając dwudziestym Polakiem w historii, który na krótkim basenie złamał w tej konkurencji barierę jednej minuty! Rafał stracił do niego ponad sekundę (1:00.74) i stanął na drugim stopniu podium. Trzeci był Jan Zuchowicz z Żoliborza Warszawa (1:01.81).

Czwartym pływakiem, który w trakcie ostatniej sesji finałowej zanotował wynik wart więcej niż 800 pkt FINA był Mateusz Arndt. W najszybszej serii na 1500 m stylem dowolnym reprezentant Delfina Gdynia znacznie poprawił swój rekord życiowy (15:11.98) i - podobnie jak podczas sobotnich zmagań na 400 metrów - mógł się cieszyć ze złotego medalu. Po zaciętej walce na finiszu Konrad Rój z MKP Szczecin nie zdołał obronić drugiej lokaty przed atakami o rok młodszego Antoniego Kałużyńskiego. Zawodnik Warszawianki uzyskał czas 15:18.94 i wyprzedził swojego konkurenta o trzydzieści siedem setnych sekundy.

Świetnego rezultatu z eliminacji 100 m stylem dowolnym nie udało się poprawić Bartoszowi Piszczorowiczowi. Pływak Włókniarza Kalisz rano po raz pierwszy w życiu złamał na tym dystansie barierę 49 sekund (48.94 s) i wydawało się, że po południu może nawet pokusić się o atak na rekord Polski 17-latków, należący do Jana Hołuba. Uczestnik ubiegłorocznego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w walce o miejsca na podium nie był już jednak tak szybki, ale wynik 49.01 s pozwolił mu na pokonanie wszystkich rywali. Srebrem musiał się zadowolić Juliusz Gosieniecki (49.36 s), a na trzeciej pozycji sklasyfikowany został Karol Ostrowski (49.72 s).

W bardzo ciekawym wyścigu finałowym na dystansie 100 m stylem zmiennym triumfował Kamil Kaźmierczak. Siedemnastolatek z Aleksandrowa Łódzkiego uzyskał czas 55.56 s i na ostatniej długości basenu wyprzedził szarżującego na odcinku w stylu klasycznym Dawida Dziedzica o pół sekundy. Brązowy krążek wywalczył Łukasz Solak (56.72 s). Złoto dla Kaźmierczaka okazało się decydujące w walce o pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw, pozwoliło bowiem Olimpijczykowi rzutem na taśmę przeskoczyć w tym zestawieniu drużynę GIM 92 Ursynów Warszawa.

W ostatniej konkurencji krajowego czempionatu zwyciężyli zawodnicy MKP Szczecin. Jakub Więckowski, Piotr Wawrzynkiewicz, Jakub Książek i Karol Ostrowski na dystansie 4x100 m stylem zmiennym zanotowali rezultat 3:42.96, wyprzedzając reprezentantów Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki (3:43.55) oraz Kormorana Olsztyn (3:44.03).

Złoci medaliści mistrzostw Polski 17- i 18-latków, dzień III:
200 m st. motylkowym: Damian Chrzanowski (MZOS Płock)   1:55.69
100 m st. dowolnym: Bartosz Piszczorowicz (Włókniarz 1925 Kalisz)   49.01
100 m st. grzbietowym: Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa)   52.24 [rekord Polski 17-latków]
100 m st. klasycznym: Robert Kusto (Orka Lubań)   59.71
100 m st. zmiennym: Kamil Kaźmierczak (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki)   55.56
1500 m st. dowolnym: Mateusz Arndt (Delfin Gdynia)   15:11.98
4x100 m st. zmiennym:  MKP Szczecin (Jakub Więckowski, Piotr Wawrzynkiewicz, Jakub Książek, Karol Ostrowski)   3:42.96