Świat

Wielomecz Graz: Żabkarski dublet

Joanna Kwatera 2019-04-14 16:19

W austriackim Graz polscy pływacy wywalczyli w porannym bloku niedzielnej rywalizacji trzy krążki. Najlepiej dzisiaj poradzili sobie żabkarzy, którzy aż dwukrotnie stawali rano na podium. Bardzo dobrym występem popisała się też nasza długodystansowa pływaczka. Na pływalni w Austrii padło też kilka rekordów wielomeczu.  

Poranek rozpoczęły zmagania kraulistek na dystansie 800m stylem dowolnym, które zakończyły się dla naszej reprezentantki Klaudii Tarasiewicz bardzo pomyślnie. Polka uzyskała drugi czas tych w tym wyścigu i choć nie udało jej się jeszcze pokonać granicy dziewięciu minut to była o włos od dokonania tej sztuki. Pływaczka Polonii Warszawa zanotowała od zeszłego roku spory progres w tej konkurencji, poprawiając swoją życiówkę o ponad dwanaście sekund w stosunku do czasu jaki zanotowała podczas Grand Prix Polski w Warszawie w 2018 roku. Dziś uzyskała wynik 9:00.60. Szybsza od niej w niedzielnym wyścigu była tylko Beril Bocekler, ta sama, która wczoraj wyprzedziła na dystansie o połowę krótszym Wiktorię Guść. Turczynka ustanowiła w Graz nowy rekord wielomeczu czasem 8:50.58.

Oprócz Tarasiewicz na podium w niedzielny poranek stawali jeszcze polscy żabkarze. Najpierw o drugi stopień podium pokusił się wśród chłopców Nazar Zhuravel, notując rekord życiowy na dystansie 200m stylem klasycznym, który od dziś wynosi 2:21.62. Reprezentant Polski po raz kolejny musiał uznać wyższość jedynie Rostyslava Kryzhanivskyi, który wyrósł na jedną z gwiazd austriackiego wielomeczu. Ukrainiec przepłynął dystans w 2:17.78, wpisując swoje nazwisko w tabele rekordzistów tej imprezy. Chwilę później do wody wskoczyła Katarzyna Klimczyk ,która również wyłowiła z austriackiej pływalni medal, tym razem koloru brązowego, a to trofeum dał jej wynik 2:37.51 i był to już ostatni krążek dla Biało-czerwonych w tej sesji zmagań.

Do ostatnich metrów w wyścigu na 100m stylem grzbietowym o podium walczyła Marianna Rydyńska, ale ostatecznie ukończyła wyścig na czwartej lokacie, poprawiając swój najlepszy czas w karierze do wyniku 1:05.60.