Zawody Krajów Europy Środkowej: Polska trzecią siłą w Hodmezovasarhely!

Szymon Gagatek 2015-12-14 12:16

Trzeci dzień Zawodów Krajów Europy Środkowej przyniósł nam kolejne cztery medale: dwa srebrne i dwa brązowe. Zmagania w Hodmezovasarhely mocnym akcentem zakończyła nasza męska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym, która zajęła drugie miejsce i poprawiła najlepszy czas w historii polskiego pływania w tej konkurencji wśród szesnastolatków.

Polacy w końcącym rywalizację wyścigu popłynęli w składzie Karol Ostrowski, Kacper Stokowski, Michał Cukanow i Antoni Kałużyński. Łącznie uzyskali czas 3:26.76 i poprawili o ponad dwie sekundy dotychczasowy rekord Polski w swojej kategorii wiekowej. Szybsi od nich okazali się jedynie gospodarze, którym zwycięstwo na ostatniej zmianie zapewnił utalentowany Richard Marton (finiszowe dwie długości basenu pokonał w 50.77 s).

Stokowski i Cukanow w niedzielę na podium stanęli dwukrotnie. Obaj zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce na 200 m stylem dowolnym, poprawiając swoje rekordy życiowe. Jeszcze szybszy od nich był Antoni Kałużyński (1:53.29), który jednak startował na tym dystansie poza konkurencją. Z kolei trzecie miejsce na 200 m stylem zmiennym wywalczył Marcel Wągrowski, który cztery długości basenu pokonał w 2:06.30.

Naszym zawodniczkom na Węgrzech nie udało się zdobyć żadnego medalu w konkurencji indywidualnej. W niedzielę najlepiej spisały się Dominika Kossakowska, która zajęła piątą pozycję na 200 m stylem dowolnym (2:09.00) oraz Lidia Halicka, która uplasowała się na tej samej lokacie na 200 m stylem zmiennym (2:24.46).

Polscy juniorzy rywalizację w Hodmezovasarhely zakończyli na trzecim miejscu zarówno w klasyfikacji punktowej, jak i medalowej. Łącznie podczas trzydniowych zawodów stawali na podium dziewiętnaście razy, zdobywając cztery złote, osiem srebrnych i siedem brązowych krążków. Tylko jeden z nich był autorstwa dziewcząt (sztafeta 4x100 m stylem zmiennym). Tradycyjnie najlepszą drużyną okazali się Węgrzy, a Biało-czerwonych wyprzedzili jeszcze Słoweńcy.