Londyn 2019: Srebro Czecha! Trzy medale Polski na MŚ

Szymon Gagatek 2019-09-18 20:03

Mistrzostwa świata w pływaniu osób niepełnosprawnych zostały już zakończone. W ostatnich dniach zmagań w London Aquatics Centre polska reprezentacja powiększyła swój dorobek o kolejny medal. Po złocie Oliwii Jabłońskiej i brązowym krążku Michała Golusa, tym razem zdobyciem srebra mógł się pochwalić Jacek Czech, który zajął 2. pozycję na dystansie 50 m stylem grzbietowym w grupie S2.

Doświadczony polski pływak przygotował na czempionat globu znakomitą dyspozycję. W pierwszych dniach zawodów ustanowił rekord życiowy na 100 m stylem grzbietowym, ale do medalu to nie wystarczyło. Na o połowę krótszym dystansie również popłynął bardzo szybko. Z rezultatem 58.82 (drugim w jego karierze) zameldował się na mecie jako drugi. Przegrał tylko z 22-letnim Aleksandrem Makarowem z Rosji. Tylko oni dwaj byli w Londynie zdolni do tego, by złamać barierę jednej minuty.

- Jestem bardzo zadowolony, oddałem serce i duszę. Cieszę się, że zrealizowałem 110% planu, pływałem na maksa. Byłem i jestem bardzo dobrze przygotowany, a teraz wierzę jeszcze bardziej w upragniony medal na igrzyskach w Tokio w 2020 roku. Wiem, że nic już mnie nie zatrzyma - podsumował swój start Czech.

W drugiej części mistrzostw świata naszych zawodników można było również oglądać w innych finałach. Najbliżej podium była Oliwia Jabłońska. Mistrzyni świata na 400 m stylem motylkowym w grupie S10 spróbowała swoich sił na dystansie 100 m stylem motylkowym. W konkurencji, w której 7 lat temu właśnie w Londynie wywalczyła swój pierwszy medal igrzysk paraolimpijskich, tym razem była czwarta. Tak jak ma to w zwyczaju, bardzo dobrze finiszowała i przesunęła się o kilka pozycji na drugiej długości basenu. To pozwoliło jej uzyskać czas 1:07.80. Do trzeciej Jasmine Greenwood z Australii podopieczna Sławomira Kuczki i Beaty Pożarowszczyk straciła tylko jedenaście setnych sekundy. Wygrała Mikaela Jenkins z USA (1:07.07).

Wysoko na 400 m stylem dowolnym (S9) uplasował się natomiast niespełna 17-letni Igor Hrehorowicz. Wynik 4:23.33 dał mu 5. pozycję, tylko za zdecydowanymi faworytami. Na 6. lokacie zmagania kończyli Wojciech Makowski na 100 m stylem dowolnym (S11) i Michał Golus na o połowę krótszym dystansie w grupie S8. Dodatkowo 7. miejsce na 100 m stylem klasycznym (SB9) zajął Rafał Kalinowski, a 8. na 50 m stylem dowolnym (S13) był Kamil Rzetelski.

Na tym jednak nie koniec. Polacy występowali również w eliminacjach. O finał 50 m stylem dowolnym w grupie S13 otarła się Joanna Mendak. Podopieczna Edwarda Deca zajęła 9. miejsce, a do ósmej zawodniczki zabrakło jej zaledwie sześć setnych sekundy. Z kolei Kamil Otowski w grupie S3 był 11. na 200 m stylem dowolnym, 13. na 50 m stylem grzbietowym i 14. na 50 m stylem dowolnym, Alan Ogorzałek w grupie S10 plasował się na 11. lokacie na 100 m stylem dowolnym i motylkowym, a wspomniany wcześniej Hrehorowicz finiszował jako 14. na 200 m stylem zmiennym (SM9).