Świat

NCAA: Pierwsze sukcesy!

Szymon Gagatek 2014-03-13 19:29

Dwa mistrzostwa NCAA, trzy drugie miejsca i jedno trzecie - to w telegraficznym skrócie największe sukcesy naszych zawodników podczas pierwszego dnia czempionatu drugiej dywizji amerykańskiej ligi akademickiej. W Genevie na najwyższym stopniu podium stawali wczoraj Agnieszka Ostrowska i Piotr Jachowicz. Oboje byli członkami drużyn, które zajmowały pierwsze miejsca w wyścigach sztafetowych 4x50 jardów stylem zmiennym.

Ostrowska w rywalizacji sztafet wystąpiła na drugiej zmianie i w stylu klasycznym uzyskała czas 28.27 s. Przyczyniła się nie tylko do zwycięstwa Uniwersytetu Drury, ale także do poprawienia rekordu ligi w tej konkurencji (1:40.45). Indywiduwalnie zajęła natomiast trzecią lokatę na dystansie 200 jardów stylem zmiennym, po raz kolejny poprawiając swój rekord życiowy i w finale A uzyskując czas 2:00.46. Sukces zapewniła Polce bardzo szybko pokonana druga część dystansu (na półmetku Ostrowska była dopiero szósta). Po pierwszym dniu zmagań kobiet obrończynie tytułu z Uniwersytetu Drury zajmują drugą lokatę w klasyfikacji punktowej, z minimalną stratą do Wayne State - uczelni, w której uczy się i pływa Piotr Jachowicz.

Polak był jedynym zawodnikiem ze swojego uniwersytetu, który w rywalizacji mężczyzn punktował wczoraj indywidualnie. Na dystansie 200 jardów stylem zmiennym zajął drugą lokatę. Szybszy od niego okazał się jedynie fenomenalny Matthew Josa, który dopiero w tym roku akademickim rozpoczął naukę w Queens. Brązowy medalista mistrzostw świata juniorów fenomenalnie przygotował się do zawodów w Genevie i zmagania rozpoczął od odebrania Jachowiczowi rekordu ligi w tej konkurencji. W finale uzyskał czas 1:43.96 i wyprzedził naszego zawodnika o niemal sekundę. Polak uzyskał dokładnie taki sam czas, jaki w ubiegłym roku dał mu tytuł mistrzowski i najlepszy czas w historii II dywizji NCAA. Ósme miejsce w wyścigu finałowym zajął ostatecznie Kacper Pełczyński (1:49.61).

Jachowicz do swoich sukcesów dołożył natomiast tytuł mistrzowski w rywalizacji sztafet. Jako jedyny na zmianie w stylu klasycznym był w stanie złamać granicę 24 sekund (23.64 s) i wraz z kolegami mógł się po raz drugi tego dnia cieszyć z rekordu ligi (1:26.02). Na czwartym miejscu zmagania zakończył Uniwersytet Drury z Igorem Kowalem na pierwszej zmianie, a trzecie miejsce w finale B (i jedenaste w klasyfikacji generalnej) zajął Uniwersytet Lindenwood z Mateuszem Pacholczykiem.

Udane występy zaliczyli też debiutanci na tej imprezie: Sylwester Borowicz-Skoneczny i Daniel Rzadkowski. Ten pierwszy uplasował się na drugiej pozycji w rywalizacji na 1000 jardów stylem dowolnym, przegrywając walkę o pierwsze miejsce tylko z Victorem Polyakovem i uzyskując czas 9:08.66, natomiast Rzadkowski na tej samej lokacie zakończył zmagania sprinterów w stylu dowolnym. Dwie długości basenu pokonał minimalnie wolniej niż w kwalifikacjach (19.88 s) i na podium stanął ex aequo z Oscarem Pereirą, obok najszybszego Nicholasa McCarthy'ego.

WYNIKI NA ŻYWO

TRANSMISJA (sesja kwalifikacyjna - 15:30; finały - 23:00)

Polacy na Mistrzostwach II Dywizji NCAA:
Sylwester Borowicz-Skoneczny (Lindenwood)
Mateusz Pacholczyk (Lindenwood)
Igor Kowal (Drury)
Kacper Pełczyński (Drury)
Daniel Rzadkowski (Drury)
Piotr Jachowicz (Wayne State)

Agnieszka Ostrowska (Drury)