Polska

AMP 2019: Dobry prognostyk przed mistrzostwami Polski!

Joanna Kwatera 2019-04-06 16:16

Drugi dzień Akademickich Mistrzostw Polski w Lublinie również obfitował w pełną emocji rywalizację najlepszych studentów pływaków, a ze znakomitej strony pokazali się szczególnie Bartłomiej Lassek i Maciej Hołub. Zwycięzców dekorowały legendy polskiego pływania Otylia Jędrzejczak i Mariusz Siembida.

Dystanse sprinterskie podczas AMP należały do Pauliny Pedy. Reprezentantka AWF Katowice w piątek okazała się najlepsza w stylu motylkowym, a w sobotę dołożyła kolejne złoto tym razem w rywalizacji kraulistek. Najlepiej ze startu wyszła Luigia Sirigniano, która uzyskała w eliminacjach najlepszy czas, ale już na ścianie nawrotowej na czoło wyścigu wysforowała się Peda i utrzymała prowadzenie aż do końca. Mocno na finiszu naciskała ją jeszcze Katarzyna Górniak. Na trzeciej lokacie zakończyła zmagania Sirigniano. Wszystkie medalistki uzyskały czas poniżej dwudziestu sześciu sekund, a wynik zwyciężczyni to 25.65.

Wielkie wrażenie na kibicach zgromadzonych na trybunach wywarł występ Daniela Rzadkowskiego, który zdecydowanie triumfował w rywalizacji kraulistów. Najlepszy wczoraj na dystansie 100m, najlepszy i dziś na 50m. Zdecydowane zwycięstwo, niemal długości ciała nad rywalami dał mu wynik 21.90. Student Uniwersytetu Warszawskiego jako jedyny przepłynął dwie długości pływalni poniżej dwudziestu dwóch sekund, finiszując niemal sekundę szybciej niż drugi na mecie Michał Perl i trzeci Dawid Nowodworski.

W sprincie stylem klasycznym tytuł mistrzowski wywalczyła Paulina Krawczyk. Dawno nie widziana w rywalizacji pływackiej na krajowym podwórku reprezentantka UWM Olsztyn mocno rozpoczęła już od startu i swojej przewagi nie oddała aż do mety, choć chęć na zwycięstwo miała również zwyciężczyni eliminacji Paulina Uryga. Mocniejsza w końcówce okazała się jednak Krawczyk, kończąc wyścig trzydzieści jeden setnych sekundy przed Urygą (32.36 – 32.67).

W tegorocznych zmaganiach studentów Maciej Hołub już w eliminacjach uzyskał lepszy czas niż ten, który w zeszłym roku pozwolił mu zwyciężyć rywalizację finałową w Poznaniu, notując 27.17. Znajdujący się obecnie w znakomitej dyspozycji pływak AWF Katowice zaprezentował się popołudniu jeszcze lepiej, łamiąc w finale minimalnie granicę dwudziestu siedmiu sekund, a czas 26.99 był najbardziej wartościowym rezultatem drugiego dnia mistrzostw. Zdobywcy kolejnych medali zamienili się miejscami w stosunku do roku poprzedniego, na drugim stopniu podium stanął Wojciech Kosowicz, a na trzecim Krzysztof Tokarski.

Swoją dominację w wyścigu grzbiecistek pokazała Katarzyna Górniak, która zaprezentowała niesamowitą moc w wyścigu finałowym, notując rezultat 27.94. Zawodniczka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Drugą lokatę wywalczyła Katarzyna Nawaryńska z AWF Kraków i tylko im dwóm udało się pokonać ten dystans poniżej trzydziestu sekund. Trzecia do mety dotarła Angelika Ćwil. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się mistrz Polski z długiej pływalni Kamil Kaźmierczak. Student Politechniki Łódzkiej bez większych problemów uzyskał wynik 24.31, pokonując zwycięzcę eliminacji Mateusza Ungeheuera o trzydzieści trzy setne sekundy.

Finał 100m stylem zmiennym rozstrzygnęła na swoją korzyść Julia Gus, która wystrzeliła najszybciej od startu i po dwóch odcinkach, pływanych stylem motylkowym i grzbietowym miała niemal sekundę przewagi nad obrończynią tytułu sprzed roku Pauliną Rogowską. Na kolejnych długościach tylko powiększyła swoją przewagę, kończąc rywalizację z szóstym najlepszym wynikiem w karierze 1:03.71.

Znakomitą dyspozycję zaprezentował także w finale 100m stylem zmiennym Bartłomiej Lassek. Coraz szybszy z zawodów na zawody w ostatnim czasie zawodnik Politechniki Łódzkiej uzyskał czas zaledwie jedną dziesiątą sekundy słabszy niż wynosi jego rekord życiowy i wpadł na metę aż osiem dziesiątych sekundy szybciej od brązowego medalisty mistrzostw Polski z Lublina Michała Poprawy. Czas zwycięzcy to 53.90.

Znakomite ściganie w Akademickich Mistrzostwach Polski zakończyły bardzo widowiskowe zmagania sztafet 4x50m stylem zmiennym. W tym roku wśród kobiet nastąpiła zmiana na stanowisku liderek, a konkurentki zdeklasowały zawodniczki AWF Kraków w składzie: Nawaryńska, Uryga, Amelia Pisarczyk i Sirigniano, które na pokonanie ośmiu długości basenu potrzebowały tylko 1:54.87. Studentki z Krakowa wyraźnie wyprzedziły resztę konkurentek, a żadna z pozostałych sztafet nie złamała już granicy dwóch minut.  Wśród mężczyzn niesamowitą walkę o końcowy triumf stoczyli z sobą pływacy AGH Kraków, AWF Katowice i Politechniki Łódzkiej. Naszpikowane znakomitymi zawodnikami drużyny rywalizowały jak równy z równym do ostatnich metrów, ale ostatecznie najszybciej dotarli do finiszu reprezentanci łódzkiej uczelni w składzie: Kaźmierczak, Marcel Wągrowski, Lassek i Konrad Piwowarski.