Świat

Glasgow 2018: Starty Polaków - dzień 6.

Szymon Gagatek 2018-08-07 20:30

Czekał najdłużej, by przepłynąć basen w Glasgow najszybciej. Paweł Juraszek jako ostatni z Biało-czerwonych rusza jutro do walki na mistrzostwach Europy. Podopieczny Andrzeja Wojtala wystartuje w swojej koronnej konkurencji 50 m stylem dowolnym, w której przed rokiem był 5. na czempionacie globu. Na starcie w Glasgow zobaczymy rano aż 13 Polaków.

Jako pierwsze zaprezentują się Agata Naskręt i Weronika Górecka, które czeka start na dystansie 200 m stylem grzbietowym. To konkurencja, w której w maju tego roku niespodziewanie stoczyły pasjonujący bój o złoto mistrzostw Polski, zakończony... remisem. To właśnie ten występ spowodował, że obie znalazły się w kadrze, która wyleciała do Szkocji. Na zakończenie mistrzostw, po niezbyt udanych startach na 50 i 100 metrów, na pewno zostawią w wodzie wszystkie swoje siły i spróbują zaatakować rekordy życiowe, by nawiązać walkę z czołówką Starego Kontynentu.

Po grzbiecistkach przyjdzie czas na najszybszych europejskich pływaków. Na dystansie 50 m stylem dowolnym na listach startowych pojawiają się nazwiska Pawła Juraszka, Konrada Czerniaka i Pawła Sendyka. Brakuje Michała Chudego, który ostatecznie postanowił skupić się tylko i wyłącznie na zmaganiach na 100 m stylem motylkowym. W tej konkurencji największe nadzieje wiążemy oczywiście z długo wyczekiwanym startem Juraszka. Zawodnik z Dzierżoniowa po fantastycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie przyleciał do Glasgow z drugim czasem zgłoszenia i przez wielu był wymieniany w gronie kandydatów do medalu. Przejście pierwszego etapu rywalizacji nie powinno sprawić mu większych problemów. O tym, że rano również potrafi pływać szybko, przekonał nas już nie raz.

W rywalizacji delfinistek na dystansie 50 metrów zobaczymy rekordzistkę Polski, Annę Dowgiert. Podopieczna Michała Szymańskiego rzuciła na tę konkurencję wszystkie swoje siły, wycofując się ze zmagań na 100 m stylem dowolnym. Dowgiert z pewnością chciałaby w Glasgow nawiązać do swoich największych sukcesów: 4. miejsca mistrzostw Europy w Debreczynie czy występu w finale czempionatu globu w Kazaniu. Pierwszym krokiem będzie awans do najlepszej szesnastki, a w bardzo mocno obsadzonej konkurencji może to oznaczać szybkie pływanie już od samego początku.

Po specjalistkach od stylu motylkowego przyjdzie czas na panów, którzy delfinem radzą sobie świetnie na dystansie 100 metrów. Wspomniany wcześniej Chudy, wraz z Czerniakiem i Janem Świtkowskim stoczą walkę o dwa wolne miejsca w półfinałach. Rozpocznie Chudy, który w pierwszej serii rozstawionej zmierzy się między innymi z legendarnym Węgrem Laszlo Csehem i Jegorem Kuimowem z Rosji. W kolejnym wyścigu Świtkowskiego czeka rywalizacja z reprezentantem gospodarzy Jamesem Guy'em, Piero Codią z Włoch czy gwiazdą II Dywizji NCAA Mariusem Kuschem z Niemiec. Na zakończenie Czerniak sprawdzi się w starciu z Kristofem Milakiem z Węgier i Mehdy'm Metellą z Francji. Na słupku startowym zabraknie Jakuba Kraski, który jednak popłynie rano w sztafecie mieszanej 4x100 m stylem dowolnym.

Ostatnią indywidualną konkurencją sesji eliminacyjnej będzie 50 m stylem klasycznym kobiet. To koronna konkurencja Weroniki Hallmann, w której przy odrobinie szczęścia może zdołać włączyć się do zmagań o półfinały. Polka, która w ubiegłym roku została wicemistrzynią Europy juniorek, a na młodzieżowych mistrzostwach świata wylądowała tuż za podium, popłynie w ostatniej serii wraz z m. in. Juliją Jefimową i doskonale znaną sobie z juniorskiej rywalizacji Moną McSharry z Irlandii.

Zwieńczeniem poranka będą wyścigi sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym. Oprócz Kraski, w składzie naszej ekipy znajdą się też Kacper Majchrzak, Dominika Kossakowska i Aleksandra Polańska. Na liście startowej znajduje się aż 15 krajów i o awans do ósemki może wcale nie być łatwo. Bez wątpienia jest on jednak w zasięgu Biało-czerwonych.

Starty Polaków 8.08 – sesja eliminacyjna (10:00)
10:00 – 200 m stylem grzbietowym kobiet
Agata Naskręt (seria 1/3, tor 7.)
Weronika Górecka (seria 3/3, tor 1.)

10:12 – 50 m stylem dowolnym mężczyzn
Paweł Sendyk (seria 6/8, tor 3.)
Konrad Czerniak (seria 7/8, tor 3.)
Paweł Juraszek (seria 7/8, tor 4.)

10:24 – 50 m stylem motylkowym kobiet
Anna Dowgiert (seria 4/5, tor 2.)

10:33 – 100 m stylem motylkowym mężczyzn
Michał Chudy (seria 5/7, tor 7.)
Jan Świtkowski (seria 6/7, tor 3.)
Konrad Czerniak (seria 7/7, tor 3.)

10:48 – 50 m stylem klasycznym kobiet
Weronika Hallmann (seria 5/5, tor 1.)

10:57 – 4x100 m stylem dowolnym mix
Polska (seria 1/2, tor 1.)