PŚ: Dwa medale Polaków!

Szymon Gagatek 2017-09-30 14:48

Dwa srebrne krążki w dwóch wyścigach zdobyli polscy pływacy startujący w zawodach z cyklu Puchar Świata w pływaniu w Hong Kongu. Radosław Kawęcki był drugi na 100m stylem grzbietowym a Wojciech Wojdak na 400m stylem dowolnym. O medal otarł się też Filip Zaborowski, notując czwartą lokatę. Nie obyło się także bez niespodzianek.

Radosław Kawęcki udowodnił dziś, że nawet ciężko trenując potrafi skutecznie walczyć o najwyższe lokaty, plasując się na pływalni Victoria Park w Hong Kongu na drugiej lokacie w konkurencji 100m stylem grzbietowym. Polak dał się w samej końcówce wyprzedzić tylko pływakowi naszych zachodnich sąsiadów Christianowi Dienerowi o 0,14 sekundy (51.58). Mistrz świata z Windsor przez cały wyścig znajdował się w czołówce wyścigu, choć różnica między czterema najszybszymi pływakami tych zmagań były minimalna. To już czwarty krążek Kawęckiego w Pucharze Świata w tym sezonie.

Na drugim stopniu podium stanął w sobotę też Wojciech Wojdak w konkurencji 400m stylem dowolnym. Polak bardzo ambitnie rywalizował o zwycięstwo z Gabriele Dettim i niewiele brakowało, żeby w końcu pokonał faworyzowanego Włocha. Wicemistrz świata z Budapesztu jeszcze na ostatnim nawrocie przewodził stawce, ale lepszym finiszem popisał się brązowy medalista olimpijski z Rio, wyprzedzając Polaka o zaledwie 0,12 sekundy (3:43.11 – 3:43.23). W walkę o medale włączył się też drugi z naszym reprezentantów Filip Zaborowski. Szczecinianin mocno przyspieszył w drugiej części wyścigu, ale na mecie o zaledwie dwie setne sekundy szybciej od niego zameldował zwycięzca eliminacji Chińczyk Qiu Ziao.

Już poranny wyścig na 100m stylem dowolnym zapowiadał, że finał tej konkurencji będzie stał na niezwykle wysokim poziomie, a główny jej faworyt Vladimir Morozov popołudniu znów pokazał, że już na tym etapie sezonu prezentuje rewelacyjną formę. Rosjanin zwyciężył rywalizację uzyskując znakomity czas 45.91, choć o wygraną zaciekle rywalizował z nim Chad Le Clos, który dopłynął do mety jedynie 0,19 sekundy za Morozovem. Reprezentant RPA nieoczekiwaną porażkę zaliczył natomiast w swojej koronnej konkurencji 200m stylem motylkowym, gdzie pokonał go szarżujący od samego początku Tom Shields. Tempo Amerykanina po stu metrach było nawet lepsze niż międzyczas na rekord świata, ale ostatecznie osłabł on w końcówce, notując wynik 1:49.62. Jedyną wygraną pierwszego dnia zmagań na pływalni Victoria Park aktualny lider Pucharu Świata odniósł w sprincie stylem motylkowym (22:52).

Trzeci raz z rzędu w zawodach Pucharu Świata w tym sezonie na dystansie 200m stylem klasycznym triumfował Rosjanin Kirill Prigoda, który po raz kolejny znacznie zdystansował rywali, uzyskując tym razem rezultat 2:04.02. Chwilę radości mieli także pod koniec zawodów gospodarze, dla których srebrny medal w konkurencji 100m stylem zmiennym wywalczył Kenneth To. Reprezentanta Hong Kongu pokonał i to nieznacznie tylko Morozov (51.64).

Po raz kolejny w zawodach Pucharu Świata szybkie pływanie zaprezentowała kibicom Sarah Sjoestroem. Szwedka najpierw zdecydowanie wygrała wyścig na 200m stylem dowolnym, osiągając rewelacyjny czas 1:51.77, a około 20 minut później wskoczyła do wody po raz kolejny aby rywalizować w finale 100m stylem motylkowym. Jak sama później przyznała nie spodziewała się, że jest w stanie popłynąć w tak mocnym tempie, a świadczy o tym choćby fakt, że pierwszą połowę dystansu Sjoestroem przepłynęła szybciej niż wtedy, gdy biła rekord świata w Doha w 2014 roku. Szwedka przepłynęła cztery długości basenu w czasie tylko dwie setne sekundy słabszym niż wynosi rekord imprezy – 55:32. Trzeci dziś triumf zanotowała jeszcze na sprinterskim dystansie stylem dowolnym.

Trzy zwycięstwa w Hong Kongu odnotowała dziś także goniąca Szwedkę w tabeli punktowej Katinka Hosszu. Żelazna Dama nie uzyskała dzisiaj wybitnych wyników, ale zdecydowanie wygrała wyścigi na 200m stylem zmiennym i grzbietowym oraz 50m stylem grzbietowym.

400m stylem zmiennym M Ayrton Sweeney (RPA) 4:07.76

4x50m stylem zmiennym MIX Holandia (Maaike de Waard, Arno Kamminga, Ranomi Kromowidjojo, Thom de Boer) 1:40.75