Polska

Mistrzostwa Polski Seniorów Olsztyn 2020: Kusto szybszy od rekordu!

Joanna Kwatera 2020-12-19 23:14

Czwartego dnia Mistrzostw Polski Seniorów W Olsztynie kibice doczekali się dwóch rekordów Polski oraz jednego w kategorii młodzieżowców i dwóch wśród juniorów. Na dystansie 200m stylem klasycznym Bartłomieja Roguskiego zdetronizował Rafał Kusto, a sztafeta Juvenii Wrocław po raz kolejny pokazała, że w drużynie siła, okazując się najlepszą w historii kraju na dystansie 4x200m stylem dowolnym.

W wyścigu żabkarzy na najdłuższym dystansie w walce o złoto liczyło się tylko dwóch: wicemistrz Polski sprzed roku Bartłomiej Roguski i brązowy medalista sprzed czterech lat z Olsztyna Rafał Kusto. To na tej pływalni właśnie zawodnik Orki Lubań wywalczył pierwszy medal seniorskich mistrzostw Polski w tej konkurencji i dobre wspomnienia z nią związane po dzisiejszym wyścigu zapadną w pamięć na jeszcze dłużej. Kusto rozpoczął wyścig w szaleńczym tempie i w połowie dystansu znajdował się już daleko z przodu przed konkurentami. Do rywalizacji z nim zdołał włączyć się tylko reprezentant AZS AWF Warszawa, ale mimo ostrej pogoni na finiszu nie było dziś mocnych na pływaka Orki Lubań. Kusto wpadł na metę z wynikiem lepszym od rekordu kraju, który od dziś wynosi 2:06.19. Niemal dokładnie pół sekundy później na mecie zameldował się Roguski, a trzecią lokatę, ze stratą już prawie dwóch sekund do zwycięzcy zajął rekordzista na dystansie o połowę krótszym Jan Kałusowski. Wśród kobiet nie miała sobie równych Weronika Hallmann, która w samotnej walce o złoto uzyskała wynik 2:24.11 – szósty najlepszy w historii pływania w naszym kraju w tej konkurencji i oczywiście nowy rekord życiowy.

Zdecydowaną faworytkę miał także wyścig na 100m stylem dowolnym. Kornelia Fiedkiewicz nie dała rywalkom najmniejszych szans nawet pomyśleć, że ktoś mógłby jej zagrozić w walce o tytuł mistrzyni Polski. Już pierwsze 50m otworzyła mocno, a na kolejnych tylko powiększyła przewagę i do mety dotarła z nowym rekordem kraju młodzieżowców 52.76, czym wypełniła też minimum indywidualne na tym dystansie na ME w Budapeszcie. Walka o kolejne miejsca była bardzo zacięta, ale ostatecznie druga na mecie zjawiła się Dominika Kossakowska, a trzecia Aleksandra Polańska. Wielką ochotę na pierwszy tytuł mistrzowski wśród seniorów na 100m stylem dowolnym miał dziś Jakub Kraska. Zawodnik AZS Łódź najmocniej otworzył wyścig, ale chyba jednak zbyt dużo go to sił kosztowało, gdyż na ostatniej długości basenu dopadli go Kacper Majchrzak i Marcin Cieślak. Tylko tym dwóm udało się przepłynąć ten dystans poniżej czterdziestu siedmiu sekund i tylko Ci dwaj zapewnili sobie przepustki do startu w ME w stolicy Węgier, a na mecie dzieliły ich jedynie dwie setne sekundy. Zawodnik Warty Poznań uzyskał czas 46.77, zaledwie czternaście setnych sekundy słabszy od rekordu Polski Konrada Czerniaka i na tron w tej konkurencji powrócił po roku nieobecności.

Do ostatnich metrów dużo emocji wzbudzał wyścig na 200m stylem motylkowym mężczyzn. Mocno ze startu ruszył Jakub Majerski, budując sobie przewagę prawie półtorej sekundy nad rywalami na półmetku. Zawodnik AZS AWF Katowice prowadził jeszcze 25m przed metą, ale wtedy mocniejszy bieg włączyli Michał Poprawa i Damian Chrzanowski. Wydawało się, że układ na podium będzie taki jak zawsze, kiedy nagle okazało się, że to pływak WSK Śląsk Wrocław zachował na finiszu więcej sił, zdobywając swój pierwszy złoty medal seniorskiej rywalizacji w czempionacie kraju. Wynik 1:53.00 dał mu prawo startu w ME w Budapeszcie, ale z takiego samego sukcesu mogli cieszyć się również pozostali dwaj medaliści. Dodatkowo piąty na mecie Krzysztof Chmielewski rezultatem 1:55.58 ustanowił nowy najlepszy czas w historii ścigania 16latków. Wśród kobiet walka o złoto rozgorzała między Klaudią Naziębło a Aleksandrą Knop, ale ostatecznie doświadczenie wzięło górę nad młodością i reprezentantka Juvenii Wrocław zameldowała się na mecie pół sekundy przed Łodzianką (2:08.21 – 2:08.73). Trzecia do mety dotarła Paulina Nogaj.

Sztafety 4x200m stylem dowolnym miały swoje bohaterki, a były nimi znów członkinie Juvenii Wrocław. Mimo sporego zmęczenia po finale 200m stylem motylkowym wyścig całkiem dobrze otworzyła Naziębło, uzyskując wynik 1:59.96. Ale na pierwszej zmianie rezultatem zaimponowała Kossakowska 1:56.76 i AZS AWF Katowice wyszedł na prowadzenie. Natychmiast za odrabianie strat wzięła się na drugiej „dwusetce” Fiedkiewicz i wyprowadziła swój zespół na pozycję lidera. Nie dały się już wyprzedzić ani płynąca jako trzecia Dominika Sztandera ani kończąca te zmagania Alicja Tchórz, a wynik Wrocławianek 8:01.75 okazał się lepszy od dotychczasowego rekordu Polski o ponad cztery sekundy! Drugie miejsce zajęła drużyna AZS UMCS Lublin a trzecie AZS AWF Warszawa. Rekord Polski 16latek uzyskały w tym wyścigu zawodniczki Polonii Warszawa w składzie Klaudia Tarasiewicz, Aleksandra Klusek, Zofia Tymińska i Gabriela Szredzińska, a od dziś wynosi on 8:24.56. Wśród mężczyzn triumfowali zawodnicy AZS UMCS Lublin (Jan Świtkowski, Adam Szczerba, Jakub Chodulski i Jan Hołub) przed ekipami AZS AWF Katowice i znakomicie finiszującym w zespole AZS AWF Warszawa Radosławem Kawęckim (1:45.62). Zaimponował w tym wyścigu wynikiem szczególnie Świtkowski. Gdyby płynął w rywalizacji indywidualnej na jego szyi zawisł by medal brązowy (1:45.17).