Polska

Lublin 2018: Wysyp rekordów na początek!

Joanna Kwatera 2018-12-19 02:57

Od mocnego uderzenia rozpoczęli starty w Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców nasi najlepsi pływacy. Pierwszego dnia zmagań kibice zgromadzeni na pływalni Aqua Lublin byli świadkami aż sześciu nowych rekordów Polski, w tym dwóch seniorskich. Najbardziej wartościowymi wynikami mogli poszczycić się dziś jednak Katarzyna Wasick i Wojciech Wojdak.

Z przytupem  rozpoczęła dzisiejszą rywalizację w sesji finałowej Wasick, która ze znakomitej strony zaprezentowała się już w eliminacjach konkurencji 50m stylem dowolnym, a popołudniu miała wielką ochotę poprawić widniejący w tabelach już niemal dekadę rekord kraju Agaty Korc, ustanowiony w Gorzowie Wielkopolskim w 2009 roku. Tam właśnie także reprezentantka AZS AWF Katowice uzyskała swój rekord życiowy, który poprawiała dziś aż dwukrotnie i który do dzisiejszego dnia był również najlepszym osiągnięciem wśród 17 i 18-latków. W dzisiejszym finale Wasick już na ścianie nawrotowej zameldowała się z widoczną przewagą i pomknęła do mety, notując rezultat tylko jedną dziesiątą sekundy słabszy od rekordu Polski - 24.08. Rezultat ten dał jej również miano trzeciej najszybszej kraulistki wśród sprinterek w historii naszego kraju. Fenomenalną formę przygotowała także na te zawody druga na mecie Kornelia Fiedkiewicz, która już rano meldowała, że stać ją tutaj na wiele. W wyścigu medalowym na pokonanie dwóch długości basenu potrzebowała zaledwie 24.52, poprawiając zarazem dotychczas rekordowe osiągnięcie Wasick wśród juniorów 17 i 18-letnich i zapisała się w historii tej konkurencji z czwartym najlepszym czasem w naszym kraju. Ona też triumfowała wśród 17-18latków. Granicę dwudziestu pięciu sekund pierwszy raz w swojej karierze złamała na tym dystansie jeszcze zdobywczyni brązowego medalu Dominka Sztandera, uzyskując czas 24.80.

Nie mniej emocji dostarczyły kibicom zmagania w tej samej konkurencji wśród mężczyzn. Niespodzianką już w eliminacjach było zwycięstwo Karola Ostrowskiego, który po raz drugi w karierze zeszedł na tym dystansie poniżej dwudziestu dwóch sekund, ustanawiając rekord życiowy 21.77. W wyścigu finałowym swoją dominację na krajowym podwórku zaznaczył jednak piąty zawodnik mistrzostw świata w Hangzhou Paweł Juraszek, który finiszował z czasem 21.23. Za nim na metę z wynikiem sporo lepszym niż rano wpadł Ostrowski (21.46) i Konrad Czerniak (21.77). Na czwartej lokacie uplasował się zwycięzca tej konkurencji wśród juniorów 17 i 18-letnich Jakub Kraska, który miejsce tuż za podium podzielił z Przemysławem Gawrysiakiem (21.94).

Niesamowity przebieg wypadków miał też miejsce w rywalizacji delfinistów na dystansie 100m. Wśród kobiet już rano padły dwa wyniki poniżej minuty, ale wszyscy liczyli, że w finale panie zaprezentują jeszcze coś więcej i się nie zawiedli. Bardzo mocno od startu rozpoczęła Anna Dowgiert, która zaatakowała ze skrajnego toru i na półmetku jej międzyczas był równy z tym, który uzyskała Otylia Jędrzejczak w 2007 w Debreczynie, kiedy biła aktualny do dziś rekord Polski. Obrończyni tytułu nie wytrzymała jednak narzuconego przez siebie szaleńczego tempa, a w drugiej części dystansu mocno zaatakowały Paulina Nogaj i Paulina Peda. Znacznie szybszym finiszem popisała się ta pierwsza, poprawiając rezultatem 58.16 rekord kraju młodzieżowców w tej konkurencji. Wynik studiującej na uniwersytecie w Akron pływaczki jest także czwartym najlepszym czasem w historii Polski w tej konkurencji. Peda z rekordem życiowym 59.62 zakończyła rywalizację na drugiej lokacie, a na trzecie miejsce zdążyła jeszcze wskoczyć Katarzyna Kołodziej, która uzyskała już jednak czas powyżej jednej minuty (1:00.25), spychając Dowgiert na pozycję tuż za podium. Wśród 17 i 18-latków triumfowała Kołodziej.

Kacper Majchrzak nie pojechał na mistrzostwa świata do Chin, miał więc zatem sobie i innym w Lublinie wiele do udowodnienia. Sztuka ta znakomicie udała mu się na dystansie 100m stylem motylkowym, gdzie zaprezentował znakomitą dyspozycję już w eliminacjach  poprawiając rekord życiowy (51.78). W finale musiał kolejny raz stawić czoła swojemu koledze klubowemu Michałowi Chudemu, który zaatakował stawkę już od pierwszych metrów. Lepiej w obu częściach dystansu siły rozłożył Majchrzak i to on najszybciej dotknął ściany finiszowej, pokonując cztery długości basenu z trzecim najlepszym czasem w historii kraju 50.42! (Szybciej od niego pływali tylko Konrad Czerniak i Paweł Korzeniowski). Za nim do mety dotarł Chudy, a pierwszy medal seniorskiego czempionatu, koloru brązowego, udało się wywalczyć Jakubowi Majerskiemu. Pływak SMS Galicji Kraków dodatkowo wynikiem 51.13 ustanowił nowy rekord Polski juniorów 18-letnich, a także triumfował w kategorii wiekowej 17 i 18-latków. Dopiero na piątej lokacie uplasował się rekordzista kraju Czerniak.

Niezwykłą moc w rywalizacji drużynowej zaprezentowały na pływalni Aqua Lublin po raz kolejny reprezentantki Juvenii Wrocław. Podopieczne Grzegorza Widanki okazały się być absolutnie poza zasięgiem konkurencji, a szczególne wrażenie na kibicach zrobiły występy Sztandery i Fiedkiewicz. Pierwsza z nich już w pierwszej konkurencji dzisiejszego dnia pokazała, że przygotowała się do tych zawodów znakomicie pod względem szybkościowym i zarówno kraulem jak i stylem klasycznym  ekspresowo pokonywała odcinki 50 metrowe. Płynąc na drugiej zmianie w sztafecie 4x50m stylem zmiennym Sztandera przepłynęła dwie długości basenu żabką w fenomenalnym czasie 29.25! Błyszczała także na finiszu, kończąca występ sztafetowy stylem dowolnym Fiedkiewicz, która złamała ( ze startu lotnego) granicę dwudziestu czterech sekund – 23.99! Dzieła dopełniły dobre starty w stylu grzbietowym Alicji Tchórz i w stylu motylkowym Oliwii Gonty i zespół Juvenii Wrocław mógł znów świętować rekordowy występ, a najlepsze osiągnięcie w historii Polski w tej konkurencji wynosi od dziś 1:47.61.

Niesamowita dramaturgia miała miejsce w rywalizacji mężczyzn na dystansie 4x50m stylem zmiennym. Najszybciej osiem długości pływalni pokonali członkowie ekipy AZS AWF Katowice, ale po zakończeniu wyścigu okazało się, że sędziowie ogłosili aż trzy dyskwalifikacje i ostatecznie na pierwszej lokacie znaleźli się zawodnicy G-8 Bielany Warszawa w składzie Karol Zbutowicz, Jakub Sobiecki, Kacper Stokowski i Kacper Piotrowski, którzy osiągnęli czas 1:36.12. Za nimi w tabeli uplasował się zespół AZS AWF Warszawa, a trzecie miejsce wywalczyła druga ekipa G-8 Bielany Warszawa. Co więcej Jakub Mościcki, Filip Wardawa, Rafał Słowik i Jan Karolczak rezultatem 1:37.91 poprawili rekord Polski 18-latków w tej konkurencji.