Plebiscyt

Bohaterowie 2015 – Najlepszy Polak w NCAA

Szymon Gagatek 2016-01-20 23:59

Na naszym portalu regularnie możecie zapoznać się z relacjami z występów Polaków za oceanem, w lidze NCAA. Kilkadziesiąt osób z naszego kraju na co dzień łączy naukę na amerykańskich uniwersytetach z ciężkim pływackim treningiem i rywalizacją na najwyższym poziomie. Nie bez powodu macie zatem okazję wybrać w naszym plebiscycie tych, którzy w ubiegłym roku spisywali się w akademickich rozgrywkach najlepiej!

Głosowanie na „Najlepszego Polaka w NCAA” (ankieta na końcu tekstu) potrwa do 23 stycznia. Już chwilę po jego zakończeniu ogłosimy nominowanych w kolejnej kategorii. Przeniesiemy się na otwarty akwen, by wybrać „Najlepszego pływaka na wodach otwartych”!

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto nominowani do tytułu Bohatera 2015 roku w kategorii „Najlepszy Polak w NCAA”:

Michał Domagała (University of Southern California)

W lutym Domagała przyczynił się do wywalczenia przez Trojans sensacyjnego mistrzostwa Pacific-12, zajmując między innymi znakomite trzecie miejsce na 200 jardów stylem motylkowym i piąte na o połowę krótszym dystansie. Polak wygrał także wraz z kolegami rywalizację sztafet 4x200 jardów stylem dowolnym podczas czempionatu konferencji, a kilka tygodni później, już na mistrzostwach NCAA w Iowa City, zdołał powtórzyć ten sukces. Indywidualnie najlepiej poradził sobie z kolei na 200 jardów delfinem, kończąc zmagania na dwunastej pozycji.

Podopieczny Dave'a Salo w maju przyleciał do Polski, by po raz pierwszy w życiu wystartować w mistrzostwach kraju wśród seniorów. We Floating Arenie został srebrnym medalistą rywalizacji sztafetowej, ale przede wszystkim zajął piątą lokatę indywidualnie na 200 m stylem dowolnym, dzięki czemu wywalczył miesjce w sztafecie kadry narodowej na czempionacie globu Kazaniu. Start w Rosji zakończył się dla niego i jego kolegów ósmą pozycją na dystansie 4x200 m stylem dowolnym i zdobyciem kwalifikacji olimpijskiej w tej konkurencji dla naszego kraju.

Klaudia Naziębło (Virginia Tech)

Naziębło rozpoczęła rok od udanego występu na mistrzostwach Atlantic Coast Conference, gdzie była między innymi trzecia na 100 jardów stylem grzbietowym, 200 jardów stylem motylkowym i 4x100 jardów stylem zmiennym. Zakwalifikowała się na czempionat NCAA i w marcu - już w swoim debiucie na tak ważnej imprezie - została finalistką na 200 jardów delfinem, finiszując na czternastym miejscu (szóstym w finale B). Wszechstronna wrocławianka 2015 rok zakończyła jako posiadaczka trzech najlepszych rezultatów w historii polskiego pływania na jardowych basenach: na 100 jardów stylem grzbietowym, 200 jardów stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym.

Start na mistrzostwach Polski w Szczecinie zakończyła z aż sześcioma medalami: dwoma złotymi (200 m stylem motylkowym, 4x200 m stylem dowolnym), dwoma srebrnymi (4x100 m stylem dowolnym i 4x100 m stylem zmiennym) oraz dwoma brązowymi (50 i 100 m stylem grzbietowym).

Weronika Paluszek (Virginia Tech)

Na mistrzostwach Atlantic Coast Conference Paluszek plasowała się indywidualnie tuż za pierwszą trójką w obu żabkarskich konkurencjach: na 100 i 200 jardów. Była też trzecia w sztafecie 4x100 jardów stylem zmiennym. Już po raz kolejny miała okazję wystartować na ligowym czempionacie i podczas najważniejszej akademickiej imprezy sezonu w Stanach Zjednoczonych zaprezentowała się z doskonałej strony. Jako jedyna reprezentantka naszego kraju zakwalifikowała się w Greensboro do finału A (na 200 jardów stylem klasycznym), kończąc go na ósmej pozycji. 

Świetną dyspozycję na najdłuższym żabkarskim dystansie Paluszek prezentowała także na ojczystej ziemi. Podczas letnich oraz zimowych mistrzostw Polski była absolutnie bezkonkurencyjna w wyścigach finałowych w tej konkurencji. Co więcej, w Aqua Lublin popisała się rezultatem gorszym o zaledwie siedem setnych sekundy od rekordu Polski i wypełniła minimum na czempionat Starego Kontynentu w Londynie. Zarówno w Szczecinie, jak i w Lublinie, stawała również na drugim stopniu podium na 100 m stylem klasycznym.

Ludwika Szynal (Akron University)

Zawodniczka z Lublina ma za sobą bardzo udane starty w 2015 roku. W lutym została dwukrotną wicemistrzynią Mid-American Conference: na dystansach 100 i 200 jardów stylem grzbietowym, wywalczyła też tytuł mistrzowski wraz z koleżankami ze sztafety 4x100 jardów stylem zmiennym. Była bardzo blisko zdobycia kwalifikacji na mistrzostwa NCAA (zabrakło jej niespełna czterech dziesiątych sekundy), na których jednak w tym sezonie już nie powinno jej zabraknąć. W grudniu na 200 jardów stylem grzbietowym uzyskała bowiem znakomity czas 1:53.86 - najlepszy w historii polskiego pływania na jardach, który niemal gwarantuje jej marcowy występ w Atlancie.

Szynal dobrze spisywała się również na polskich pływalniach, stając na podium mistrzostw kraju zarówno w Szczecinie, jak i w Lublinie. Obie imprezy kończyła ze srebrnymi krążkami na 100 i 200 m stylem grzbietowym. Dodatkowo jej niesamowita grudniowa walka z Alicją Tchórz na najdłuższym dystansie wśród grzbiecistek zaowocowała uzyskaniem minimum na europejski czempionat w Londynie. 

Katarzyna Wilk (University of Southern California)

Wilk już w lutym pokazała się z niezłej strony podczas bardzo mocno obsadzonych mistrzostw konferencji Pacific 12. Na dystansie 100 jardów stylem dowolnym była piąta, a w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym finiszowała wraz z koleżankami na trzeciej lokacie. Uzyskała minimum na ligowy czempionat i w Greensboro mogła się pochwalić między innymi dziesiątą pozycją w rywalizacji kraulistek na 100 jardów. W finale B uzyskała czas 48.12 s - najlepszy w dziejach polskiego pływania za oceanem w tej konkurencji. 

Pod koniec maja Wilk została mistrzynią Polski na 100 m stylem dowolnym oraz wicemistrzynią na dwukrotnie dłuższym dystansie. Jej dobry występ w Szczecinie zaowocował powołaniem na mistrzostwa świata w Kazaniu. W Rosji zawodniczka AZS AWF Katowice pomogła naszej drużynie wywalczyć kwalifikację olimpijską w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, uzyskując na pierwszej zmianie wyścigu eliminacyjnego czas 54.86 s i poprawiając rekord kraju. 

----------------------------------------------------------------------

(Jeżeli ankieta się nie wczytuje, należy odświeżyć stronę)

Początek głosowania: 21 stycznia, 00:01; Zakończenie głosowania: 23 stycznia, 23:59