MSM KAZAŃ: JEDEN REKORD POLSKI I SIEDEM REKORDÓW ŚWIATA

Joanna Kwatera 2015-08-13 21:56

Krążyli dziś polscy pływacy wokół podium Mistrzostw Świata Masters w Kazaniu, a do medalu zabrakło bardzo niewiele. Padł za to jeden nowy rekord Polski. Czwarte i piąte miejsca biało-czerwonych na czempionacie globu to również bardzo dobre osiągnięcia. Mastersi z całego świata także i dziś nie odpuszczali pływackiej rywalizacji, ustanawiając siedem nowych rekordów świata.

Najwyższe miejsce w naszej ekipie, która rywalizowała czwartego dnia mistrzostw świata w Aquatics Palace wywalczył, dotychczas jedyny nasz medalista tej imprezy, Andrzej Skwarło. Pływak z Gdyni wystartował dziś w konkurencji 50m stylem klasycznym, gdzie osiągnął rezultat 46.61. Czas ten dał ostatecznie Andrzejowi Skwarło miejsce tuż za podium w kategorii wiekowej 75-79lat. Ciekawa sytuacja miała miejsce w walce o medale w tej kategorii wiekowej, gdyż pierwsze miejsce zajęli ex aequo zwycięzca na dwukrotnie dłuższym dystansie tym stylem  – Australijczyk Tony Goodwin i Mikhail Farfanov z Rosji, notując identyczny wynik  40.78. Oczko niżej - na pozycji piątej - uplasował się nasz delfinista Miłosz Kaczanowski. Reprezentant klubu Mswim 100m stylem motylkowym pokonał w czasie 1:03.26, a jego wynik to nowy rekord Polski na tym dystansie w kategorii wiekowej 45-49lat. Kaczanowski poprawił własny rekord kraju o 0,3s, natomiast do medalu w Kazaniu zabrakło mu 1,56s. W tej samej konkurencji wystartował jeszcze Paweł Rogosz, a wynik jaki osiągnął 1:11.66 dał mu dwunastą lokatę w kategorii wiekowej 35-39lat. Pierwsze miejsce w tej grupie wiekowej zajął reprezentant Rumunii, uczestnik trzech kolejnych igrzysk olimpijskich w Sydney 2000, Atenach 2004 i Pekinie 2008, medalista mistrzostw świata i Europy seniorów na dystansie 100 i 200m stylem motylkowym – Ioan Gherghel, osiągając wynik 55,35s, a przy tym bijąc o 0,45 sekundy rekord globu Masters. O miejsce wyżej Rogosz uplasował się w konkurencji 200m stylem zmiennym, uzyskując rezultat 2:33,72. Bardzo dobrą – szóstą lokatę zajął w tej samej konkurencji Rafał Skośkiewicz. Zawodnik Warsaw Masters Team osiągnął czas 2:31.08 (kat. 45-49lat). Wśród kobiet na dystansie 200m stylem zmiennym obserwowaliśmy start Ewy Szały, która z czasem 3:08.77 finiszowała na ósmym miejscu w kategorii wiekowej 55-59lat.

Już w pierwszej konkurencji dzisiejszego dnia zawodów, mogliśmy obserwować jak zawodniczka RPA - Sanderina Kruger bije trzeci już na tych mistrzostwach świata rekord globu. Tym razem ustanowiła go na dystansie sprinterskim w stylu dowolnym, poprawiając własne osiągnięcie z marca tego roku o 7 setnych sekundy. I tak jak przy poprzednich konkurencjach Kruger powtórzyła osiągnięcie z sprzed roku z Montrealu – zdobywając złoto i ustanawiając rekord globu w kategorii 65-69lat, a od dziś wynosi on 31.28. W tej samej konkurencji, ale w kategorii wiekowej 50-54 lata, doskonały rezultat, a zarazem nowy rekord globu ustanowiła Philipsson Anette. Szwedka jedną długość basenu stylem dowolnym pokonała w czasie 27.79 i jako pierwsza Masterka w tej kategorii wiekowej złamała i to wyraźnie granice 28 sekund. Kolejnym autorem nowego rekordu świata został Jan Ziegler. 90-letni Czech o ponad dwanaście i pół sekundy poprawił dotychczas najlepsze osiągnięcie w historii w konkurencji 200m stylem zmiennym w kategorii 90-94lata, należące od 2004 roku do Japończyka Tokushi Komeda. Jego czas to 4:51.03. Aż trzy rekordy globu padły w wyścigach na dystansie 50m stylem klasycznym mężczyzn. Najpierw doskonałym wynikiem popisał się 70-letni Niemiec Dieter Hoefel, który pokonał jedną długość basenu „żabką” w czasie 36.86. Później w kategorii 30-34 lata reprezentant gospodarzy Sergei Geybel – złoty medalista mistrzostw świata i rekordzista świata w sztafecie 4x100m stylem zmiennym na krótkim basenie, zwyciężył poprawiając własny rekord z kwietnia tego roku i „śrubując” go do wyniku 28.24. Na koniec kolejny reprezentant Sbornej – Igor Golovin, o dwanaście setnych sekundy poprawił najlepsze osiągnięcie w historii w kategorii 25-29 lat, należące od 2011 roku do Amerykańskiego  dwukrotnego mistrza olimpijskiego i siedmiokrotnego medalisty mistrzostw świata Marka Gangloff’a. Od dziś rekord ten wynosi 27.84.

Nie doczekaliśmy się niestety kolejnego występu Aleksandra Popova – tym razem na dystansie 50m stylem dowolnym. Wielka szkoda, że nazwisko tego wspaniałego pływaka miało być chyba tylko dobrą reklamą dla rosyjskich mistrzostw świata Masters.