MSM KAZAŃ: DWA REKORDY ŚWIATA MASTERS PIERWSZEGO DNIA ZMAGAŃ!

Joanna Kwatera 2015-08-11 00:45

Dwa rekordy świata i cztery rekordy mistrzostw świata Masters ustanowili pływacy rywalizujący w pierwszym dniu Mistrzostw Świata w pływaniu w kategorii Masters w Kazaniu.  Całkiem nieźle wypadli dziś też Polacy.

Pierwszego dnia zawodów rozstały rozegrane wyścigi na dystansie 800m stylem dowolnym. Najpierw swoją rywalizację rozpoczęli Panowie, a wśród nich wystartowało dwóch Polaków: Paweł Rogosz i Paweł Radziński. Obaj pływacy zajęli miejsca w drugiej dziesiątce w swoich kategoriach wiekowych. Rogosz uzyskał czas 10:25.12 i w kat. 35-39 lat zajął 14 lokatę. Kategorię tę wygrał Szwajcar Julien Baillod (8:43.21), który w zeszłym roku na mistrzostwach świata w Montrealu w kat 30-34 lata na tym dystansie zajął drugie miejsce . Radziński natomiast przepłynął dystans w czasie 9:40.76 i uplasował się oczko wyżej od Rogosza zajmując miejsce 13, ale w kategorii 25-29 lat. Tutaj zwycięzcą okazał się triumfator wyścigu na wodach otwartych – Rosjanin Alexander Shimin. Jego czas to 8:36.83.

Kibice zgromadzeni na trybunach Aquatics Palace byli też świadkami nowego rekordu świata Masters ustanowionego przez Włocha Fabio Calmasiniego. 47-letni reprezentant klubu Team Sport Isola powtórzył sukces z zeszłego roku z Montrealu wygrywając dystans 800m stylem dowolnym, ale tym razem zwycięstwo okrasił rekordem świata oraz rekordem mistrzostw świata Masters w kategorii 45-49lat. Od dziś wynosi on 8:40.79 i jest o ponad 2 sekundy lepszy niż poprzedni 9-letni już rekord Brazylijczyka Marcusa Mattioli.

Wynik lepszy od rekordu mistrzostw świata Masters uzyskał również reprezentant gospodarzy Anry Vereshagine. Rosjanin zatrzymał urządzenia pomiaru czasu na wyniku 13:15.13 i wygrał wyścig w kategorii 80-84lata.

W rywalizacji kobiet oglądaliśmy jedną naszą zawodniczkę – Małgorzatę Serbin. Mimo, że Szczecinianka przepłynęła dystans o 0,7 sekundy szybciej niż podczas czerwcowych letnich mistrzostw Polski Masters w Szczecinie, czas ten pozwolił jej zająć dziewiątą pozycję w kategorii wiekowej 45-49lat. Serbin uzyskała na mecie czas 10:58.51 i odnotowała tak jak w wyścigu open water dziewiątą lokatę.

Wśród kobiet również doczekaliśmy się nowego rekordu świata Masters, a jego autorką była Dorothy Dickey z Australii. Ubiegłoroczna złota medalistka na dystansie 800m stylem dowolnym w kategorii wiekowej 80-84lata z Montrealu, w tym roku powtórzyła swój sukces, ale w kategorii 85-59 lat, bijąc o prawie 24 sekundy poprzedni rekord należący do Margery Meyer z USA, a co za tym idzie ustanawiając również nowy rekord mistrzostw świata Masters w swojej kategorii wiekowej, który od dziś wynosi 16:45.59. Co ciekawe jeszcze jeden nowy rekord Mistrzostw Świata Masters ustanowiła dziś inna Australijka – Denise Robertson, która w kategorii wiekowej 80-84 lata pokonała osiągnięcie dotychczas należące właśnie do Dickey. Jej nowy rekord mistrzostw świata Masters to 15:10.28.