Liga SMS: Oświęcim z pucharem!

Joanna Kwatera 2018-06-02 20:29

Mimo, iż SMS Oświęcim przed startem ostatniego bloku II rundy Ligi SMS prowadził w rankingu z przewagą ponad stu punktów nad wychowankami z Lublina to już pierwsza konkurencja pokazała, że ani na chwilę nie można stracić czujności, gdy się walczy o końcowy triumf. Ostatecznie jednak SMS z Oświęcimia okazał się najlepszą szkołą skupiającą w swoich szeregach pływaków, zwyciężając cały sezon Ligi SMS z sumą 4268 pkt i po czterech latach przerwy wrócił na tron, przed zawodnikami z Lublina i Szczecina.

Sportowcy z Oświęcimia niefortunnie rozpoczęli zmagania w popołudniowym bloku zawodów w Aqua Lublin, zaliczając dyskwalifikację w tradycyjnej dla Ligi SMS sztafecie 8x50 stylem dowolnym, mimo iż na mecie zameldowali się z czwartym czasem. Rywalizację tę zwyciężyli uczniowie szkoły ze Szczecina, zdobywając okolicznościowy tort, który wręczył im Konrad Czerniak. Na miejscu drugim w tabeli uplasowali się zawodnicy z Bielan, a trzecią pozycję wywalczyli pływacy z Wrocławia.

Już w kolejnych konkurencjach zawodnicy z Oświęcimia zabrali się jednak mocno za odrabianie straconych punktów, by utrzymać swoją przewagę nad rywalami do końca tych zmagań. Dublet na dystansie 100m stylem dowolnym zaliczyły Dominika Kossakowska i Marta Klimek, a jedyną której udało się popłynąć w tym wyścigu poniżej pięćdziesięciu ośmiu sekund była Kossakowska(57.99). Druga na 200m stylem motylkowym była Katarzyna Kołodziej, a rywalizację wśród chłopców w tej konkurencji na trzeciej lokacie ukończył Oskar Cieśla.

Jak zawsze niezwykle ciekawe pojedynki toczył z rywalami w Aqua Lublin Kacper Stokowski, który w dwóch konkurencjach, w których startował popołudniu, musiał uznać wyższość swoich kolegów. Na dystansie 100m stylem dowolnym siedem setnych sekundy lepszy czas od niego uzyskał startujący w najszybszej serii Bartosz Piszczorowicz (50.49 – 50.56), a jego rezultat to także jedyny w tych zawodach wynik ponad ośmiuset punktowy. Do sporej niespodzianki doszło natomiast w konkurencji 100m stylem grzbietowym, w której tydzień temu podczas mistrzostw Polski w Łodzi Stokowski wyrównał rekord Polski seniorów. Reprezentant SMS Bielany Warszawa rozpoczął wyścig bardzo spokojnie, wręcz za spokojnie i nie był już  w stanie na finiszu dogonić płynącego ze sporą przewagą Kamila Kaźmierczaka, choć ostatnie metry pokonywał naprawdę szybko. Mało brakowało a przed niego wcisnął by się jeszcze Karol Młynarczyk, który ukończył wyścig na trzecim miejscu. Czas zwycięzcy to 56.77.

Styl grzbietowy kobiet w Lubinie należał do Julii Koluch (SMS Zielona Góra), która zwyciężyła wszystkie trzy dystanse, a dziś dołożyła jeszcze triumf na 100m z jak się zdawało z początku najbardziej wartościowym rezultatem zawodów wśród kobiet 1:03.06. Jakie emocje wyzwala rywalizacja sztafetowa mogła się przekonać jeszcze raz podopieczna Jacka Miciula w ostatniej konkurencji kobiecej dzisiejszego dnia 4x100m stylem zmiennym, gdzie Koluch popłynęła jeszcze szybciej, ustanawiając swój rekord życiowy na pierwszym jej odcinku stylem grzbietowym – 1:02.40 (807pkt). Dzięki swojej znakomitej postawie wraz z Aleksandrą Kramer, Martyną Frąckiewicz i Dominiką Łuczak wywalczyły ostatecznie drugą lokatę w tych zmaganiach.

Trzy wygrane w stylu klasycznym kobiet zgarnęły zawodniczki SMSu Lublin, a na 100m zwyciężyła Wiktoria Samuła (1:12.24). Trzeci złoty krążek indywidualnie dorzuciła też do swojej kolekcji Julia Adamczyk, która na koniec zmagań zwyciężyła na dystansie 800m stylem dowolnym (9:03.77), a chwilę później z koleżankami z ekipy Karoliną Smyłek, Weroniką Żmudą i Wiktorią Czarnecką okazała się najlepsza w rywalizacji sztafetowej 4x100m stylem zmiennym. Zawodnicy SMSu z Lublina zwyciężyli też w rankingu medalowym II rundy Ligi SMS, zdobywając aż 19 krążków, w tym osiem z najcenniejszego kruszcu.

Drugi triumf w Lublinie zaliczył też dzisiaj Dorian Bachlaj, a zawodnicy SMSu Racibórz stanęli na dwóch najwyższych stopniach podium w konkurencji 100m stylem klasycznym (drugi był Krzysztof Jung). Królem długim dystansów II rundy Ligi SMS został Bartłomiej Koziejko, który popołudniu zwyciężył jeszcze na 1500m stylem dowolnym, jako jedyny przepływając dystans poniżej szesnastu minut (15:46.05).

Mimo wyczerpującego pościgu SMSu Lublin za zawodnikami z Oświęcimia, to właśnie uczniowie szkoły z województwa małopolskiego zgromadzili na swoim koncie najwięcej punktów w drugiej rundzie Ligi SMS na długiej pływalni w Lublinie – 2021. Wychowankowie z Lublina stracili do zwycięzców 65 „oczek”, a na trzeciej lokacie uplasowali się Szczecinianie z sumą 1828 pkt.