Plebiscyt

Bohaterowie 2017 - Najlepszy zawodnik na wodach otwartych

Szymon Gagatek 2018-01-31 20:00

Bardzo dobre wyniki na mistrzostwach świata, medal Uniwersjady, historyczny wyczyn na wodach Bałtyku, pokonanie cieśniny Gibraltarskiej - polscy pływacy długodystansowi nie zwalniają tempa! Wręcz przeciwnie, z każdym rokiem notują kolejne sukcesy. Czas więc na ogłoszenie zwycięzcy w głosowaniu naszej kapituły w kategorii "Najlepszy zawodnik na wodach otwartych"!

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2017 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Najlepszy zawodnik na wodach otwartych: Krzysztof Pielowski  - 64 pkt

Zwycięzca naszego głosowania ma za sobą przełomowy rok. Pielowski w świetnym stylu dołączył do światowej czołówki pływaków długodystansowych, odnosząc kilka znaczących sukcesów. Jako jedyny mężczyzna z naszego kraju wywalczył kwalifikację na czempionat globu i Uniwersjadę, a następnie na obu tych imprezach dał pokaz swoich umiejętności. W Budapeszcie notował najlepsze miejsca w historii polskich startów na mistrzostwach świata (12. miejsce na 5 km i 11. na 10 km), a z Tajpej wrócił z brązowym medalem na olimpijskim dystansie 10 km. Pod koniec roku zdobył też bardzo cenne doświadczenia na zawodach Pucharu Świata, które powinny zaowocować już w 2018 roku.

2. miejsce: Sebastian Karaś - 54 pkt

Dla Sebastiana Karasia ostatnie miesiące były czasem kolejnych wielkich wyzwań na długich dystansach. Po raz pierwszy głośno zrobiło się o nim w lutym, gdy podjął próbę zaatakowania rekordu Guinessa w pływaniu 24-godzinnym. Do wyczynu Szweda Andreasa Forvassa zabrakło niewiele, natomiast wynikiem 96 km i 850 m udało się ustanowić nowy rekord Polski. Najważniejszym startem dla naszego reprezentanta była jednak sierpniowa wyprawa z Kołobrzegu na Bornholm. W czasie 28h i 30 minut Karaś pokonał trasę liczącą 100 kilometrów, dokonując tego jako pierwszy człowiek w historii.

3. miejsce: Justyna Burska - 22 pkt

To własnie dla niej rok 2017 był najbardziej udanym w pływaniu na wodach otwartych wśród Polek. Po zajęciu 14. miejsca na zawodach Pucharu Świata w Setubal Burska zdobyła przepustkę na mistrzostwa świata i Uniwersjadę. W Budapeszcie zaprezentowała się na dystansach 5 i 10 km, plasując się na miejscach na początku czwartej dziesiątki (32. na 5 km i 31. na 10 km).

Głosy otrzymali także:
4. Joanna Zachoszcz - 19 pkt
5. Grzegorz Radomski - 8 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w walce o tytuł Bohatera pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

Zawodnik Roku: Wojciech Wojdak
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Michał Chudy
Junior Roku: Kacper Stokowski
Juniorka Roku: Weronika Hallmann
Trener Roku: Marcin Kacer
Najlepszy Polak w NCAA: Jan Świtkowski
Najlepszy Polak na wodach otwartych: Krzysztof Pielowski
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (1 lutego)
Trener Roku zawodników niepełnosprawnych: (2 lutego)