Plebiscyt

Bohaterowie 2017 - Najlepszy zawodnik niepełnosprawny

Szymon Gagatek 2018-02-01 20:00

Dla niepełnosprawnych zawodników 2017 rok był bardzo intensywny, ale i udany. Zarówno z mistrzostw świata w Meksyku, jak i z Igrzysk Osób Niesłyszących w Samsunie wracaliśmy ze sporym dorobkiem medalowym. Czas więc na ogłoszenie przedostatniego zwycięzcy głosowania kapituły Megatiming.pl. Poznajcie wyniki w kategorii "Najlepszy Pływak Niepełnosprawny"!

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2017 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop. 

Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: Wojciech Makowski  - 63 pkt

Drugi raz z rzędu zwycięzcą tej kategorii okazał się kielczanin trenujący na co dzień w Warszawie. Podopieczny Waldemara Madeja rok po bardzo udanych dla siebie Igrzyskach Paraolimpijskich dał prawdziwy popis umiejętności na mistrzostwach świata w Meksyku. Nie było to wcale łatwe zadanie, biorąc pod uwagę zmianę terminu rozgrywania zawodów tuż przed ich pierwotnym rozpoczęciem. Forma Makowskiego pozwoliła mu jednak wrócić do kraju z aż trzema krążkami zdobytymi wśród zawodników niewidzących: złotym na 100 m stylem grzbietowym, srebrnym na 100 m stylem dowolnym i brązowym na 50 m stylem dowolnym.

2. miejsce: Oliwia Jabłońska - 47 pkt

Tak jak przed rokiem, na drugim miejscu znalazła się Oliwia Jabłońska. Podopieczna Sławomira Kuczki i Beaty Pożarowszczyk zaledwie kilka miesięcy temu po raz pierwszy w życiu zdobyła tytuł mistrzyni świata w grupie S10. Dokonała tego w bardzo przekonującym stylu na 400 m stylem dowolnym. Na dłuższych kraulowych dystansach przez cały rok radziła sobie zresztą znakomicie. Na początku lipca na Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w Berlinie wystartowała na 800 m stylem dowolnym (a więc w konkurencji, której nie ma w programie najważniejszych imprez wśród niepełnosprawnych) i poprawiła rekord globu rezultatem 9:18.36!

3. miejsce: Paulina Woźniak - 26 pkt

Za zawodniczką trenującą na co dzień pod okiem Grzegorza Musztafagi bardzo udany rok. Woźniak to kolejna osoba, która wróciła z mistrzostw świata osób niepełnosprawnych w Meksyku ze złotym medalem. Tytuł najlepszej pływaczki globu zapewniła sobie w swojej koronnej konkurencji, a więc na dystansie 100 m stylem klasycznym (w grupie SB8). Nie był to jednak koniec jej popisów za oceanem. Do swojej kolekcji dołożyła również drugi krążek, tym razem brązowy, za trzecie miejsce na 200 m stylem zmiennym (SM9).

Głosy otrzymali także:
4. Konrad Powroźnik - 18 pkt
5. Artur Pióro - 8 pkt
5. Kamil Rzetelski - 8 pkt
7. Joanna Mendak - 4 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w walce o tytuł Bohatera pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

=============================================

Zawodnik Roku: Wojciech Wojdak
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Michał Chudy
Junior Roku: Kacper Stokowski
Juniorka Roku: Weronika Hallmann
Trener Roku: Marcin Kacer
Najlepszy Polak w NCAA: Jan Świtkowski
Najlepszy Polak na wodach otwartych: Krzysztof Pielowski
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: Wojciech Makowski
Trener Roku zawodników niepełnosprawnych: (2 lutego)
Bohater Internautów: (10 lutego)