Polska

Juniorzy podbili Lublin. Sprawdzian formy kadrowiczów.

Joanna Kwatera 2019-03-03 00:12

W Lublinie odbyły się w sobotę ogólnopolskie zawody pływackie w ramach Memoriału Henryka Kosakowskiego. Przy okazji znakomitej rywalizacji w kategoriach juniorskich na pływalni Aqua Lublin pojawili się kadrowicze, którzy od niemal tygodnia trenują tu na zgrupowaniu kadry narodowej seniorów w ramach przygotowań do mistrzostw świata w Gwangju.

W dwóch blokach pływackich zmagań najwyżej punktowane wyniki osiągał Konrad Czerniak, który został też najlepszym pływakiem tej imprezy wg punktów w skali Rudolpha. Reprezentant miejscowego AZS UMCS wyraźnie zwyciężał w konkurencjach 50 i 100m stylem motylkowym, notując najlepszy rezultat zawodów w drugiej z nich 53.94. Ponadto wygrał też rywalizację na 100m stylem dowolnym , pokonując na mecie kolegę klubowego Jana Hołuba wynikiem 50.88.

Ciekawe pojedynki o wygraną toczył również w swoich koronnych konkurencjach Wojciech Wojdak. Najbardziej zacięta walka rozegrała się na dystansie 200m stylem dowolnym właśnie z Hołubem, który prowadził przez sto pięćdziesiąt metrów tego wyścigu, ale to pływak AZS AWF Warszawa wykazał się szybszym finiszem, a na mecie obu dzieliła zaledwie jedna setna sekundy (1:54.16 – 1:54.17). Do walki próbował włączyć się jeszcze Kacper Klich, ale ostatecznie stracił do swoich rywali nieco ponad sekundę. Nie udało mu się pokonać Wojdaka również ani na 400m tym stylem, gdzie stracił do niego ponad dwie sekundy ( 4:00.17 – 4:02.49), ani na 800m, gdzie zawodnik z Brzeska zostawił konkurencję daleko w tyle (8.13.94). To właśnie Wojdak podzielił drugie miejsce w tabeli najlepszych zawodników ex aequo z radzącym sobie świetnie w stylu klasycznym 17-letnim Dawidem Książnickim.

Wśród żabkarzy na 50 i 100m najszybszy okazał się Jan Kałusowski, który dość znacznie pokonał w obu startach Bartłomieja Roguskiego, notując odpowiednio 29.07 i 1:03.08. Pływak MKS Trójki Łódź nie zdecydował się jednak wystartować na najdłuższym dystansie tym stylem. Tam już zdecydowanie najlepszy rezultat uzyskał Roguski, a zwycięstwo dał mu czas 2:19.01.

Bardzo dobrze z dystansem 200m stylem motylkowym poradziła sobie Daria Zielińska. Mistrzyni Polski w tej konkurencji zaledwie 16-letnia pływaczka UKP Polonii Warszawa była dziś klasą dla siebie, pokonując cztery długości lubelskiej pływalni z trzecim najszybszym wynikiem w karierze 2:15.03 i wyprzedzając drugą w tabeli Weronikę Żmudę o ponad osiem sekund.

Zaledwie osiemdziesiąt cztery setne sekundy wolniej od bardzo starego już rekordu kraju juniorek 14-letnich Iwony Lefanowicz z 2006 roku przemierzyła 200m stylem grzbietowym Laura Bernat. Reprezentująca miejscowy klub KS Olimpia Lublin młoda pływaczka zaimponowała formą, uzyskując 2:17.67, prezentując zarówno mocny start jak i jeszcze lepszy finisz. Ponad trzy sekundy straciła do niej mistrzyni Polski Weronika Górecka, trenująca obecnie właśnie na grupowaniu w Lublinie.

Najlepszymi pływaczkami tej imprezy wg skali Rudolpha okazały się natomiast utalentowane 12-latki. Na szczycie tabeli znalazła się Amelia Wysocka z Fali Kraśnik, która zaprezentowała się szczególnie dobrze na 50, 100 i 200m stylem dowolnym oraz 50m stylem motylkowym. Za nią w rankingu uplasowała się Flawia Kamzol z Fali Niepołomice. Niezwykle wszechstronnej zawodniczce zabrakło jedynie sześciu setnych sekundy, aby złamać granicę trzydziestu sekund na 50m stylem motylkowym (30.05), znakomicie startowała również na 50m i 100m stylem grzbietowym oraz 50m stylem dowolnym.