Mistrzostwa Polski - Pierwsze medale rozdane

Marcin Ryszka 2015-05-28 23:04

Za nami pierwszy dzień finałów Mistrzostw Polski, który przyniósł wiele bardzo wartościowych rezultatów. Zapraszamy do przeczytania pisemnej relacji z tego, co wydarzyło się dziś w godzinach popołudniowych w Szczecinie.

Finały rozpoczęły się od wyścigów na 200m stylem motylkowym kobiet i mężczyzn. Wśród Pań zgodnie z przewidywaniami walka o medale toczyła się między Sikorą, Szczepanik i Naziębło. Najlepsza okazała się reprezentantka Juveni Wrocław. Naziębło nie pozostawiła rywalkom żadnych szans, wygrywając z czasem 2:14.57. Jako druga dopłynęła Paulina Sikora (2:14.77), a trzecie miejsce zajęła Joanna Szczepanik (2:15.35).

Ta sama konkurencja wśród mężczyzn stała na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy zamartwiali się tym, że gwiazda polskiego pływania, Paweł Korzeniowski, nie będzie już startował na dystansie, na którym odnosił największe sukcesy. Śmiało można powiedzieć, że jest zawodnik, który może zastąpić polskiego mistrza świata. Jan Świtkowski ze Skarpy Lublin zdobył złoty medal z czasem (1:55.23), co daje mu czwarte miejsce na liście najlepszych światowych wyników w tym roku. Oczywiście wynik ten jest również lepszy od minimum na mistrzostwa świata w Kazaniu. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Cieślak (1:58.61), a na najniższym stopniu podium stanął Michał Poprawa (1:58.88).

Wszyscy, którzy czekali na pojedynek Anny Dowgiert z Aleksandrą Urbańczyk, na pewno nie mogą być rozczarowani poziomem tego wyścigu. Reprezentantka Śląska Wrocław zdobyła złoty medal z czasem 25.19 i wyprzedziła Urbańczyk zaledwie o 8 setnych.  Brązowy medal zdobyła Nikola Petryka z czasem 25.98. Rezultat uzyskany przez Dowgiert dał jej przepustkę na wyjazd do Kazania.

Wśród mężczyzn pewny wyjazdu na MŚ był Konrad Czerniak, który minimum wypełnił już wcześniej. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego nie pozostawił jednak przeciwnikom żadnych szans, wygrywając z czasem 22.17. Bardzo zaciętą walkę o srebrny medal stoczyli ze sobą Korzeniowski i Wypych. Lepszy okazał się ten drugi z czasem 22.51, wyprzedzając Korzeniowskiego zaledwie o 3 setne sekundy.

Na dystansie 200m stylem grzbietowym po raz kolejny w swojej karierze złoty medal wywalczyła Alicja Tchórz, uzyskując znakomity wynik 2:10.55. Srebrny medal zdobyła Ludwika Szynal 2:14.24, a  na trzecim miejscu uplasowała się Katarzyna Baranowska z czasem 2:16.02. W tej konkurencji Alicja Tchórz uzyskała wynik lepszy od minimum na MŚ i będzie reprezentować Polaków w Rosji.

Z bardzo dobrej strony w tej konkurencji wśród mężczyzn zaprezentował się Radosław Kawęcki, który zwyciężył pewnie z czasem 1:56.38. Srebrny medal zdobył reprezentant AZS AGH Kraków, Mateusz Wysoczyński, który znacznie poprawił swój rekord życiowy 1:59.12. Trzeci zawodnik Krzysztof Morawski również złamał barierę dwóch minut 1:59.31. Cieszy fakt, że dwóch zawodników dołączyło do Radosława Kawęckiego i teraz mamy już trzech reprezentantów, którzy są w stanie pływać poniżej dwóch minut. Kawęcki i Wysoczyński wypełnili również minimum na MŚ w Kazaniu.

Po wielkich emocjach dostarczonych przez grzbiecistów, przyszedł czas na długodystansowców. Wśród kobiet na dystansie 800m stylem dowolnym złoty medal zdobyła Justyna Burska z czasem 8:40.73. Wyprzedziła ona Manuelę Wikieł (8:45.49). Brązowy medal wywalczyła Milena Karpisz (8:45.57).

Ze świetnej strony zaprezentował się na 1500 m stylem dowolnym tegoroczny maturzysta, Wojciech Wojdak, zdobywając złoty medal z czasem 15:05.34. Srebro zapewnił sobie Mateusz Sawrymowicz, któremu do minimum na mistrzostwa świata zabrakło jedynie ośmiu setnych sekundy (15:14.06), a trzeci był Pielowski Krzysztof (15:31.42).

Na zakończenie pierwszego dnia odbyły się wyścigi sztafetowe na dystansie 4 x 200m stylem dowolnym. Wśród mężczyzn tytuł sprzed roku obronili zawodnicy Śląska Wrocław w składzie Karol Zaczyński, Jan Hołub, Michał Szuba i Kacper Klich. Wyprzedzili oni gospodarzy  z klubu MKP Szczecin: Dawida Zielińskiego, Michała Domagałę, Marcina Kaczmarskiego i Filipa Zaborowskiego, natomiast na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci  AZS AWF Warszawa: Kacper Ćwiek, Mikołaj Ptaszyński, Patryk Gąsior i Adam Dubiel. Wśród pań najlepsze okazały się reprezentantki Juvenii Wrocław (Klaudia Naziębło, Paula Żukowska, Weronika Górecka i Alicja Tchórz), którym złoto zapewnił wspaniały finisz tej ostatniej. Na drugim stopniu podium znalazły się ostatecznie reprezentantki AZS AGH Kraków, a na trzeciej lokacie uplasowały się pływaczki Unii Oświęcim.