Świat

Gwangju 2019: Finał nie dla Tchórz

Szymon Gagatek 2019-07-24 14:54

Alicja Tchórz nie zdołała awansować do najlepszej ósemki mistrzostw świata w Gwangju na dystansie 50 m stylem grzbietowym. W półfinałach nasza zawodniczka została sklasyfikowana na 15. pozycji, płynąc nieznacznie wolniej niż w eliminacjach. Z najlepszym rezultatem dzisiejszą rywalizację zakończyła dość niespodziewanie Kathleen Baker z USA, dopiero wracająca do zdrowia po kontuzji.

Tchórz weszła do półfinałów z 10. wynikiem i wydawało się, że powalczy o miejsce w gronie najlepszych ośmiu zawodniczek globu. Tym bardziej, że ze świetnej strony pokazała się również w porannym wyścigu sztafet mieszanych, pokonując 100 m stylem grzbietowym w tempie swojego rekordu Polski. Niestety - w popołudniowym wyścigu sprinterek dość szybko utrudniła sobie zadanie, płynąc tuż obok liny. To nie pomogło jej w uzyskaniu dobrego rezultatu. Ostatecznie na jednej długości basenu zanotowała czas 28.18 - o cztery setne sekundy wolniejszy niż w eliminacjach. Dało jej to 15. miejsce, tylko przed 19-letnią Dunką Julie Kepp Jensen. 

Najszybsza okazała się Kathleen Baker. To dość duże zaskoczenie, biorąc pod uwagę fakt, że dla Amerykanki mistrzostwa świata są pierwszymi zawodami, w których bierze udział, po czterech miesiącach przerwy. W kwietniu rekordzistka świata na 100 m stylem grzbietowym rozchorowała się i mocny kaszel spowodował złamanie żebra. Baker wypadła z treningów i nie wchodziła do wody, czekając aż kontuzja zostanie w pełni wyleczona. Nie było wiadomo, w jakiej formie przyleci do Korei Południowej, ale wygląda na to, że jest już w pełni sprawna. Wczoraj była 6. w swojej koronnej konkurencji, a dziś w półfinałach sprintu uzyskała czas 27.62, wyprzedzając o pięć setnych sekundy broniącą tytułu Etiene Medeiros. Trzecia była Georgia Davies z Wielkiej Brytanii (27.72).

Walka o finał była niezwykle wyrównana. Ósmą w klasyfikacji końcowej Darię Waskinę z Rosji dzieliło od Baker tylko siedemnaście setnych sekundy! W tak dużym tłoku nie poradziła sobie mistrzyni świata z 2015 roku i wicemistrzyni sprzed dwóch lat, Chinka Fu Yuanhui, która była dziewiąta.

Skład finału:
Kathleen Baker (USA), Etiene Medeiros (Brazylia), Georgia Davies (Wielka Brytania), Kaylee McKeown (Australia), Olivia Smoliga (USA), Caroline Pilhatsch (Austria), Kira Toussaint (Holandia), Daria Waskina (Rosja)