Polska

Olsztyn 2019: Rekordowa końcówka

Joanna Kwatera 2019-05-20 00:50

Rekord Polski seniorów w sztafecie 4x100m stylem zmiennym był ozdobą ostatniego dnia mistrzostw kraju, które zakończyły się dziś w Olsztynie. Jego autorkami okazały się, nie kto inny jak pływaczki Juvenii Wrocław. Nikomu więcej indywidualnie nie udało się już zdobyć przepustki na mistrzostwa świata do Gwangju, choć w kilku przypadkach zabrakło naprawdę niewiele.

Najbliższa tej sztuki był już w pierwszej konkurencji popołudniowych finałów Dominika Sztandera. Podopieczna Grzegorza Widanki rozkręcała się z wyścigu na wyścig, już w eliminacjach pokazując, że nie będzie jej tym razem łatwo wyrwać zwycięstwa na dystansie sprinterskim w stylu klasycznym. Rekordzistka kraju rano zanotowała wynik 31.60, a wyścigu medalowym urwała z niego jeszcze trzydzieści pięć setnych sekundy. Czas 31.25 okazał się jedynie trzy setne słabszy od minimum kwalifikacyjnego, ale odzyskanie prymatu w tej konkurencji Sztandera potraktowała prestiżowo. Jej pogromczyni z zeszłego roku Weronika Hallmann tym razem nie nawiązała z nią wyrównanej walki, osiągając rezultat 31.84.

Już podczas rywalizacji w Akademickich Mistrzostwach Polski w Lublinie Maciej Hołub pokazał, że ciężko będzie go strącić z piedestału w jego koronnej konkurencji 50m stylem klasycznym. Okazało się jednak, że na najgroźniejszego rywala w niedzielę wyrósł mu Michał Szer, który już w eliminacjach zdominował zmagania żabkarzy, osiągając znakomity wynik 27.78 – dokładnie taki, jaki w starciu finałowym pozwolił Hołubowi stanąć na najwyższym stopniu podium. Zawodnik MKS Piaseczno natomiast popołudniu po raz kolejny łamał granicę dwudziestu ośmiu sekund, ale jedną długość basenu pokonał dziewiętnaście setnych sekundy wolniej od zwycięzcy wyścigu. Trzecią lokatę wywalczył Jan Kałusowski.

Nie było niespodzianek w wyścigach na 100m stylem grzbietowym, gdzie triumfowali Radosław Kawęcki i Alicja Tchórz. Pływak klubu z Warszawy z czwartej lokaty, którą zajmował w połowie dystansu musiał przebijać się przez rywali, ale druga część wyścigu przepłynięta w dobrym tempie dała mu zdecydowaną wygraną z czasem 54.46 przed Rafałem Bugdolem i Jakubem Mościckim, którego nowy rekord życiowy 55.23 okazał się na tyle dobry, że zagwarantował mu prawo startu w mistrzostwach świata juniorów w Budapeszcie.

Bardzo mocno natomiast pierwsze 50m rozpoczęła Tchórz i wydawało się, że już nikt nie zagrozi jej w drodze do złota. Drugą połowę dystansu sporo szybciej od zawodniczki Juvenii Wrocław pokonała jednak Agata Naskręt i niebezpiecznie zbliżyła się do faworytki wyścigu. Ostatecznie Tchórz utrzymała pozycję liderki do końca, triumfując z czasem 1:01.13, a pływaczka G-8 Bielany Warszawa straciła do niej tylko dwadzieścia osiem setnych sekundy. Trzecia z rezultatem również poniżej dwóch minut i dwóch sekund była Paulina Peda.

W okolicach minimum kwalifikacyjnego zakręcił się dziś w konkurencji 200m stylem zmiennym jej zwycięzca Marcel Wągrowski, który nie dał szans rywalom, prowadząc od startu do mety. Ostatecznie uzyskał czas 2:00.70. Szósty zawodnik mistrzostw Europy juniorów z Netanji z 2017 roku od tamtego startu nie przepłynął tego dystansu aż tak szybko, a dziś urwał z niego jeszcze prawie trzy sekundy. Z wyraźną stratą do zwycięzcy tego wyścigu na metę dotarli Michał Poprawa i Dawid Szwedzki.

Wśród kobiet dzięki doskonale pokonanemu odcinkowi w stylu klasycznym triumfowała Kinga Paradowska. Obrończyni tytułu poprawiła swój najlepszy czas w karierze do wyniku 2:16.97 i wyprzedziła na finiszu Aleksandrę Knop i Paulę Żukowską. Zawodniczka 190 Łódź stała dziś na drugim stopniu podium aż dwukrotnie, a poza stylem zmiennym drugim wynikiem rywalizacji wykazała się też w starciu kraulistek na dystansie 1500m. Tam w końcu pierwszego złotego medalu doczekała się Paulina Piechota, która odskoczyła rywalkom już po pierwszych stu metrach, sukcesywnie powiększając przewagę aż do mety. Pływaczki 190 Łódź zaliczyły więc w tym wyścigu dublet, a czas zwyciężczyni wyniósł 16:50.66.

Trzeci złoty medal w Aquasferze wywalczył natomiast Wojciech Wojdak, któremu tym razem nie udało się popłynąć poniżej minimum kwalifikacyjnego w konkurencji, w której dzierży tytuł wicemistrza świata. 800m stylem dowolnym pokonał jednak jako jedyny poniżej ośmiu minut, notując rezultat 7:56.88.

Smaczku dzisiejszym zmaganiom finałowym dodała znakomita postawa reprezentantek Juvenii Wrocław, które w konkurencji 4x100m stylem zmiennym pokusiły się o nowy rekord Polski, wynoszący od dziś 4:06.11. Alicja Tchórz znakomicie otwarła tę rywalizację, uzyskując na odcinku w stylu grzbietowym czas 1:01.37. Później do wody wskakiwały Aleksandra Iwanowska, Klaudia Naziębło i Kornelia Fiedkiewicz. Zawodniczki z Dolnego Śląska wypracowały sobie niemal siedmio sekundową przewagę nad drugimi na mecie reprezentantkami AZS AWF Warszawa i trzecimi pływaczkami AZS UMCS Lublin. W rywalizacji mężczyzn najszybsi okazali się przedstawiciele klubu G-8 Bielany Warszawa w składzie: Jakub Mościcki, Karol Zbutowicz, Marcin Cieślak i Filip Orlicz z rezultatem 3:40.60.

Zawodnicy z minimum na mistrzostwa świata w Gwangju:

*Katarzyna Wasick (50 i 100m stylem dowolnym, 4x100m stylem dowolnym mix)

*Alicja Tchórz (50m stylem grzbietowym)

*Zuzanna Herasimowicz (200m stylem grzbietowym)

*Paweł Juraszek (50m stylem dowolnym)

*Dawid Szwedzki (400m stylem zmiennym)

*Wojciech Wojdak (400 i 1500m stylem dowolnym)

*Tomasz Polewka (50m stylem grzbietowym)

*Kacper Majchrzak (200m stylem dowolnym, 4x100m stylem dowolnym mix)

* Konrad Czerniak (50m stylem motylkowym)

*Radosław Kawęcki (200m stylem grzbietowym)

*Jakub Skierka (200m stylem grzbietowym)

*Aleksandra Polańska (4x100m stylem dowolnym mix)

*Przemysław Gawrysiak (4x100m stylem dowolnym mix)