7 wskazówek na zawody. Jak działać?

Joanna Budzis 2019-05-14 00:36

Wybierasz się na ważne zawody? Warto wziąć pod uwagę co pomaga, a co przeszkadza w regeneracji i koncentracji na startach. W chwili, kiedy nie pozostaje ci nic innego jak zaakceptować wykonaną już pracę, weź pod uwagę detale, które mogą teraz mieć wpływ na to jak wykorzystasz swój potencjał na zawodach. Co robić, a czego unikać, aby lepiej wystartować? 

 

1. Ogranicz czas spędzany na telefonie i innych urządzeniach elektronicznych. 

Liczba informacji, jakie docierają do ciebie przez urządzenia elektroniczne może przeciążać mózg i cały układ nerwowy. Jeśli naprawdę zależy ci na pełnej koncentracji i kontroli emocji to czas zminimalizować takie bodźce. Starty i pobyt w głośnym środowisku to bardzo wyczerpujący okres dla twojego organizmu. Zminimalizuj zbędne obciążenia. 

 

2. Znajdź i włącz tryb offline. 

Wyłącz się z przeglądania mediów społecznościowych, sprawdzania komentarzy i ilości polubień pod swoimi postami. Okres startowy to moment na budowanie poczucia kontroli i pewności siebie. Nie chcesz narażać swojej samooceny i uzależniać swojego poczucia skuteczności od tego co sądzą o tobie inni w sieci. Zminimalizuj ryzyko negatywnych emocji i dystrakcji związanych z własnym wizerunkiem w sieci.  Odłącz się. 

 

3. Spędzaj więcej czasu z drużyną. 

Przygotowując się do wymagających zadań i stresujących sytuacji szukaj wsparcia u bliskich ci osób. Poczucie wsparcia i bliskości wspomaga produkcję oksytocyny, hormonu, który obniża negatywne skutki stresu. Grupa kolegów i koleżanek to jedno z najlepszych narzędzi obniżenia negatywnych emocji związanych ze startami na zawodach. Okazywanie wsparcia innym także pomaga rozładować napięcie. Rozmawiaj, wspieraj, a nawet przytulaj swoich teammatów!

 

4. Rób krótkie przerwy na oddech.

Wykorzystuj wolne chwile by koncentrować swoją uwagę na oddechu. Prostuj się, ściągaj ramionaw tył otwierając przy tym klatkę piersiową i uwalniając mięśnie oddechowe. Wydłużaj wdech i wydech licząc. Dostarczając więcej tlenu rozluźniasz organizm, a koncentrując się na oddechu uwalniasz się od natrętnych, negatywnych myśli. Zafunduj sobie chwilę odprężenia. 

 

5. Zaplanuj starty i elementy wyścigów.

Planuj zadania i myśl o tym, co chcesz zrobić w swoim wyścigu, aby przepłynąć go jak najlepiej potrafisz. Zaplanuj rozgrzewki, momenty przygotowania do startu i sam start. Nie pozwól na to, aby emocje i nieoczekiwane zdarzenia przeszkodziły ci w realizacji zadań. Przygotuj swoje reakcje. 

 

6. Zostaw analizowanie wyników oponentów.  

Ogranicz sprawdzanie list startowych, przeglądanie rankingów i kalkulowanie szans medalowych. Takie działania niepotrzebnie budują w tobie presję wyniku. Skup się na konkretnych aspektach, które możesz kontrolować i są zależne od ciebie. Myślenie o rzeczach, na które nie mamy wpływu przyczynia się do powstawania negatywnych emocji i lęku przedstartowego. Skup się na sobie. 

 

7. Idź spać bez telefonu. 

Na pewno zdarzało ci się mieć problemy z zaśnięciem podczas zawodów. Zmęczenie, emocje i suplementy mogą skutecznie skrócić okres odpoczynku w trakcie zawodów. Zrezygnuj z ładowania się niebieskim światłem telefonu tuż przed snem. Takie światło tuż przy twojej twarzy zaburza wydzielanie melatoniny. Znajdź inny sposób na rozluźnienie przed snem zostawiając telefon poza zasięgiem wzroku. Ładuj baterie organizmu. 

 

 

Do dzieła! Baw się dobrze! 

 

Joanna Budzis

STREAMLINE Leadership Academy