Plebiscyt

Bohaterowie 2017 - Zawodnik Roku

Szymon Gagatek 2018-01-24 22:34

Rok 2017 stał pod znakiem mistrzostw świata na długim basenie oraz mistrzostw Europy na pływalni 25-metrowej. Nasi zawodnicy z obu tych imprez wracali z medalami, nie zabrakło też sukcesów na Uniwersjadzie czy mistrzostwach świata wojskowych. W kategorii "Zawodnik Roku" było zatem w kim wybierać. Kto okazał się najlepszy?

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2017 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Zawodnik Roku: Wojciech Wojdak - 70 pkt

To drugie w historii zwycięstwo Wojdaka w naszym plebiscycie. Junior Roku 2014 po trzech latach okazał się najlepszy wśród seniorów. Stało się tak przede wszytkim za sprawą znakomitej formy przygotowanej na mistrzostwa świata w Budapeszcie. W Dunaj Arenie podopieczny Marcina Kacera zdobył jedyny medal dla naszego kraju, kończąc finał 800 m stylem dowolnym na 2. miejscu. Występ ten okrasił rekordem Polski, a zarazem jednym z najlepszych rezultatów w historii tej konkurencji. Był też w czołówce na dystansie 1500 metrów (7. miejsce). Przepustkę do stolicy Węgier dały mu mistrzostwa Polski w Lublinie, gdzie był nie do pokonania na 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym. Wcześniej przypieczętował jeszcze pierwszy w swoim życiu triumf w klasyfikacji cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski w sezonie 2016/2017.

2. miejsce: Paweł Juraszek - 36 pkt

W 2017 roku Paweł Juraszek przebojem wdarł się do światowej czołówki sprinterów. Wszystko zaczęło się od niesamowitego startu na mistrzostwach Polski w Lublinie, gdzie w rewalacyjnym stylu zdobył złoto na 50 m stylem dowolnym, pokonując Konrada Czerniaka i odbierając mu rekord Polski. Do Budapesztu nie pojechał w roli faworyta, ale pływał tam tak znakomicie, że ostatecznie został 5. zawodnikiem globu. Po dobrych startach w stolicy Węgier, a następnie w Pucharze Świata, nie zwolnił tempa również w sezonie zimowym. Mistrzostwa Europy w Kopenhadze zakończył na 4. miejscu w swojej koronnej konkurencji, a wraz z kolegami wywalczył sztafetowy brąz na dystansie 4x50 m stylem dowolnym. Zwieńczeniem świetnych dwunastu miesięcy okazał się dla niego kolejny złoty krążek mistrzostw Polski na 50 m stylem dowolnym.

2. miejsce: Radosław Kawęcki - 36 pkt

Ex aequo z podopiecznym Andrzeja Wojtala na drugim miejscu w tej kategorii znalazł się Radosław Kawęcki. Zawodnik AZS AWF Warszawa szybko zrehabilitował się po nieudanych mistrzostwach świata, notując bardzo wartościowe wyniki i stając na najwyższym stopniu podium zawodów Pucharu Świata w Moskwie i Berlinie. Pomimo wielu zmian w życiu prywatnym postanowił też przygotować się do startu w mistrzostwach Europy na krótkim basenie. W Royal Arenie meldowal się w finałach zarówno na 100, jak i na 200 m stylem grzbietowym. Co więcej, na dłuższym z tych dystansów sięgnął po srebrny medal, przegrywając tylko z niesamowitym Klimentem Kolesnikowem. Na krajowym podwórku nie miał sobie równych w swojej koronnej konkurencji, a na zimowym czempionacie zwyciężył również na 100 metrów.

Głosy otrzymali także:
4. Kacper Majchrzak - 21 pkt
5. Konrad Czerniak - 7 pkt
6. Tomasz Polewka - 3 pkt
7. Mikołaj Miłkowski (rocznik 2007; jedyny Polak, który uzyskał na trzech dystansach 20 pkt w skali Rudolpha) - 1 pkt
7. Jan Świtkowski - 1 pkt
7. Filip Zaborowski - 1 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

Zawodnik Roku: Wojciech Wojdak
Zawodniczka Roku: (25 stycznia)
Progres Roku: (26 stycznia)
Junior Roku: (27 stycznia)
Juniorka Roku: (28 stycznia)
Trener Roku: (29 stycznia)
Najlepszy Polak w NCAA: (30 stycznia)
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (31 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (1 lutego)
Trener Roku zawodników niepełnosprawnych: (2 lutego)