MŚ Masters: Podwójnie w złocie!

Szymon Gagatek 2017-08-17 17:00

Kolejny niezwykle udany dzień dla polskich pływaków Masters w Budapeszcie! Nasi rodacy w czwartek wyrwali dwa tytuły mistrzowskie, a ich posiadaczami stali się Marcin Kaczmarek i po raz drugi Kazimierz Mrówczyński. Brązowy krążek do polskiego dorobku medalowego dołożyła jeszcze Magdalena Drab, a kibice znów byli świadkami trzech kolejnych rekordów globu.

Drugi tytuł

Kolejnym radosnym wydarzeniem dla Biało-czerwonych rozpoczął się w Budapeszcie czwarty dzień rywalizacji w Dunaj Arena i kompleksie pływalni na wyspie Świętej Małgorzaty. Kazimierz Mrówczyński po wtorkowym triumfie na 100m stylem dowolnym, zwyciężył dziś na dystansie o połowę krótszym, z czasem niewiele słabszym niż jego własny rekord Europy – 1:06:65. Rezultat ten to jednak nowy rekord mistrzostw globu w kat. 95-99 lat, poprawiony o prawie dwanaście sekund. Żeby nie było wątpliwości występ pana Kazimierza to nie była tylko formalność, gdyż miał on w tej konkurencji rywala - reprezentanta gospodarzy  Pala Puskas’a, którego pokonał o niemal pół minuty! Zatem „Polak – Węgier dla bratanki”, ale w tym pojedynku zdecydowanie górą był zawodnik znad Wisły. Systematyczny trening z uśmiechem na ustach i ambitna walka zaprowadziły 96-latka na kolejny szczyt i najwyższe podium w tej imprezy!

Ex aequo mistrzowski

Fantastycznym występem popisał się dzisiaj olimpijczyk z Sydney Marcin Kaczmarek na dystansie 100m stylem motylkowym. Walka o zwycięstwo w kat. 40-44 lata była niezwykle wyrównana, a aż pięciu zawodników złamało w tym wyścigu barierę jednej minuty. Polak zaczął bardzo dobrze, a jeszcze lepiej finiszował, goniąc wynik Duńczyka Clausa Iversena. Na mecie okazało się, że obaj wyłączyli aparaturę pomiaru czasu w tym samym momencie, osiągając rezultat 57.66. Tym samym Kaczmarek zmiażdżył własny rekord Polski, ustanowiony w czerwcu podczas czempionatu kraju w stolicy o niemal półtorej sekundy. To już czwarty tytuł mistrzowski wywalczony przez Biało-czerwonych w Budapeszcie.

Medalowe żniwo

Wczorajsza triumfatorka 400m stylem zmiennym Magdalena Drab, ambitnie podeszła dziś także do startu na dystansie o połowę krótszym. W zaciętej i bardzo wyrównanej potyczce o wygraną liczyły się trzy: Słowaczka, Amerykanka i Polka. Nasza reprezentantka notowała trzeci najlepszy wynik po pierwszej długości basenu pływanej stylem motylkowym, ale na drugiej pozycji zmieniała się co nawrót z Alicią Hale, która ostatecznie skuteczniej finiszowała, zdobywając srebrny medal. Drab wynikiem 2:26.32 stanęła dziś na najniższym stopniu podium, płynąc jeszcze szybciej niż w podczas warszawskich mistrzostw kraju, gdzie ustanawiała rekord Polski. Niepokonana okazała się, najszybsza od startu Słowaczka Zuzana Mimovicova, która ustanowiła w Budapeszcie już drugi rekord mistrzostw (po konkurencji 100m stylem klasycznym) wynikiem 2:24.22.

Czwarta seria

Kolejny raz czwartą lokatę w Budapeszcie zanotował Leszek Madej. Tym razem zawodnik Warsaw Masters Team na miejscu tuż za podium uplasował się w konkurencji 200m stylem zmiennym. Polak znacznie wyśrubował rekord kraju w kat. 55-59 lat, pierwszy raz schodząc poniżej dwóch minut i trzydziestu sekund – 2:29.46. Do medalu zabrakło mu jedynie  czterdziestu czterech setnych sekundy, o które szybszy był Rosjanin Sergei Molodin. Zdecydowanie najlepszy w tej kategorii wiekowej był reprezentant Turcji Ahmet Nakkas, który pokonał dystans w czasie nowego rekordu imprezy – 2:23.54. Dziewiątą lokatę w tej klasyfikacji wywalczył inny nasz medalista Zbigniew Januszkiewicz (2:35.53).

Po wczorajszym znakomitym szóstym miejscu w sprincie stylem motylkowym (30.24) Anna Duda zameldowała się dziś na czwartej pozycji wśród najlepszych sprinterek globu w stylu dowolnym w kat. 35-39 lat. Pływaczka z Rybnika przepłynęła dystans w 28.34, a więc niewiele wolniej niż wynosi jej rekord kraju w tej konkurencji, a walkę o medale przegrała jedynie z zawodniczkami, które złamały na odcinku jednej długości pływalni barierę dwudziestu ośmiu sekund. Najszybszą z nich okazała się Amerykanka Noriko Inada (27.15). W ostatniej konkurencji dzisiejszego dnia na szóstej lokacie uplasowała się jeszcze na dystansie 100m stylem motylkowym, o ponad sekundę poprawiając swój rekord Polski do wyniku 1:08.30.

Złoty Leonard

Prawie o sekundę rekord Europy w kat 65-69 lat wśród sprinterów w stylu dowolnym poprawił Leonard Bielicz. Reprezentujący Szwecję zawodnik odniósł już w stolicy Węgier drugie zwycięstwo w stylu dowolnym tym razem na najkrótszym dystansie – 27.58. Chwile później znów ściągał z szyi złoty krążek, kiedy okazało się, że najlepszy wynik osiągnął także na dystansie 100m stylem motylkowym, poprawiając rekord mistrzostw do rezultatu 1:11.09.

Rekordowe popisy

Kolejny w tej imprezie rekord świata ustanowił Węgier Bela Fabian. 80-letni reprezentant Madziarów przepłynął 200m stylem zmiennym w 3:26.78, pokonując konkurentów o prawie sześć sekund. Równie rewelacyjny występ zanotowała jego koleżanka i rówieśniczka z reprezentacji Kati DR Flora, która zwyciężyła w tej samej konkurencji wśród kobiet, dosłownie deklasując rywalki i ustanawiając zarazem najlepszy w historii czas na dystansie 200m zmiennym w kat. 80-84 lata, a wynosi on 3:53.63. Prawie półtorej sekundy szybciej od rekordu globu w kat. 35-39 lat 100m stylem motylkowym pokonał Japończyk Kohei Kawamoto, który zanotował fantastyczny czas 54.02.