MP 15-latków: Rekordzistów dwóch - Czapla i Konarski ze znakomitymi wynikami!

Joanna Kwatera 2019-07-06 23:49

Po serii bardzo zbliżonych wyników kibice doczekali się w końcu rekordów kraju na pływalni w Oświęcimiu, gdzie o tytuły mistrzów Polski walczą 15-latkowie. To czego dokonał w konkurencji 50m stylem motylkowym Kacper Czapla przeszło chyba najśmielsze oczekiwania wszystkich. Na listę rekordzistów wpisał się także dzisiaj Maciej Konarski.

Cały rok 2019 wskazywał na niesamowity postęp w wynikach Czapli na dystansie sprinterskim w stylu motylkowym. W czerwcu wygrał Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego i zapewne z niecierpliwością oczekiwał na dzisiejszy wyścig. Już rano zawodnik Wodnika Police przepłynął jedną długość pływalni przy ul. Chemików w czasie lepszym niż wynosił dotychczas rekord Polski 15-latków Jakuba Smolińskiego, ustanowiony cztery lata temu, uzyskując wynik 25.10. W finale natomiast Czapla nie dał najmniejszych szans konkurentom nawet zbliżyć się do niego, pokonując pierwszy raz w historii tej kategorii wiekowej dystans 50m stylem motylkowym poniżej dwudziestu pięciu sekund!  Wynik 24.54 okazał się jednak najlepszy nie tylko w dziejach startów 15-latków w naszym kraju, ale także lepszy od rekordowego osiągnięcia juniorów 16-letnich! Drugi na mecie Aleks Tomaszewski stracił do niego niemal sekundę (25.39).

Bardzo stary rekord, bo aż z 2007 roku, został w końcu wykreślony z tabel w konkurencji 200m stylem zmiennym chłopców. Maciej Konarski, dzięki znakomitej postawie szczególnie w stylu klasycznym, ale również w każdym innym ze styli, poprawił najlepsze osiągnięcie w historii ścigania 15-latków samego Marcina Cieślaka. Pływak z Warszawy pokonał cztery długości pływalni w czasie 2:07.19, dystansując na mecie swoich konkurentów o niemal cztery sekundy! Drugą lokatę z czasem 2:11.00 zajął Filip Kosiński. Pływak Olimpijczyka Suwałki musiał się dziś dwukrotnie zadowolić srebrnym medalem, gdyż wcześniej w konkurencji 50m stylem grzbietowym pokonał go Ksawery Masiuk (27.01 – 27.12).

Dwa złote krążki dołożyła do swojej kolekcji w sobotę Wiktoria Guść. Brązowej medalistce seniorskiego czempionatu z Olsztyna na 400m stylem dowolnym tym razem wystarczył wynik 4:20.96 by przypieczętować swój triumf wśród juniorek 15-letnich w tej konkurencji. Wystarczył by spokojnie wyprzedzić na mecie po raz kolejny Klaudię Tarasiewicz. Podopieczna Bartosza Olejarczyka zwyciężyła też na 200m stylem zmiennym,  pokonując w tym wyścigu Mariannę Rydyńską o ponad dwie sekundy. Zwycięstwo dał jej czas 2:19.32.

Kolejnym zwycięstwem, tym razem na 400m stylem dowolnym popisał się Krzysztof Matuszewski, a czasem 4:04.81 poprawił swój najlepszy wynik w karierze o niemal dwanaście sekund! Niecałej sekundy brakło natomiast sztafecie chłopców G-8 Bielany Warszawa w konkurencji 4x100m stylem dowolnym do poprawienia rekordu kraju w tej kategorii wiekowej swoich starszych kolegów, a Maxim Jendrzejczyk, Oliwier Sieczek, Paweł Białek i Ksawery Masiuk pokonali dystans w 3:39.41.

Złoty krążek zawisł dziś jeszcze na szyjach: Wiktorii Maciuszek (50m stylem motylkowym), Dominiki Trentkiewicz (50m stylem grzbietowym), Katarzyny Klimczyk i Bartosza Linarda (200m stylem klasycznym) oraz sztafety dziewcząt Polonii Warszawa na dystansie 4x100m stylem dowolnym (Gabriela Szredzińska, Nadia Poznachowska, Zofia Tymińska, Klaudia Tarasiewicz).